Papež František podniká svou první zahraniční cestu od červencové operace střev, čtyřdenní návštěvu střední Evropy, která nejen prověří jeho zdraví, ale také přinese jeden z nejošemetnějších okamžiků jeho papežství - setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, typem populistického pravicového vůdce, jakým František obvykle pohrdá. Před papežovou cestou do Maďarska a na Slovensko to dnes napsala agentura AP.
Hlava katolické církve stráví v Budapešti jen sedm hodin, než se v neděli odpoledne přesune na třídenní turné po sousedním Slovensku. Krkolomný itinerář napovídá, že papež nechtěl dát Orbánovi možnost se s ním vyfotit a potřásat si rukou, jak tomu je při pořádných státních návštěvvách.
Organizátoři papežovy cesty zdůraznili, že František Maďarsko neignoruje a poznamenali, že maďarská církev a stát ho pozvali jen na nedělní zakončení mezinárodní konference o eucharistii. Ale poeslství je jasné a papež je navíc minulý týden v rozhovoru se stanicí COPE zdůraznil, když uvedl, že ani neví, zda se s Orbánem v Budapešti setká. Vatikánští představitelé uvedli, že se s ním samozřejmě setká na plánované schůzce.
"Je zcela jasné, že 30 minut, které má papež František ve svém programu na setkání s hlavou státu, hlavou vlády a biskupem, je velmi, velmi krátká doba," řekl Botond Feledy z maďarského jezuitského Institutu sociální reflexe. "To ukazuje, že skutečně nepřijíždí na politickou návštěvu, ale aby odsloužil mši na kongresu poté, co se při protokolárním setkání pozdraví s maďarskými politiky," uvedl Feledy.
Papež František dlouhodobě vyjadřuje solidaritu s migranty a uprchlíky. Jednou z cesty do uprchlického tábora v Řecku přivedl domů tucet syrských muslimských uprchlíků. Opakovaně také kritizuje to, co označuje jako "nacionální populismus", který prosazují země jako Maďarsko, píše AP.
Naopak premiér Orbán je znám svými tvrdými postoji proti migraci a svou vládu mnohdy popisuje jako obránce "křesťanské civilizace" v Evropě. V roce 2015 odmítl přijmout migranty z Afriky a Blízkého východu a na jižní hranici země nechal vystavět plot, který má zastavit příliv žadatelů o azyl.
Papežova cesta bude pod drobnohledem nejen kvůli politice, ale také kvůli Františkovu zdraví. Papež, kterému je 84 let, v červenci podstoupil operaci tlustého střeva a strávil po ní deset dní v nemocnici. Sice o sobě prohlašuje, že vede "naprosto normální život", ale stále užívá léky a nemůže dlouho stát.
Papežské cesty jsou za běžných okolností vysilující, zahrnují četná setkání, přesuny a zdlouhavé liturgické mše, vše nepřetržitě v přímém přenosu za přítomnosti kamer. Po své poslední březnové cestě do Iráku papež připustil, že možná bude muset s ohledem na svůj věk a únavu zpomalit.
Program cesty do Maďarska a na Slovensku ale nevykazuje žádné známky zvolnění. František za čtyři dny přednese 12 projevů, jeho program začíná v šest hodin ráno. Vatikánskou delegaci doprovází osobní lékař a zdravotní sestry, což je podle mluvčího Vatikánu "jen běžná opatrnost".
Na katolickém Slovensku se papež sejde i s mládeží, Romy, zástupci občanské společnosti či politiky a bude sloužit mši. U památníku holokaustu v centru Bratislavy se setká se zástupci židovské komunity.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.