Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.
Maďarský premiér zdůraznil, že v současnosti čelí EU nejen válce na Ukrajině, ale také konfliktům na Blízkém východě a v Africe, které hrozí eskalací. Orbán upozornil na možnou bezpečnostní krizi, jež by mohla vést k rozpadu schengenského systému, a proto podle něj musí Unie přijmout zásadní opatření.
Orbán vidí Maďarské předsednictví jako příležitost pro změnu. I když Maďarsko nemůže přímo rozhodovat, jeho role spočívá v předkládání návrhů. „Chceme být hlasem změny a katalyzátorem reforem,“ zdůraznil Orbán.
Premiér také varoval před poklesem konkurenceschopnosti EU. Podle něj je ekonomika Unie stále méně výkonná, přičemž vyšší ceny energií a přechod od ruské energetiky snižují HDP. K řešení této situace Orbán doporučuje zavedení dotací na energetickou transformaci.
Orbán dále upozornil na negativní dopad tzv. zeleného přechodu, který podle jeho slov v současnosti vede k nezaměstnanosti, zejména v automobilovém průmyslu. „Nesmíme se nechat ukolébat iluzí, že zelený přechod automaticky přinese řešení,“ poznamenal maďarský premiér.
V otázce migrace Orbán kritizoval myšlenku, že by migrace mohla kompenzovat demografický pokles. Zdůraznil, že nelegální migrace představuje bezpečnostní hrozbu a že její následky zahrnují nárůst antisemitismu, násilí na ženách a homofobie. Řešení vidí v zavedení vnějších hotspotů, které by umožnily lepší kontrolu hranic.
Orbán rovněž navrhl svolání „schengenských summitů“, které by zahrnovaly hlavní představitele států schengenského prostoru. Tento přístup, jak uvedl, již pomohl v roce 2008 během finanční krize a měl by být zopakován i nyní.
Zatímco Orbán prosazuje změny na evropské úrovni, doma čelí tvrdé kritice. Maďarský europoslanec a předseda opoziční strany TISZA, Péter Magyar, ho ve středu během téhož zasedání konfrontoval s problémy v Maďarsku.
Magyar Orbána obvinil z toho, že navzdory 14letému vedení s ústavní většinou země nefunguje, a to ani v základních oblastech, jako je zdravotnictví a doprava. Kritizoval také propouštění odsouzených převaděčů a poukázal na nedostatek dětí v zemi, což označil za demografickou katastrofu.
Magyar dále obvinil Orbánovu vládu z toho, že podporuje rodinu jen naoko, přičemž poukázal na pedofilní skandály, které otřásly zemí. Upozornil také na exodus mladých Maďarů do zahraničí, kde se narodí tisíce maďarských dětí, zatímco domácí populace stárne.
Orbánovu vládu kritizoval i za špatnou komunikaci s opozicí, když připomněl, že lídr opozice nebyl již půl roku pozván do veřejnoprávních médií, zatímco Orbán tam pravidelně vystupuje. „Pane premiére, čas pracuje pro nás,“ uzavřel své vystoupení Magyar.
Přes veškerou kritiku Orbán zopakoval svou vizi, že Unie potřebuje zásadní změny, přičemž maďarské předsednictví chce hrát klíčovou roli v jejich prosazování.
I předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku vystoupila na adresu Orbána, který krátce předtím představil priority maďarského předsednictví v Radě, kriticky.
Připomněla, že stále jsou v EU lídři, kteří za válečný stav na Ukrajině neobviňují agresora, tedy Rusko, ale Ukrajince. Pomohla si paralelou, když položila otázku, zda by tito lídři obvinili z dění v roce 1956 Maďarů, v roce 1968 občany Československa či v roce 1990 Litevců za to, co se dělo na podnět Moskvy.
Uvedla, že Ukrajinci bojují za svobodou a je jen jedna cesta k dosažení míru, a to je dále pomáhat Ukrajincům, ekonomicky, finančně i vojensky. Upozornila, že minulý týden eurokomise oznámila poskytnutí 35 miliard eur jako makrofinanční půjčku, což bude splaceno z výnosů ze zmrazených ruských aktiv.
"Budeme stát u Ukrajiny během této zimy a tak dlouho, jak to bude nutné," dodala šéfka eurokomise.
V oblasti konkurenceschopnosti připomněla zprávu Maria Draghiho a potřebu odstraňovat bariéry na jednotném trhu, které představují i čínská cla a opatření bránící evropským firmám působit přeshraničně. Zmínila, že EU se snaží budovat unii úspor a investic. Zároveň však vnímá to, že maďarská vláda jde opačným směrem a vzdaluje se jednotnému trhu a to v době, kdy maďarský HDP na hlavu je již nižší než v sousedních zemích.
Von der Leyenová podle serveru Euroactiv připomněla i úsilí o dekarbonizaci, což kráčí ruku v ruce se snižováním závislosti na ruských fosilních paliv, avšak s odkazem na Orbána dodala, že jsou zde lídři, kteří trvají na fosilních palivech z Ruska a jdou proti společné deklaraci zemí EU z Versailles z roku 2022.
Šéfka EK se dotkla i tématu migrace, o kterém hovořil i Orbán, a uvedla, že je to evropská výzva, která vyžaduje společnou reakci. I proto byl přijat nový pakt o migraci a azylu, který je třeba provádět a EU se zaměřuje na státy s vnějšími hranicemi Unie.
Zároveň dodala, že nechápe, proč Orbánova vláda předčasně propouští odsouzené pašeráky migrantů, čímž "hází problém za zdi sousedů" . Poukázala na to, že maďarská vláda dává pracovní povolení pro ruské občany bez dodatečných bezpečnostních prověrek a kontrol a že nový vízový režim se stává bezpečnostním rizikem nejen pro Maďarsko, ale pro všechny členské státy EU. Ptala se také, proč maďarská vláda dovoluje čínské policii působit na jejím území a zda tím neotevírá zadní dvířka pro působení zahraničních sil v Evropě.
Von der Leyenová připomněla, že Orbán v roce 2011, během prvního předsednictví v Radě EU, sliboval, že bude kráčet ve stopách revolucionářů z roku 1956 a že EU musí zůstat sjednocená.
"To platilo tehdy i dnes. Tak se obracím na maďarské občany: jsme jednou rodinou. Vaše budoucnost je naší budoucností a 10 milionů Maďarů má dobrou příležitost tuto budoucnost vytvářet," vzkázala v závěru svého vystoupení.
Po roce na Velikonoce se opět opakuje jeden meteorologický jev. Do Česka dorazil písek ze Sahary, jeho příliv nad naše území vyvrcholí den před svátky. Lidé musí počítat se zhoršenou kvalitou ovzduší a sníženou viditelností.
Mnoho detailů úterního posledního rozloučení s Annou Slováčkovou zůstane utajeno, protože smuteční obřad v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze probíhal za zavřenými dveřmi. Kdo ze smutečních hostů se zastavil na rozhovor a vyjádřil své pocity?
Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.
Dnes odpoledne proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze poslední rozloučení se zesnulou zpěvačkou a herečkou Annou Slováčkovou. Obřad, který si sama předem naplánovala, se konal v úzkém kruhu nejbližších.
Česko v posledních hodinách řeší sebevraždu Lenky Šimůnkové, matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kterou na konci předloňského roku nepřežilo 14 lidí. K tématu se vyjádřil i známý televizní moderátor Jakub Železný.
O víkendu si vzala život Lenka Šimůnková, matka jedné z obětí předloňské střelby v budově FF UK v Praze. Známá byla i tím, že po útoku kritizovala policisty a politiky. Terčem pro ni byl i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten se nakonec rozhodl prolomit mlčení a vyjádřit se k tomu, co se v sobotu stalo.
Česko se v úterý odpoledne rozloučilo s Annou Slováčkovou, která zemřela po boji s vážnou nemocí během předminulého víkendu. Bylo jí 29 let. Poslední rozloučení pro rodinu a pozvané hosty proběhlo v kostele svatého Tomáše na Malé Straně v Praze. Nechyběli na něm rodiče zesnulé, dorazila i řada známých osobností ze šoubyznysu. Rozloučit se přišel i prezident.
Dagmar Patrasová a Felix Slováček se již za několik minut rozloučí s milovanou dcerou Annou, která zemřela ve věku 29 let během předminulého víkendu po dlouhém boji s vážnou nemocí. Ztrátou stále zdrcení manželé dorazili do kostela svatého Tomáše na Malé Straně po 14. hodině.
Jiří Krampol si užívá zaslouženého důchodu, když mu ho tedy zrovna nekomplikují nejrůznější zdravotní potíže. Aktuálně je herec a bavič zase v dobré kondici, ale o jednu věc už ve svém životě nestojí.
Teplé dubnové počasí si žádá výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle meteorologů hrozí od středy na většině území republiky požáry. Nebezpečí bude větší kvůli síle větru.
Rodina a pozvaní hosté se dnes v Praze loučí s Annou Slováčkovou, která zanechala nesmazatelnou stopu v českém šoubyznyse. Uctít její památku tak chtějí i takové persony jako Helena Vondráčková.
Česko se v úterý rozloučí s Annou Slováčkovou, ale veřejnost nebude mít tu možnost se zúčastnit smutečního obřadu. Rodina respektuje přání zesnulé, poslední rozloučení bude mít formu neveřejného pohřbu. Co se ví o detailech smutečního obřadu?