Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura dnes poslal maďarskému velvyslanci dopis s omluvou za výroky šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) o Maďarsku. ČTK o tom informovala mluvčí SPD Barbora Šťastná.
Adamová předminulý víkend na facebooku napsala, že Češi už ve volbách vyhnali svého premiéra Andreje Babiše (ANO) a pevně doufá, že se to povede i Maďarům. Vyvolala tak kritiku sněmovní opozice, SPD v dolní komoře neúspěšně prosazovala, aby poslanci výrok projednali. Vyjádření předsedkyně Sněmovny ČTK zjišťuje.
Dopis maďarskému velvyslanci podepsala vedle Okamury většina zákonodárců zvolených za SPD, ale také poslanec hnutí ANO Stanislav Berkovec, sdělila ČTK Šťastná. Signatáři dopisu označili vyjádření šéfky Sněmovny za nepřátelské výroky.
Adamová ve svém příspěvku maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi vyčetla například to, že neváhá navazovat na úkor svých spojenců pochybné svazky se zeměmi, jako jsou Rusko a Čína. "Pro ČR je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu - stejně jako my," napsala. Později na twitteru doplnila, že Orbán de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu.
Viktor Orbán dnes de facto podpořil střelbu do občanů Kazachstánu a příjezd ruské armády.Maďarsko se nerovná Viktor Orbán, žije tam mnoho občanů, kteří s podobnými výroky mají problém a ty podporuji a vždy podporovat budu.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) January 10, 2022
Prezident Miloš Zeman označil výrok jako "naprosto nekvalifikovaný". Adamová podle něj poškodila vztahy s Maďarskem a hrubě se vměšuje do vnitřních záležitostí maďarského státu. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že vyjádření hrubě znevažuje funkci předsedy dolní komory. "Možná se paní Pekarová Adamová zavděčila svým fanouškům, ale naši zemi a naše vztahy s přáteli bezprecedentně poškozuje," uvedl. SPD vyjádření odmítla jako nepřátelské, hloupé a arogantní.
Premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na vyjádření šéfky Sněmovny před týdnem uvedl, že za zahraniční politiku je zodpovědná vláda. "Já se budu jako předseda vlády snažit o to, abychom koordinovali postoje jednotlivých ústavních činitelů," řekl.
Rozvody Ondřeje Brzobohatého jsou v posledních dnech opět velkým tématem. Hudebník se totiž rozešel se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Stále se však ani zcela nevypořádal s předchozí manželkou Taťánou Kuchařovou. Podle nejnovějších informací je oba čeká další kolečko u soudu.
Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.