Opozice by podle Fialy měla také podporovat zahraničněpolitické cíle Česka

Premiér Petr Fiala (ODS) by si přál, aby i opozice podporovala základní zahraničněpolitické cíle České republiky. Shodu u priorit nadcházejícího předsednictví v Radě Evropské unie vidí například u zajištění energetické bezpečnosti. Řekl to novinářům po dneším jednání zástupců kabinetu a opozice v pražském Hrzánském paláci.

Petr Fiala (ODS)

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš na schůzce hovořil například o potřebě rozšíření Schengenského prostoru nebo řešení problematiky vnitřního trhu. Podle šéfa SPD Tomia Okamury kabinet podceňuje z hlediska témat pro předsednictví to, že Česku hrozí energetická krize a chudoba.

Mezi hlavní priority předsednictví, kterého se ČR ujme na půlrok od července, patří zvládnutí uprchlické krize a poválečná obnova Ukrajiny, energetická bezpečnost, posílení obranných kapacit a kybernetická bezpečnost, strategická odolnost evropské ekonomiky a odolnost demokratických institucí.

"Velice bych si přál, abychom dospěli v České republice do situace, kdy i opozice podporuje základní zahraničněpolitické České republiky, protože čím jsme doma jednotnější, tím můžeme být v zahraničí úspěšnější," řekl Fiala.

V řadě zemí je to podle něj tak, že koalice s opozicí svádí například těžké boje ohledně ekonomických záležitostí, v základních zahraničněpolitických věcech ale panuje shoda. "I role opozice v zahraniční a evropské politice může být důležitá, pokud zastává v klíčových věcech podobné názory," dodal předseda vlády.

Babiš mluvil o potřebě rozšíření Schengenského prostoru o Bulharsko, Rumunsko či Chorvatsko. Fiala teď vidí reálně vstup Chorvatska, v červenci bude jednat v Praze s premiérem Andrejem Plenkovičem.

Za další zásadní téma Babiš považuje vnitřní trh. "Je tam plno netarifních překážek. Měli bychom bojovat o to, aby ty překážky zmizely a měli jsme rovný přístup na evropský trh," doplnil

Podle Okamury vláda podceňuje hrozící energetickou chudobu či problematiku budování potravinové bezpečnosti. Řekl to ČTK. "Tato krize může znamenat krizi ekonomiky a našeho průmyslu, nezaměstnanost a velké finanční problémy pro naše občany," uvedl.

Kritizoval, že vláda dává na první místo téma Ukrajiny a vynechává problém zdražování. Co se týče priority odolnosti demokratických institucí, kabinet podle Okamury zapomněl na problematiku svobody názoru občanů.

Fiala věří, že se nebude opakovat podobná situace jako v roce 2009, kdy během předsednictví padla česká vláda. Babiš zopakoval, že ANO nehodlá vyvolávat hlasování ve Sněmovně o nedůvěře vládě, přestože kritizuje kabinet například za to, že dostatečně neřeší situaci lidí nebo za kauzy kolem hnutí STAN.

Témata: Petr Fiala (ODS)

Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově…

30.03.2023 20:55 Česká republika je připravena pokračovat v pomoci při obnově zničené dopravní infrastruktury na…

Pavel na ústavní soudce navrhne kandidáty, o nichž nebude mít pochyby

30.03.2023 16:08 Aktualizováno Prezident Petr Pavel hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách…

Česká pošta zruší desítky poboček ve velkých městech

30.03.2023 15:42 Česká pošta zruší nejvíce poboček v Praze, Ostravě, Brně a Plzni. V Praze má ubýt 35 pošt, v…

Pavel navštívil Senát, chce napravit vztahy mezi ním a Pražským hradem

30.03.2023 11:16 Prezident Petr Pavel dnes před senátory uvedl, že by chtěl napravit vztahy mezi prezidentem a…

Nafta je nejlevnější od ledna 2022, dál klesá i cena benzinu

30.03.2023 10:10 Aktualizováno Nafta u čerpacích stanic v Česku stojí nejméně od loňského ledna, za uplynulý týden v průměru…

Do Dukovan bude nově dodávat palivo americký Westinghouse

29.03.2023 19:31 Palivo pro Jadernou elektrárnu Dukovany bude od příštího roku nově dodávat americká firma…

Pošta kvůli rušení poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců

29.03.2023 18:02 Aktualizováno Česká pošta v souvislosti se snižováním počtu poboček rozdá výpovědi zhruba 1600 zaměstnanců. Další…

V Praze se protestovalo proti vládě, vystoupil i Babiš

29.03.2023 17:52 Aktualizováno Odboráři z celé republiky se dnes v poledne sešli před sídlem vlády, aby tam protestovali proti…

Pavel je dál na návštěvě Moravskoslezského kraje, sfáral do dolu v Darkově

29.03.2023 14:52 Aktualizováno Prezident Petr Pavel zahájil na Dole Darkov v Karviné druhý den návštěvy Moravskoslezského kraje.…

Fiala nechybí mezi premiéry, kteří vyzvali sociální sítě k boji s…

29.03.2023 12:48 Český premiér Petr Fiala (ODS) spolu s dalšími sedmi předsedy vlád evropských zemí v otevřeném…

Související:

Nejnovější