Obvinění proti Trumpovi dominuje americkému tisku, píše se o politickém dnu

Americká média se v dnešních komentářích přou o sílu zveřejněných obvinění proti Donaldu Trumpovi, podle nichž exprezident před volbami roku 2016 nařídil platby třem osobám ve snaze umlčet jejich tvrzení o jeho nemanželských poměrech. Podle komentátorů listu The New York Times je obžaloba silná a prokurátor Alvin Bragg charakterní a zkušený.

Donald Trump

Naopak komentář listu The Wall Street Journal (WSJ) považuje případ za slabý. The Washington Post píše o možném odrazu od politického dna a server Politico o "obžalovacím večírku" a jeho využití pro rozjezd dalšího kola kampaně před prezidentskými volbami.

Newyorský prokurátor Alvin Bragg "týdny čelil kritice od Trumpa a jeho stoupenců, jak se očekávalo, ale také od mnoha lidí, kteří obvykle nejsou přáteli bývalého prezidenta, ale kteří se obávali, že to bude slabý případ. Po zveřejnění obžaloby a doprovodného prohlášení o skutečnostech můžeme nyní říci, že na tomto případu není nic originálního ani slabého," píší ve svém dnešním komentáři na stránkách The New York Times bývalá prokurátorka Karen Friedmanová Agnifilo a bývalý velvyslanec v ČR Norman Eisen. Bragg podle nich řešil podobné případy mnohokrát, newyorský soud se jimi opakovaně zabýval a "ve většině případů zněl verdikt vinen", dodávají autoři komentáře. Obžaloba je podle nich "vše, jen ne politická" a pro případ i pro právní stát je dobře, že "Bragg má pevnou páteř".

S hodnocením síly obvinění nesouhlasí autoři úvodníku The Wall Street Journal (WSJ) podle nichž týdny unikající informace o případu nenechaly mnoho prostoru pro překvapení. "Překvapení je málo, snad kromě údivu, že Braggův případ vypadá ještě slabší, než jsme očekávali." Případ by se podle WSJ nekonal, pokud by nešlo o Trumpa, a žaloba postrádá mnoho údajů.

"Trump rozjíždí svou kampaň s obžalovací párty," napsal server Politico. Trumpův večírek po vznesení obžaloby připomínal v jeho floridském sídle Mar-a-Lago bujarou oslavu a zcela postrádal střízlivost, dodává Politico. Exprezident svým podporovatelům zopakoval výčet protivenství, kterým musel čelit, a obvinil Bragga, že to on je "zločinec". Spolu s Trumpovou rostoucí popularitou v průzkumech to potrhuje "ústřední paradox Trumpovy politické kariéry: jeho postavení těží z krizí, které prožívá," píše Politico.

"Trapnost americké politiky možná, ale jen možná, dosáhla svého dna," píše v dnešním sloupku The Washington Post George F. Will a zamýšlí se nad dopady Trumpova procesu na dlouhodobé dění v USA. Trump, který se podle Willa považuje za "mučedníka a Supermana", nevěří, že by mohl v jakémkoli nezmanipulovaném procesu prohrát. Pokud neuspěje ani v republikánských primárkách, mohla by ho jeho "nevyčerpatelná zášť" motivovat ke zničení prezidentského kandidáta vlastní strany. Prezident Joe Biden by udělal nejlépe, kdyby odmítl další kandidaturu, píše Will a úvodník končí prohlášením, že "je možné, že tento vrcholně trapný okamžik v dějinách USA je ve skutečnosti dnem, od něhož se lze odrazit".

Podle listu WSJ by se ti, kteří se radují s Trumpova obvinění, měli dobře podívat na varovné příklady z Latinské Ameriky, kde využívání soudního aparátu jako prostředku k odstavení volebních oponentů na vedlejší kolej je součástí politické kultury.

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06.2023 13:20 Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti…

Související:

Nejnovější