Slovenská opozice oprášila myšlenku vyhlášení nového referenda o vypsání předčasných voleb v zemi. Strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) expremiéra Petera Pellegriniho ale nechce, aby součástí plebiscitu byly jiné otázky. Pellegrini dnes novinářům řekl, že po loňském rozhodnutí ústavního soudu bude těžké dosáhnout potřebné změny ústavy a zároveň vypsání nových voleb v jednom kroku.
"Jediným smyslem referenda musí být jediný cíl, odchod této vlád do minulosti. Jsme připraveni podpořit referendum bez ohledu na to, kdy bude vyhlášeno," řekl Pellegrini, který předloni spolu s desítkou poslanců vystoupil z opoziční strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) někdejšího premiéra Roberta Fica a pak založili Hlas-SD. Pellegriniho strana je podle průzkumů nejpopulárnějším politickým subjektem v zemi.
Opozice už dříve podpořila petici za referendum o nových volbách, jehož vypsání ale loni zablokoval ústavní soud. Nejprve by musela být změněna ústava tak, aby bylo možné konání předčasných parlamentních voleb dosáhnout i plebiscitem. Pellegrini dodal, že bude potřeba poradit se s ústavními právníky, jak prostřednictvím jednoho kroku docílit jak změny ústavy, tak vypsání nových voleb. Dvě referenda by už podle něj nešlo stihnout; v řádném termínu se příští volby v zemi budou konat v únoru 2024.
Pellegrini se zároveň vyslovil proti tomu, aby referendum obsahovalo i jiné otázky, například hodnotového charakteru, jak o tom podle něj uvažuje Směr-SD. Řekl, že takový krok by mohl odradit od účasti na plebiscitu část lidí, kteří jsou sice nespokojeni se současnou vládou, ale kteří v jiných záležitostech mají rozdílné postoje.
Pro platnost samotného lidového hlasování je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se ho zúčastnila většina oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních referend, a to hlasování o vstupu Slovenska do EU.
Současná čtyřčlenná vládní koalice by podle sondáží už nezískala ve sněmovně potřebnou většinu. Výrazně klesla zejména podpora nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti nynějšího ministr financí Igora Matoviče. Nejmenší koaliční strana Za lidi, kterou založil exprezident Andrej Kiska a později ji opustil, by se do sněmovny nedostala.
Hudební svět si včera připomněl smutné půlroční výročí tragické smrti britského zpěváka Liama Paynea. Ten loni v říjnu zahynul při nešťastném pádu z hotelového balkonu v argentinském Buenos Aires. Pro fanoušky po celém světě to byl šok, ale největší ztrátu samozřejmě utrpěla jeho rodina, která se s jeho odchodem stále těžce vyrovnává.
V gotickém skvostu, kostele sv. apoštola Tomáše na Malé Straně, který ukrývá díla slavných mistrů jako Rubens, Škréta či Spranger, se v pondělí odpoledne odehrálo poslední rozloučení s milovanou zpěvačkou Aničkou Slováčkovou (†29). V tichém prostoru plném duchovního klidu a historické krásy se se zesnulou loučila rodina, přátelé i blízcí spolupracovníci. Přestože veřejnosti nebyl přístup umožněn, obřad se nesl v duchu upřímné lásky, hudby a pokory.
Slovenský rapper Patrik "Rytmus" Vrbovský (48) patří už dlouhá léta mezi nejvýraznější tváře domácí hudební scény. Jeho jméno znají fanoušci nejen na Slovensku, ale také v České republice a jeho hudba si našla cestu k posluchačům různých generací. Přesto však existuje někdo, komu své písně raději nepouští – vlastní syn Sanel.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?