Oživení leteckého cestování ukazuje, že světu se zásadně nedostává letadel

S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody.

Ilustrační foto

Kvůli omezením v dodavatelském řetězci však budou tato letadla dodána možná až za několik let, napsala agentura Bloomberg. Společnost Jefferies odhaduje, že v současné době dosahuje počet nevyřízených objednávek 12.720 strojů.

Vysoké ceny letenek, na které si lidé v posledních měsících stěžovali, by se tak mohly ještě zvýšit. "Lidé si během pandemie zvykli na nižší ceny letenek a znovuotevření Číny to ještě zhorší," řekl Ajay Awtaney, který založil web LiveFromALounge určený pro ty, co často cestují letecky. "Nejde jen o nedostatek letadel, ale také o další faktory, jako jsou ceny ropy," dodal. Svou roli hraje i návrat služebních cest a fakt, že mnoho lidí si chce dopřát po několika letech zahraniční dovolenou.

Boeing a Airbus mají své nejoblíbenější úzkotrupé modely vyprodané nejméně do roku 2029. Poptávka leteckých společností a jejich snaha obnovit stárnoucí flotily umocňují problémy v dodavatelském řetězci - chybí potřebné komponenty i pracovní síla. Airbus na začátku prosince snížil svůj cíl dodat letos 700 letadel, což zdůvodnil právě problémy v dodavatelském řetězci. Již dříve evropský výrobce letadel varoval, že růst cen energií pocítí zejména menší výrobci s energeticky náročným provozem, například dodavatelé odlitků a výkovků.

Americká společnost Air Lease Corporation, jeden z největších pronajímatelů letadel na světě, dostala za poslední dva roky každý objednaný stroj se zpožděním, uvedl šéf firmy Steve Udvar-Hazy. "Ani jedno letadlo jsme nedostali včas, ať už se jedná o 737 MAX, 787 nebo A330, A350," řekl. "A nejhorší to bylo s A321neo. Měly zpoždění až šest nebo sedm měsíců, porovnáme-li smluvní měsíc dodání se skutečným dodáním," dodal.

Tisíce letadel dopravci zaparkovali během hlavního náporu pandemie covidu-19 v pouštích po celém světě. Stovky z nich aerolinky nevrátily do flotil. Stroje po tak dlouhé době mimo provoz potřebují náročnou údržbu, popřípadě je letecké společnosti plánují postupně vyřadit, a nezahrnují je tedy do svých letových řádů.

Řešením by mohlo být provozování starších strojů. V krajním případě mohou letecké společnosti prodloužit cyklus držení letadel," řekl Sunny Xi, ředitel poradenské společnosti Oliver Wyman. Letecké společnosti v Asii například plánují flotily na dvanáctileté cykly, což je méně než ve většině ostatních regionů. Ale během restrukturalizací, kterými dopravci prošli v posledních několika letech, "několik leteckých společností prodloužilo stávající flotily a mohlo by tak učinit i v budoucnu," dodal Xi.

První krok k autonomii. Německo pustilo do provozu dálkově ovládané auto

07.02.2023 21:40 Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v…

Turecko a Sýrie evidují přes 7200 mrtvých, do pátrání se zapojují i Češi

07.02.2023 20:22 Aktualizováno Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii vzrostl na nejméně 7266. Agentura…

UNHCR: Zemětřesení zasáhlo oblast s největší populací uprchlíků na světě

07.02.2023 17:56 Pondělní zemětřesení v Turecku a Sýrii zasáhlo oblast s nejvyšší koncentrací uprchlíků na světě.…

Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet

07.02.2023 16:06 Britský premiér Rishi Sunak dnes obměnil svůj kabinet. Rozdělením dvou vládních úřadů vznikly čtyři…

Erdogan vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo zemětřesení, na tři…

07.02.2023 14:02 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyhlásil v deseti provinciích, které postihlo ničivé…

Zeman oficiálně zahájil návštěvu Slovenska, věří v pokračování dobrých…

07.02.2023 13:32 Aktualizováno Přehlídkou jednotky čestné stráže zahájil dnes dopoledne prezident Miloš Zeman ve Vysokých Tatrách…

Rakousko i další země chtějí lepší ochranu vnějších hranic unie

07.02.2023 10:55 Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších…

Rusové se přeskupují a soustředí na útoky u pěti obcí, uvedl Kyjev

07.02.2023 10:01 Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u…

Turecko a Sýrii zasáhla dvě silná zemětřesení. Počet mrtvých překročil 3600

06.02.2023 22:04 Aktualizováno Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V…

Rusové ovládli část Bachmutu, připustil ukrajinský důstojník

06.02.2023 20:10 Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně…

Související:

Nejnovější