S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody.
Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let, napsala agentura Bloomberg. Společnost Jefferies odhaduje, že v současné době dosahuje počet nevyřízených objednávek 12.720 strojů.
Vysoké ceny letenek, na které si lidé v posledních měsících stěžovali, by se tak mohly ještě zvýšit. "Lidé si během pandemie zvykli na nižší ceny letenek a znovuotevření Číny to ještě zhorší," řekl Ajay Awtaney, který založil web LiveFromALounge určený pro ty, co často cestují letecky. "Nejde jen o nedostatek letadel, ale také o další faktory, jako jsou ceny ropy," dodal. Svou roli hraje i návrat služebních cest a fakt, že mnoho lidí si chce dopřát po několika letech zahraniční dovolenou.
Boeing a Airbus mají své nejoblíbenější úzkotrupé modely vyprodané nejméně do roku 2029. Poptávka leteckých společností a jejich snaha obnovit stárnoucí flotily umocňují problémy v dodavatelském řetězci - chybí potřebné komponenty i pracovní síla. Airbus na začátku prosince snížil svůj cíl dodat letos 700 letadel, což zdůvodnil právě problémy v dodavatelském řetězci. Již dříve evropský výrobce letadel varoval, že růst cen energií pocítí zejména menší výrobci s energeticky náročným provozem, například dodavatelé odlitků a výkovků.
Americká společnost Air Lease Corporation, jeden z největších pronajímatelů letadel na světě, dostala za poslední dva roky každý objednaný stroj se zpožděním, uvedl šéf firmy Steve Udvar-Hazy. "Ani jedno letadlo jsme nedostali včas, ať už se jedná o 737 MAX, 787 nebo A330, A350," řekl. "A nejhorší to bylo s A321neo. Měly zpoždění až šest nebo sedm měsíců, porovnáme-li smluvní měsíc dodání se skutečným dodáním," dodal.
Tisíce letadel dopravci zaparkovali během hlavního náporu pandemie covidu-19 v pouštích po celém světě. Stovky z nich aerolinky nevrátily do flotil. Stroje po tak dlouhé době mimo provoz potřebují náročnou údržbu, popřípadě je letecké společnosti plánují postupně vyřadit, a nezahrnují je tedy do svých letových řádů.
Řešením by mohlo být provozování starších strojů. V krajním případě mohou letecké společnosti prodloužit cyklus držení letadel," řekl Sunny Xi, ředitel poradenské společnosti Oliver Wyman. Letecké společnosti v Asii například plánují flotily na dvanáctileté cykly, což je méně než ve většině ostatních regionů. Ale během restrukturalizací, kterými dopravci prošli v posledních několika letech, "několik leteckých společností prodloužilo stávající flotily a mohlo by tak učinit i v budoucnu," dodal Xi.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.