Odvolání ukrajinského velvyslance v Česku některé politiky překvapilo

Odvolání ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise první místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Věru Kovářovou (STAN) překvapilo. Jeho práci v Česku ocenila. Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček se pozastavil nad tím, proč Ukrajina k rotaci velvyslanců ve válečné době přistoupila.

Věra Kovářová (STAN), první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny.

Místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) v sobotu na twitteru vyjádřil názor, že Perebyjnis mohl ještě v České republice "nějaký čas dělat dobrou službu své vlasti". Poděkoval mu za práci a ocenil jeho nasazení. Předseda SPD Tomio Okamura je za odvolání rád, Perebyjnis podle něj bagatelizoval zločiny banderovců za druhé světové války. Politici to dnes řekli v televizní debatě na CNN Prima News.

Perebyjnise odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Rotaci ambasadorů označil za běžnou součást diplomatické praxe. Podle ukrajinské ambasády je důvodem výměny to, že Perebyjnis již odsloužil v čele ambasády čtyři roky. Deník N v sobotu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: "Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu."

Kovářovou krok ukrajinského prezidenta překvapil. Perebyjnise i jeho manželku za práci ocenila. "Můžeme pouze spekulovat, proč tato rotace, která patří do mírových časů, byla uskutečněna v době v podstatě válečné a jestli to je na místě, jestli v tomto směru se Ukrajina domnívá, že se může chovat stejně jako v mírových časech, ale je to čistě jejich záležitost, ne naše," řekl dnes Vondráček.

Podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) byla spolupráce s ukrajinským velvyslancem bezvadná. "Na straně druhé to, jaký diplomat v dané zemi funguje, záleží na té zemi, která ho vysílá. Tudíž v tomto smyslu je na ukrajinské straně, koho chce mít v České republice jako svého velvyslance," řekl. Jaké jsou důvody odvolání, ví podle něj pouze ukrajinská strana.

Poděkování Perebyjnisovi na twitteru vyslovilio i mnoho dalších politiků. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že Perebyjnis bude v České republice ještě několik týdnů, a bude mít tedy možnost velvyslanci za jeho práci osobně poděkovat.

Perebyjnise kritizoval předseda SPD Okamura, ukrajinský velvyslanec podle něj po svém nástupu obhajoval zvěrstva banderovců za druhé světové války. Okamurovi vadí, že se ukrajinský velvyslanec po svém nástupu do funkce veřejně vymezil proti odvysílání filmu Volyně v České televizi. Film režiséra Wojciecha Smarzowského zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc Poláků banderovci (příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek). Perebyjnis v září 2018 zaslal České televizi dopis, ve kterém protestoval proti jeho odvysílání, tehdy uvedl, že některé "zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející". Promítání filmu v Kyjevě bylo již dva roky předtím na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí zrušeno.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Aktualizováno Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

Hasiči v Českém Švýcarsku i dnes našli místa se zvýšenou teplotou

15.08.2022 20:10 Hasiči v Českém Švýcarsku stále nacházejí pomocí dronů, termokamer či dalekohledů místa se zvýšenou…

První ukrajinští vojáci, kteří se zranili ve válce, se léčí v Česku

15.08.2022 18:05 První ukrajinští vojáci, kteří utrpěli zranění v současné válce s Ruskem, se léčí v Česku. Doléčení…

Válek slibuje od podzimu nové funkce aplikace Tečka

15.08.2022 17:23 Ministerstvo zdravotnictví chce na podzim představit nové funkce mobilní aplikace Tečka, která…

Soud zamítl stížnosti proti vazbě v kauze kolem pražského dopravního…

15.08.2022 17:11 Soud zamítl stížnosti proti vazbě u čtyř obviněných v kauze údajné korupce kolem pražského…

Lipavský se ve čtvrtek v Praze sejde s rumunským ministrem Aureskem

15.08.2022 15:42 Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude ve čtvrtek v Praze jednat se svým rumunským protějškem…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Aktualizováno Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Prezident Zeman přijme příští úterý v Lánech premiéra Fialu

15.08.2022 15:13 Prezident Miloš Zeman přijme příští úterý na zámku v Lánech premiéra Petra Fialu (ODS), sdělil dnes…

Jurečka nevyloučil zopakování jednorázového příspěvku na dítě

15.08.2022 13:04 Aktualizováno Vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nevyloučil to, že by vláda mohla jednorázový…

Nejmladší obyvatele měl loni Středočeský kraj, následovala Praha

15.08.2022 12:20 Nejmladší obyvatelstvo měl loni Středočeský kraj. Průměrný věk Středočechů byl 41,5 roku. Následuje…

Související:

Nejnovější