O třetí dávku očkování je největší zájem mezi zdravotníky

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto, foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images
Pavel Dratva , ČTK 4. října 2021 11:56 | akt. 4. října 2021 13:22
Sdílej:

Pro třetí dávku vakcíny proti covidu-19 si zatím přišlo přes 7400 lidí z asi 40.000 očkovaných, kteří na ni mají nárok. Zájem je zatím hlavně mezi zdravotníky. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Posilující dávku vakcíny odborníci doporučují po osmi měsících od ukončeného očkování.

V Česku je stále ještě asi 415.000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Počet neočkovaných seniorů se snižuje poměrně pomalu, podle Duška je to zhruba o 2000 za týden. Nižší proočkovanost seniorské populace je především v okrajových částech republiky.

Příčinou podle Duška tedy může být menší dostupnost očkování. Do odlehlých míst v mnohých krajích vyjíždějí mobilní očkovací týmy. Předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek dodal, že starší lidé mají často pocit, že v jejich věku už očkování nemá smysl nebo že se nemohou nakazit, protože žijí sami.

Podle náměstkyně ministra zdravotnictví a předsedkyně pneomologické společnosti Martiny Koziar Vašákové se ale lékaři setkali i s tím, že očkování seniorům zakážou jejich děti. Tempo očkování na konci léta podle ní také zbrzdila debata o protilátkách. Část politiků žádala, aby se přítomnost protilátek považovala za průkaz bezinfekčnosti. Podle odborníků ale neexistuje shoda na tom, jaká hladina protilátek člověka ochrání.

Právě starší lidé jsou při nákaze covidem-19 nejvíce ohroženi těžkým průběhem onemocnění. Odborníci dnes varovali, že už při zhruba dvacetiprocentní obsazenosti lůžek intenzivní péče pacienty s covidem hrozí, že bude omezena ostatní intenzivní péče.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry dostal tvrdě naloženo: Meghan s ním zametá?

Britský princ Harry je podle královské komentátorky Esther Krauke „zcela pod pantoflem“ své manželky Meghan Markle, a podle ní si to dobře uvědomuje i jeho otec, král Karel III. Komentátorka se tak vyjádřila k dalším výrokům a spekulacím, které se opět vynořily ohledně vztahu Sussexů a britské královské rodiny.

České celebrity
Hana Soukupová

Topmodelka Hana Soukupová se rozvedla s milionářem

Bývalá česká topmodelka Hana Soukupová (39), kterou si mnozí pamatují jako „nahou dívku z reklamy na minerálku“, prožívá zásadní životní obrat. Po téměř dvaceti letech skončilo její manželství s americkým investorem Drewem Aaronem. Rozvod je už nějakou dobu uzavřený, ale rozdělení společného jmění vyvolalo pozornost – ve hře je totiž majetek v hodnotě přes půl miliardy korun.

České celebrity
Ben Cristovao

Koncert Bena Cristovaa i hromada selfíček. Jak vypadala první noc na MFF KV?

Slavnostní zahájení Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech letos poprvé proběhlo bez Jiřího Bartošky, jehož přítomnost neodmyslitelně patřila k předchozím ročníkům. První večer se tak nesl nejen ve znamení filmového lesku a noblesy, ale především v duchu vzpomínky na charismatického prezidenta festivalu. Přesto – nebo možná právě proto – večer nabídl silné emoce, módní kreace i nečekané momenty.

Světové celebrity
Karel Gott

Karel Gott si užil oplétačky s policisty: Proč k němu opakovaně jezdila zásahovka?

Po více než čtyřiceti letech služby u policie se Jaroslav Černý (65), bývalý velitel pražské zásahové jednotky, rozhodl ohlédnout za svou kariérou v knize spisovatele Mirka Vaňury Ve znamení štíra. Vzpomínky zkušeného policisty nabízí nejen pohled do zákulisí zásahových operací, ale především řadu nečekaně lidských a často humorných historek s českými celebritami, mezi nimiž nechybějí Karel Gott či Hana Zagorová.