Vakcinací proti covidu-19 se v Anglii předešlo asi 60.000 úmrtí. V rozhlasovém rozhovoru to dnes uvedl zdravotnický expert britské vlády Jonathan Van-Tam, který hovořil o "skutečně obrovském" úspěchu. Zpravodaj BBC nicméně v komentáři poznamenává, že uvedený počet údajně zachráněných životů je mírně přehnaný.
Van-Tam vychází totiž z analýzy úřadu pro veřejné zdraví Public Health England (PHE), která hledala odpověď na otázku, kolik úmrtí po nákaze koronavirem by nastalo bez vakcín a zároveň bez zavedení nových protiepidemických restrikcí. "Nemělo by ale být překvapením, že takovýto model naznačuje, že vakcíny mohly jen v Anglii zachránit desetitisíce životů," hodnotí analytik BBC Robert Cuffe. Dodal, že i při prosté aplikaci loňského podílu smrtelných případů na počet nákaz zaznamenaný v letošním roce by mohl rozdíl v počtech úmrtí být v řádech tisíců.
Podle PHE přitom vakcinace zabránila asi 22 milionům infekcí virem SARS-CoV-2. Van-Tam o odhadech informoval v diskusním pořadu stanice Radio 1, do kterého se zapojovali i lidé, kteří vyjadřovali obavy z očkování proti covidu-19. Poradce vlády ve vysílání mimo jiné řekl, že čím více obyvatel bude naočkovaných, tím nižší bude pravděpodobnost nového "lockdownu".
Británie se řadí k zemím s nejvyšším podílem očkovaných obyvatel, alespoň jednu dávku vakcíny zde dostalo skoro 90 procent dospělých, zatímco očkování má ukončených 71,4 procenta dospělé populace. Spojené království svou očkovací kampaň zahájilo už v první polovině prosince poté, co jako první země na světě povolilo nasazení covidové vakcíny od konsorcia Pfizer/BioNTech.
Země s více než 65 miliony obyvatel zaznamenala od počátku pandemie na 129.500 úmrtí, která nastala nejpozději 28 dní po pozitivním testu na koronavirus. Na úmrtních listech se covid-19 v Británii objevil mezi příčnami smrti ve více než 153.000 případech.
V poslední době počty hlášených úmrtí spojených s koronavirem opět rostou v návaznosti na novou vlnu nákazy. Oběti ovšem nepřibývají zdaleka tak rychle jako při předchozích vlnách epidemie, navíc počty infekcí několik posledních dní klesají. Dnes Británie oznámila 31.117 nových případů, což je skoro o 9000 méně než před týdnem. Zároveň poprvé za poslední měsíc klesla bilance nemocničních pacientů s koronavirem, která je těsně nad 6000. Na vrcholu zimní vlny epidemie registrovala Británie skoro 40.000 hospitalizovaných.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.