Organizace nabídly místa pro dlouhodobější ubytování romských uprchlíků

Nezisková organizace Romodrom, která se podílí na zajištění organizace stanového městečka pro uprchlíky v pražské Troji, předala ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi (STAN) seznam míst, kde by mohla vzniknout místa pro delší ubytování romských uprchlíků.

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Ředitel organizace Nikola Taragoš míní, že stanový tábor v Troji a i další, které mohou vzniknout, mohou fungovat, jen pokud to dovolí počasí, tedy zhruba do konce září. Rakušan novinářům potvrdil, že nabídku míst převzal a bude se jí zabývat.

"Koupili jsme si tím jenom čas," řekl ČTK Taragoš k projektu v Troji, na němž se podílejí hlavní město Praha, Správa uprchlických zařízení a hasiči. Rakušan před dnešním jednáním Sněmovny uvedl, že od pátku budou na hlavním nádraží, kde přebývají stovky uprchlíků, se situací pomáhat zdvojené hlídky policisty v civilu a zástupce neziskového sektoru. Rozdávat budou letáky v maďarštině s informací, že občané EU nemají na pomoc nárok.

Organizace ministrovi nabídly podle Taragoše seznam pozemků, na kterých mohou být postaveny obytné buňky, i konkrétních nemovitostí - budov i bytů. Jejich kapacita by měla stačit pro několik stovek uprchlíků, kteří pobývají na hlavním nádraží v Praze. Romodrom by pro uprchlíky podle Taragoše preferoval ubytování v budovách, které nabídl.

"Buňkoviště, která jsme mu (Rakušanovi) dodali, jsou od romských developerů a dostanou to zadarmo," uvedl. Problém vidí v nalezení shody s místními. Jedno z nabízených míst pro stavbu obytných buněk leží podle něj na území širší Prahy, zbylé tři v blízkosti hlavního města, další kapacity jsou roztroušené po republice. Stejně jako ministerstvo vnitra nechce Romodrom sdělit konkrétní adresy, protože by to mohlo poškodit plány před uzavřením dohody s místními samosprávami.

Potřeba ubytovacích kapacit pro romské uprchlíky kopíruje podle Taragoše "standardní uprchlickou vlnu". "Dokud sem budou lidé přicházet, budou ta místa potřeba, teď je máme na hlavním nádraží, ve stanovém městečku. V prvních měsících jsme je ubytovávali v trošičku lepších podmínkách, než je stanové městečko," poznamenal. Potřebu míst definuje podle něj rozsah počtu uprchlíků na pražském hlavním nádraží, ale také v Brně a Ostravě, nově v Pardubicích.

"Ať už mají (na dočasnou ochranu) nárok, nebo ne, je lepší jim poskytnout bydlení, pak to řešit. Když to uděláte obráceně, tak se do řeší na ulici, a to je velice nestandardní a my to ani neumíme," uvedl za Romodrom Taragoš.

Rakušan dnes novinářům řekl, že se s neziskovými organizacemi na středečním jednání dohodl na informování uprchlíků o tom, že kapacity v Česku už budou naplněny. Zopakoval, že situaci na hlavním nádraží chce vyřešit do konce května.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ve středu uvedl, že ke konci května skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží. Iniciativa Hlavák, která tam dlouhodobě pomáhá, to podle svého prohlášení nevnímá jako dobré řešení.

"Reagovat na neudržitelnou situaci na hlavním nádraží ukončením poskytování veškeré pomoci však považujeme za velmi nešťastné a nehumánní východisko. Jako cestu ke zlepšení této situace bychom naopak očekávali větší pomoc státu vedoucí ke zlepšení podmínek pro přijíždějící uprchlíky. Jednalo by se především o zajištění důstojného ubytování, aby lidé nebyli nuceni trávit v prostorách nádraží delší dobu," uvedla.

Stanové městečko v Troji začalo fungovat o víkendu, přístřeší tam našlo zhruba 140 uprchlíků.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 348 177 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1407. Cizinecké policii se přihlásilo více než 248 tisíc osob, 1978 jen za včerejší den. 

Většina Čechů se podle průzkumu zajímají o vývoj na Ukrajině

01.07.2022 16:18 O vývoj na Ukrajině se zajímají více než tři čtvrtiny Čechů. Čtyři z pěti obyvatel zároveň považují…

Česko zahajuje předsednictví, Fiala přivítal v Litomyšli von der Leyenovou

01.07.2022 15:23 Aktualizováno Premiér Petr Fiala (ODS) s ministry a Evropská komise v čele s předsedkyní Ursulou von der…

Počty nakažených podle ministerstva ještě několik týdnů porostou

01.07.2022 15:17 Aktualizováno Pozitivita testů na covid-19, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená…

Škoda Auto chce problémy kolem čipů nechat za sebou, uvedl nový šéf

01.07.2022 15:14 Nový generální ředitel automobilky Škoda Auto označil za svůj hlavní cíl nechat za sebou problémy s…

Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů…

01.07.2022 14:29 Úřady práce vyplatily na náhradním výživném za první rok dětem neplatičů 107,8 milionu korun. Od…

Žádný klient z vyhořelého domova v Roztokách už není v nemocnici

01.07.2022 13:37 Žádný klient vyhořelého roztockého Domova Alzheimer už není v nemocnici. Před měsícem v něm při…

Fiala uvedl Balaše do funkce ministra. Má řešit důsledky války na Ukrajině

01.07.2022 13:13 Aktualizováno Velkou výzvou pro nového ministra školství Vladimíra Balaše (STAN) bude úprava rámcových…

Dneškem skončila platnost starších bankovek, lze je vyměnit

01.07.2022 12:14 Ode dneška již neplatí starší vzory bankovek v hodnotě 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995…

Hlavní bod českého předsednictví je Ukrajina, řekl Lipavský

01.07.2022 10:50 Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která…

Od začátku invaze na Ukrajinu vydalo Česko běžencům přes 386.000 víz

01.07.2022 09:08 Od únorového začátku ruské invaze vydalo Česko ukrajinským uprchlíkům více než 386.000 víz dočasné…

Související:

Nejnovější