Papež František vyzval k pomoci afghánským i dalším uprchlíkům, které podle něj země mají nejen přijmou, ale i chránit a integrovat. Pokud je neintegrují, mohou se tito lidé stát nebezpečím, protože se cítí být cizími. Hlava katolické církve to řekla v dnes zveřejněném rozhovoru se španělským rozhlasem COPE.
Papež také kritizoval podle něj nezodpovědnou západní politiku intervence a snahy zavádět demokracii v Afghánistánu. V rozhovoru odmítl spekulace, že by se ze zdravotních důvodů chystal opustit vedení katolické církve.
"Když je přijmete a necháte doma a neintegrujete, jsou nebezpečím, protože se cítí jako cizinci," řekl papež rozhlasu COPE. "Pomyslete na tragédii (na letišti) v Zaventemu. Ti, co provedli tento teroristický čin, byli Belgičané, děti neintegrovaných imigrantů," připomněl papež útoky v Belgii z roku 2016, při nichž na letišti a v bruselském metru zemřely tři desítky lidí.
Jako příklad správného postupu integrování imigrantů papež František, který je původem z Argentiny, uvedl Švédsko a jeho přijímání uprchlíků před diktaturami v Argentině, Chile a Uruguayi ve druhé polovině minulého století.
Země by si ale podle papeže měly upřímně přiznat, kolik uprchlíků mohou přijmout. "A proto je důležitý dialog mezi národy. Dnešní migrační problém nevyřeší žádná země sama," řekla hlava katolické církve.
Papež označil za "okupaci" intervenci mezinárodních jednotek v čele s USA v Afghánistánu. Odsoudil "nezodpovědnou politiku intervence zvenčí a politiku budovat v jiných zemích demokracii bez ohledu na tradici tamních národů". Papež řekl tuto větu v domnění, že cituje německou kancléřku Angelu Merkelovou, která to podle něj řekla v Moskvě 20. srpna a kterou označil za jednu z "velkých osobností světové politiky". Podle agentury DPA je ale papežův citát postojem ruského prezidenta Vladimira Putina, s nímž se Merkelová v Moskvě setkala. Kancléřka podle DPA nicméně řekla, že v budoucnu je třeba pečlivě zvážit, do jakých aktivit se zapojit.
"Nevím, kde došli k tomu, že chci podat demisi," řekl papež ohledně spekulací, které šířila část italského a argentinského tisku, že hodlá odejít z čela církve kvůli zdravotním problémům. František uvedl, že o tom nikdy neuvažoval. Řekl, že díky červencové operaci, kdy mu lékaři odebrali část tlustého střeva, nyní může jíst všechno. Musí ale brát speciální léky. V pondělí španělská stanice zveřejnila krátkou část rozhovoru, ve které papež tvrdil, že mu v souvislosti s červencovým zákrokem zachránil život zdravotní bratr, kterého hlava katolické církve popsala jako velice zkušeného muže. Podle papeže ho právě tento zdravotník varoval, že se musí nechat operovat.
Papež František, který tento měsíc navštíví Maďarsko a Slovensko, také v rozhovoru řekl, že plánuje v dalších měsících navštívit menší země Evropy, mimo jiné Maltu, Kypr a Řecko. Čtyřiaosmdesátiletý papež také nevyloučil, že napřesrok zavítá do španělského poutního města Santiago de Compostela.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.
Baby boom v českém šoubyznyse pokračuje i kolem Velikonoc. Jak jsme již informovali, velkou novinku z osobního života oznámila herečka Veronika Khek Kubařová. S manželem se po deseti letech od svatby těší na prvního společného potomka. A gratulace od kolegů se jen hrnou.
Česko má za sebou první letošní dny s letními teplotami, ale se začátkem Velikonoc nastala i výrazná změna počasí. To by se během svátků mělo opět vylepšit. A meteorologové už tuší i to, jak bude po Velikonocích.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Skoro to vypadá, že pravá ruka neví, co dělá ta levá. Americký viceprezident J. D. Vance na návštěvě v Itálii naznačil, že americké diplomatické snahy o dosažení míru na Ukrajině mají jistý progres a mohly by vést k ukončení války. Šéf americké diplomacie Marco Rubio přitom v pátek naznačil, že Washington by mohl roli mírotvůrce opustit.
Česko se v tomto týdnu rozloučilo s uznávaným hercem Aloisem Švehlíkem, který byl neodmyslitelně spjatý s Národním divadlem. Právě v jeho historické budově se obřad ve středu uskutečnil. Herecký kolega Jiří Štěpnička posléze prozradil, jak loni probíhalo Švehlíkovo odcházení z divadla.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se po letech znovu vrátila k bolestivé ztrátě, která poznamenala její rodinný život. V nové epizodě svého podcastu otevřeně promluvila o potratu, který prodělala v roce 2020, a bez příkras popsala emoce, jež tehdy prožívala.