Očekávání dalšího růstu úroků ve střední Evropě zůstává vysoké

Očekávání dalšího růstu úrokových sazeb ve střední Evropě zůstává vysoké. Poslední statistické údaje o růstu inflace v Polsku a zpomalení ekonomického růstu v České republice jen málo ovlivnily trhy, které v tomto regionu očekávají výrazné zpřísňování úrokových sazeb ještě do konce letošního roku. Uvedla to agentura Reuters.

Ilustrační foto

Centrální bankéři ve střední Evropě se zaměřili na zvyšování úrokových sazeb v rámci boje s rychle rostoucí inflací. Tu podporují globální problémy s dodávkami a růst nákladů na energie, ale také sílící poptávka spotřebitelů a napjatá situace na trhu práce, která tlačí na zvyšování mezd.

Míra inflace v Polsku podle odhadu tamního statistického úřadu činila v říjnu 6,8 procenta a proti září se zvýšila o jeden procentní bod. Analytici očekávají další růst, a to na sedm až osm procent.

"Polská centrální banka musí pokračovat ve zpřísňování a já si myslím, že tyto údaje zvyšují pravděpodobnost, že v listopadu se dočkáme dalšího zvýšení úrokových sazeb," řekl analytik Piotr Bielski z finančního ústavu Santander Bank Polska. Čekat se podle něj dá zvýšení o půl procentního bodu.

Polští bankéři přistupovali k úrokovým sazbám opatrněji z obav, aby nezbrzdili hospodářské oživení. Když ale míra inflace vzrostla na maximum za desítky let, oznámili překvapivé zvýšení o 0,4 procentního bodu na 0,5 procenta.

Polsko tak následovalo centrální banky v Maďarsku a České republice, které zvýšily sazby v červnu. Úrokové sazby zvýšilo také Rumunsko, které se rovněž snaží potlačit cenové tlaky.

Evropská centrální banka (ECB) označuje prudký růst inflace za dočasný. Bankéři ve střední Evropě se však obávají zakořenění růstu inflačních očekávání.

Maďarská centrální banka ve zvyšování úroků pokračuje a viceguvernér Barnabás Virág uvedl, že napjatý trh práce, rostoucí mzdy a šoky na straně nákladů jsou nebezpečným mixem.

Česká národní banka (ČNB) v září zvýšila základní úrok o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Podle analytiků je možné, že na listopadovém zasedání bankovní rady ČNB se úroky zvýší stejným tempem. Nejnovější údaje o hrubém domácím produktu (HDP) za třetí čtvrtletí očekávání příliš nezměnily, přestože ukázaly zpomalení růstu, neboť průmysl se potýká s nižší zahraničí poptávkou a s problémy v dodávkách.

"(Česká) ekonomika si ve třetím čtvrtletí vedla o něco hůře, než se čekalo, a zpomalí pravděpodobně i v tomto čtvrtletí. To ale pravděpodobně nezabrání dalšímu výraznému zpřísňování měnové politiky," uvedli analytici společnosti Capital Economics.

Témata: ekonomika

Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly

26.11.2021 21:46 Ceny ropy se dnes kvůli obavám z nové mutace koronaviru propadly zhruba o deset dolarů za barel,…

Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června

26.11.2021 20:05 Evropské akcie dnes utrpěly nejprudší pokles od loňského června. Pod zvýšený tlak se dostaly kvůli…

Rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték experty…

25.11.2021 18:11 Aktualizováno Dnešní rozhodnutí ČNB zpřísnit podmínky pro poskytování hypoték není velkým překvapením, jelikož se…

ČNB zpřísnila limity pro hypotéky. Banky budou odvádět více do rezerv

25.11.2021 17:21 Aktualizováno Česká národní banka dnes zpřísnila s platností od dubna 2022 limity pro poskytování hypoték. Poměr…

Benzin v Česku od minulého týdne opět zdražil

25.11.2021 08:12 Ceny pohonných hmot v ČR se od minulého týdne změnily jen minimálně. Litr nejprodávanějšího benzinu…

Zaměstnanci Amazonu plánují na slevovou akci Black Friday koordinované…

24.11.2021 20:00 Zaměstnanci americké společnosti Amazon plánují na slevovou akci Black Friday koordinované stávky…

Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila

24.11.2021 11:38 Nálada firem a podnikatelů v Česku se dále zlepšila a jen mírně zaostává za úrovní naměřenou před…

Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí

23.11.2021 12:00 Česká ekonomika letos stoupne o 2,6 procenta a příští rok růst zrychlí na 3,5 procenta. Vyplývá to…

Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, o skoro polovinu víc než…

23.11.2021 11:43 Internet k nakupování používá 57 procent Čechů, což je o 18 procentních bodů více než v roce 2019…

Emisní povolenky v EU zdražily na rekordních více než 70 eur za tunu

22.11.2021 16:51 Aktualizováno Cena emisních povolenek dnes poprvé překročila hranici 70 eur (zhruba 1780 Kč) za tunu, ukazují…

Související:

Nejnovější

reklama