Izraelské síly možná opakovaně porušily zákony a pravidla vedení války a během vojenské operace v Pásmu Gazy nerozlišovaly mezi civilisty a bojovníky, uvedl ve středu vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk podle serveru Times of Israel.
Ve zprávě hodnotící šest izraelských útoků, které si vyžádaly vysoký počet obětí a zničily civilní infrastrukturu, úřad OSN pro lidská práva uvedl, že izraelské síly "možná systematicky porušovaly zásady rozlišování, přiměřenosti a opatrnosti při útoku".
"Při izraelském bombardování byl zřejmě důsledně porušen požadavek výběru takových prostředků a metod vedení války, které by zabránily nebo alespoň v maximální míře minimalizovaly škody na civilním obyvatelstvu," řekl Türk.
Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy, která začala po říjnovém útoku palestinských militantů na Izrael, zahynulo podle zdravotnických úřadů řízených palestinským radikálním hnutím Hamás více než 37.400 lidí.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) minulý týden uvedl, že zabití civilistů během izraelské operace na osvobození čtyř rukojmí by mohlo být považováno za válečný zločin, stejně jako zadržování zajatců palestinskými militanty v hustě obydlených oblastech.
Zjistila to Vyšetřovací komise OSN (COI). Izraelské činy zahrnují zločiny proti lidskosti kvůli vysokým civilním obětem, uvedl server Times of Israel.
Komise zveřejnila své závěry, založené na dvou zprávách, ve středu. Ty se soustředí na říjnový útok Hamásu, který válku rozpoutal, a na následnou izraelskou reakci. Podle zpráv, které sledují konflikt do konce prosince, se obě strany dopustily válečných zločinů, včetně mučení, vražd, úmyslného zabíjení, nelidského a krutého zacházení a pohrdání lidskou důstojností.
Izrael také spáchal válečné zločiny jako používání hladu jako válečné zbraně. Podle komise Izrael neposkytl Gazanům základní potřeby jako jídlo, vodu, přístřeší a léky, a bránil jiným stranám v jejich dodávce.
Některé z těchto válečných zločinů zahrnují zločiny proti lidskosti spáchané Izraelem, uvádí COI. Agentura Reuters poznamenává, že tento termín označuje nejvážnější mezinárodní zločiny, vědomě páchané v rámci rozsáhlých a systematických útoků na civilisty.
"Ohromný počet civilních obětí v Gaze a ničení civilních objektů a infrastruktury jsou nevyhnutelným důsledkem strategie zaměřené na způsobení co největší škody, ignorující principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti," uvádí COI ve svém prohlášení.
Zjištění COI jsou založena na rozhovorech s oběťmi a svědky, satelitních snímcích, lékařských zprávách a informacích z otevřených ověřených zdrojů. Důkazy shromážděné orgány s mandátem OSN jsou někdy využívány i Mezinárodním trestním soudem (ICC) při stíhání válečných zločinů.
Izrael s vyšetřovací komisí nespolupracoval a po zveřejnění výsledků ji obvinil ze "systematické diskriminace namířené proti Izraeli."
I zabíjení civilistů v Pásmu Gazy během sobotní izraelské operace, při níž byli osvobozeni čtyři rukojmí, a zadržování rukojmí v hustě obydlených oblastech mohou být považovány za válečné zločiny. Uvedl to v úterý Úřad vysokého komisaře pro lidská práva (OHCHR) spadající pod OSN, informuje server CNN.
Izrael oznámil, že operace, při níž byli zachráněni čtyři rukojmí, proběhla v oblasti uprchlického tábora Nusajrát, kde Hamas držel rukojmí ve dvou bytových domech. Podle představitelů ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy při této operaci zemřelo více než 270 Palestinců.
Mluvčí OHCHR Jeremy Laurence uvedl, že provedení této razie v tak hustě obydlené oblasti vyvolává vážné pochybnosti, zda izraelské síly dodržely principy rozlišování, úměrnosti a opatrnosti stanovené válečným právem.
Dále Laurence dodal, že zadržování rukojmí ozbrojenými skupinami v takto hustě obydlených oblastech ohrožuje životy palestinských civilistů i samotných rukojmí. "Toto jednání obou stran by mohlo být kvalifikováno jako válečné zločiny," uvedl Laurence.
Konflikt v Pásmu Gazy vypukl loni 7. října po útoku palestinského militantního hnutí Hamas na jih Izraele, při němž zemřelo téměř 1200 lidí. Militanti unesli do Pásma Gazy přibližně 250 rukojmí. Podle izraelských údajů zůstává v Gaze stále asi 116 rukojmí, z nichž nejméně 40 bylo prohlášeno za mrtvé.
Odvetné vzdušné útoky Izraele a následné pozemní operace v Pásmu Gazy si podle tamních úřadů vedených Hamasem vyžádaly životy již více než 37.000 lidí.
Ústavní soud ve středu rozhodl o zamítnutí návrhu poslanců opozičního hnutí ANO, jehož cílem bylo zrušení přísnějších podmínek odchodu do předčasného důchodu. Novela zákona o důchodovém pojištění tak zůstává v platnosti v dosavadním znění.
Další zvrat nastal v případu předloňské smrti Matthewa Perryho, jehož celý svět znal jako Chandlera ze sitcomu Přátelé. Kalifornský doktor, který je obviněný ze zásobování Perryho ketaminem před hercovým úmrtím, podle žalobců souhlasil s přiznáním viny. Informovala o tom BBC.
Čeští hokejoví fanoušci se zase mají na co těšit. Zlatá obhajoba sice na mistrovství světa ve Švédsku a Dánsku nevyšla, ale lidé už se mohou těšit na další velký turnaj. V pondělí bylo oznámeno, kterých šest hokejistů se v únoru zúčastní olympijského turnaje v Itálii.
Počasí bude do konce tohoto týdne letní, tropických teplot se podle ČHMÚ.cz ale dočkáme až v tom nadcházejícím týdnu.
Jméno Jaro Slávik je už řadu let neoddělitelně spjaté s televizní šou Česko Slovensko má talent, kde si vybudoval image nekompromisního porotce a ostříleného producenta. Na obrazovkách působí tvrdě, neústupně a profesionálně. Ve skutečnosti se však za touto maskou ukrývá muž, který se dnes s hlubokou pokorou ohlíží za svým životem a přiznává, že ho úspěch stál víc, než si kdy připouštěl.
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, znovu ukázal svou podporu válečným veteránům – tentokrát přímo v Německu, kde svým plynulým projevem v němčině dojal publikum během historicky prvního Dne veteránů, který se v zemi konal v neděli 15. června.
Kanadský zpěvák Justin Bieber znovu otevřel téma své psychické pohody, když 15. června na svém Instagramu zveřejnil emotivní výměnu textových zpráv s anonymním přítelem, s nímž se následně rozhodl přerušit veškeré kontakty. Zpěvák, který 1. března oslavil 31. narozeniny, v konverzaci přiznal, že trpí nevyřešeným traumatem, je „zlomený“ a má problémy s hněvem.
Česko zažilo dva víkendy s bojovými sporty. V sobotu sledovaly tisíce lidí turnaj organizace Oktagon na fotbalovém stadionu v Edenu, o týden dříve poutal pozornost zápas Jaromíra Soukupa s influencerem Markem "Datlem" Valáškem. Ujít si ho nenechala ani Soukupova ex Agáta Hanychová.
Až trest smrti hrozí sedmapadesátiletému Vanci Boelterovi za politicky motivovaný útok na zákonodárce z amerického státu Minnesota a jejich partnery. Boelter dva lidi zastřelil a dva další zranil. Vyšetřovatelé případu se domnívají, že útočník měl na mušce minimálně dva další zákonodárce.
K soudu v pondělí dospěl případ primáře domažlické nemocnice, který měl loni v říjnu jednu ženu zavraždit a u druhé se o to pokusit. Kauzu projednává plzeňský krajský soud. Lékař prozradil, že zásadní roli sehrál milostný trojúhelník, kdy zavražděná milenka před smrtí informovala jeho manželku o tom, že s ním má poměr.
Letošní ročník karlovarského filmového festivalu dostal v minulém týdnu první velkou hvězdu. I po smrti charismatického prezidenta Jiřího Bartošky přijede slavný hollywoodský herec, konkrétně Michael Douglas. Ve Varech se objeví už podruhé. Kdo ho přesvědčil k návratu na místo činu?
Skoro až do poloviny července, kdy už naplno poběží letní prázdniny, vidí meteorologové. Na dlouhé tropické epizody to zatím nevypadá, i když teploty chvílemi překročí třicítku. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).