Patrioti pro Evropu už mají dostatek členů na to, aby se stali frakcí

Evropský parlament
Evropský parlament, foto: Pixabay
Libor Novák 7. července 2024 17:37
Sdílej:

Nová aliance krajně pravicových stran v Evropském parlamentu (EP), nazvaná Patrioti pro Evropu, kterou před týdnem představil maďarský premiér Viktor Orbán společně s bývalým českým premiérem Andrejem Babišem, již získala dostatek členů na to, aby se stala frakcí v EP. Uvedl to server Deutsche Welle.

Zakládajícími členy aliance Patrioti pro Evropu byly Orbánova strana Fidesz, Babišovo hnutí ANO a rakouská Svobodná strana (FPÖ). Nedávno se ke skupině přidala také španělská krajně pravicová strana Vox a portugalská Chega.

V pátek se připojila nizozemská krajně pravicová Strana svobody (PVV) a v sobotu následovala Dánská lidová strana (DF) a vlámská ultrapravicová strana Vlaams Belang, uvedl server Politico.

K vytvoření frakce v EP je potřeba minimálně 23 poslanců zvolených v alespoň sedmi členských státech EU. Patrioti pro Evropu tuto podmínku již splnili.

Orbán v sobotu oznámil, že členové aliance se setkají v pondělí v Bruselu.

V té době by už mělo být jasné, zda se ke skupině přidá i francouzské krajně pravicové Národní sdružení (RN). Jejich lídryně Marine Le Penová avizovala, že se k této otázce vyjádří až po nedělním druhém kole předčasných parlamentních voleb ve Francii. Pokud se RN připojí, se svými 30 europoslanci bude nejpočetnější stranou v alianci.

Podle analýzy agentury DPA by připojení RN udělalo z Patriotů pro Evropu třetí nejsilnější frakci v EP, za středopravicovou Evropskou lidovou stranou (EPP) a středolevicovými Socialisty a demokraty (S&D), čímž by předčili konzervativce a reformisty (ECR).

O vstup do aliance projevila zájem i italská strana Liga vedená Matteem Salvinim, ale zatím oficiální přidružení neohlásila.

Podle Babiše spojuje strany v Patriotech pro Evropu snaha chránit národní suverenitu, bojovat proti nelegální migraci a změnit Evropskou zelenou dohodu (Green Deal). AFP dodává, že skupina se v EP plánuje zasazovat také proti podpoře Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi.

Frakce v europarlamentu musí svůj název a složení oznámit do 15. července. Od 16. do 19. července proběhne ve Štrasburku ustavující plenární zasedání EP, kde si europoslanci zvolí předsedu, 14 místopředsedů, kvestory, předsedy a místopředsedy výborů a delegací.

Stalo se