Premiér Petr Fiala (ODS) by měl doložit důkazy své výroky o sobotní protivládní demonstraci, nebo se omluvit, řekl před dnešním jednáním Sněmovny novinářům předseda opozičního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura.
Premiér o víkendu uvedl, že protest na pražské Václavské náměstí svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci. V pondělí doplnil, že na výroku trvá. Týkal se podle něj organizátorů, nikoliv účastníků, jejichž počet policie odhadla na 70.000.
Demonstrace, kterou podle Okamury členové i příznivci SPD podpořili, byla podle něj logickým pokračováním hlasování o nedůvěře kabinetu z minulého týdne. Fialův kabinet minulý pátek ustál první pokus SPD a ANO o své svržení, kdy pro nedůvěru hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice. Nutných by bylo nejméně 101 hlasů.
Kabinet podle Okamury hlasování přežil, důvěru však nemá a Česku škodí. Vyjádření premiéra k demonstraci označil šéf SPD za arogantní a hloupá. "Demonstrovali naštvaní občané, jednalo se o oprávněný a legitimní protest. S Ruskem nemají nic společného, tito občané prostě nemají na složenky a na drahé potraviny kvůli neschopné vládě," řekl. Premiér by měl své prohlášení doložit důkazy, nebo se veřejně omluvit, míní.
Fiala o víkendu uvedl, že demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům České republiky. V pondělí dodal, že na tvrzení trvá. Týkalo se podle něj organizátorů, ne účastníků. "Demonstraci organizovali příslušníci ruské páté kolony. Důkazů je dost. Stačí se podívat, kdo stál na pódiu a co říkal," uvedl předseda vlády. Jeho výroky kritizovali vedle politiků ANO a SPD i někteří představitelé vládních stran.
Protest s názvem Česká republika na prvním místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády. Organizátoři kritizovali především vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády.
Bývalý výrazný starosta jedné z pražských městských částí Pavel Novotný se chce vrátit do řad ODS, kterou opustil poté, co byl v loňském roce odsouzen. Oznámil to na sociálních sítích. Občanští demokraté si o uplynulém víkendu zvolili nového předsedu, Martin Kupka nahradil v nejvyšší stranické funkci Petra Fialu.
Mahulena Bočanová připomněla lidem, jaké problémy mohou nastat při cestování letadlem. Při posledním výletu na Kanárské ostrovy totiž hrozilo, že se někdo z její výpravy nedostane na palubu. Co se přesně stalo?
Meteorologové ji sice předem neavizovali, ale na Moravě a ve Slezsku udeřila v pátek ráno ledovka. Od brzkých ranních hodin nastaly problémy v dopravě, k omezení provozu došlo na dálnicích D1 a D2.
Počasí se v závěru probíhajícího týdne obejde většinou beze srážek. Meteorologové je očekávají až v neděli večer, přičemž může jít o déšť i sníh. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na sociální síti X.
Zajímavá věc se stala v početné rodině rockera Petra Jandy. Jeden z jejích členů totiž změnil identitu. Neznamená to však, že by se od blízkých chtěl distancovat. Slavný hudebník dává najevo, že dotyčný má jeho podporu i v současnosti.
Zdeněk Troška je sice ve filmařském důchodu, ale před časem si chtěl splnit jeden sen a uspořádat akci v největší české hale. Ze zdravotních důvodu ji následně zrušil. Nyní nad show vynesl definitivní verdikt.
I Helena Vondráčková vstoupila do nového kalendářního roku, v jehož polovině oslaví 79. narozeniny. Přestože by si mohla užívat zaslouženého důchodu, má už dokonce plány na příští rok. Není divu, vždyť legendární zpěvačka udivuje neuvěřitelnou vitalitou.
V Česku byla o uplynulém víkendu zadržena osoba podezřelá z činnosti pro čínskou zpravodajskou službu. Informovala o tom policie, realizaci v případu potvrdila i Bezpečnostní informační služba (BIS).
Policie se zabývá případem nebezpečného vyhrožování prezidentovi Petru Pavlovi. Zadržela muže, který před návštěvou hlavy státu v Olomouckém kraji napsal nevhodný komentář na sociální síti. Dotyčnému může hrozit i trest odnětí svobody.
Česko v uplynulých dnech oběhla smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič. Rodina nyní zveřejnila parte, z něhož například vyplývá, jak to bude s posledním rozloučením.
Osud nemocného režiséra Jiřího Adamce se kvůli napjatým vztahům v jeho rodině ocitl v rukou soudu, jenž rozhodoval o tom, kdo bude opatrovníkem. Padlo klíčové, ale svým způsobem překvapivé rozhodnutí. Příbuzní filmaře totiž neuspěli.
Policie se v rámci vyšetřování pondělní tragické střelby na úřadě v Chřibské na Děčínsku nadále zaměřuje na osobu zesnulého pachatele. Podle nejnovějších zjištění měl doma další zbraně, během útoku vystřelil zhruba stokrát. Zavraždil jednu osobu, šest lidí utrpělo zranění.