O stálé přítomnosti americké armády v Česku se podle Fialy nejedná

Petr Fiala
Petr Fiala, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
ČTK 12. dubna 2022 11:16 | akt. 12. dubna 2022 14:08
Sdílej:

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bude dojednávat obrannou smlouvu se Spojenými státy, kterou má většina zemí v regionu. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Debata o americké základně podle něho nemá smysl, protože ji Česku nikdo nenabízí.

O přítomnosti amerických vojáků na českém území se začalo diskutoval po sobotním vyjádření ministryně obrany Černochové, která Deníku N řekla, že po Velikonocích při jednání ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem chce otevřít i téma americké přítomnosti v ČR.

"Vítám všechny kroky, které vedou k posilování obranyschopnosti," uvedl Fiala. Dodal, že o konkrétní základně se nejedná. "Co bude (ministryně Černochová) dojednávat, je obranná smlouva s USA, kterou má většina zemí v našem regionu," uvedl.

"Je to určitě pěkné téma. Pro mě jako občanského demokrata se to pěkně poslouchá, ale opravdu je to jenom hezké přání," řekl Fiala už dříve serveru Aktuálně.cz k možnosti stálé americké vojenské přítomnosti v ČR. Téma se podle Fialy objevilo víceméně náhodou poté, co europoslanec a exministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra na víkendovém kongresu ODS připomněl svůj dva roky starý projev a řekl, že v Česku chybí americká vojenská základna. Černochová poté o nápadu mluvila v médiích.

Česko by mohlo podle Černochové uzavřít dohodu jako Slovensko, podle níž Američané mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. Nalézt dohodu by podle ní chvíli trvalo, v Česku by ji schvalovaly obě komory Parlamentu.

Předseda nejsilnějšího opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš by zřízení americké základny v Česku nepodpořil, považuje je za zbytečné. Nejlepší by podle něj bylo udělat o tématu referendum, uvedl v pondělí na sociálních sítích. Svůj postoj zdůvodnil tím, že Severoatlantická aliance v současnosti vytváří v zemích na své východní hranici obranné systémy a společné alianční jednotky, takzvané battlegroups. "Tak proč bychom ještě měli dělat nějaké základny u nás, když tyhle základny pomáháme budovat?" řekl s odkazem na účast českých vojáků na vytváření mnohonárodního bojového uskupení na Slovensku.

Slovenský parlament letos v únoru schválil smlouvu, která americkým vojákům umožní využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť na Slovensku. Projednávání dokumentu provázely protesty a obstrukce opozičních stran. České ministerstvo obrany tehdy na dotaz ČTK uvedlo že ČR se Spojenými státy o smlouvě nejedná, pokud ale americká strana uzavření navrhne, Česko je připravené se návrhem zabývat.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v pořadu Partie CNN Prima News řekl, že pro případ přítomnosti Spojených států v Česku by mohly přicházet v úvahu základny v Přerově či Mošnově. O konkrétních lokalitách se ale nyní nejedná, uvedlo v neděli večer na webu ministerstvo obrany. Černochová má podle úřadu při nadcházející návštěvě USA potvrdit zájem Česka jednat o dohodě, která by právně zastřešila obrannou spolupráci obou zemí.

Stalo se
Světové celebrity
Al Pacino

Tajná svatba? Tajemství Al Pacinova snubního prstenu odhaleno

Herec Al Pacino (85) se neoženil, i když se na veřejné akci tento týden objevil s prstenem, který vypadal jako snubní. Magazín People potvrdil, že k žádné svatbě nedošlo. Spekulace o sňatku začaly kolovat poté, co herec zavítal na akci pro Leonarda DiCapria s názvem One Battle After Another.

Světové celebrity
Sean Diddy Combs

Matka Seana Diddyho Combse poprvé veřejně promluvila

Janice Combs, matka Seana „Diddyho“ Combse, poprvé veřejně promluvila a vyjádřila své rozhořčení nad novým dokumentem společnosti Netflix, který vrhá na jejího syna nepříznivé světlo. Čtyřdílný seriál s názvem Sean Combs: The Reckoning byl na streamovací službě spuštěn tento týden a Janice Combs nyní ostře reaguje na jeho obsah.

Světové celebrity
Hugh Jackman

Hugh Jackman dokazuje, že to se ženami umí. Už skládá poklony jiné

Hugh Jackman a Kate Hudson jsou pro mnohé inspirací, pokud jde o skutečné přátelství, což dokazují svými vzájemnými pochvalami po celý rok. Herci na sebe pěli chválu od doby, kdy dotočili společný film Song Sung Blue, který bude mít premiéru 25. prosince. Hugh Jackman se aktuálně rozvádí se svou manželkou Deborra Lee Furnessovou a randí se Sutton Fosterovou.

Světové celebrity
Thomas Markle

Thomas Markle svádí boj o život. Nechce umřít, dokud se neusmíří s Meghan

Thomas Markle prohlásil, že nechce zemřít, zatímco je pohádaný se svou dcerou. Uvedl to poté, co se objevily zprávy o tom, že mu byla v důsledku operace na Filipínách amputována noha. Markle řekl, že by se rád setkal s dětmi vévodkyně ze Sussexu, princem Archiem a princeznou Lilibet, a s jejím manželem, vévodou Harrym.