Pavel či Nerudová reagovali na Babišovo oznámení kandidatury

Kandidát na prezidenta, armádní generál a bývalý náčelník vojenského výboru NATO Petr Pavel vnímá oznámenou kandidaturu bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) jako hrozbu pro Českou republiku kvůli populismu, který zosobňuje. Uvedl to dnes na twitteru.

Danuše Nerudová

Podle další kandidátky, bývalé rektorky Mendelovy univerzity Danuše Nerudové, budou protikandidáti řešit svou minulost, zatímco ona budoucnost českých občanů.

Pavla nepřekvapilo, že se Babiš bude o post prezidenta republiky ucházet, vzhledem k "intenzivní palebné přípravě", kterou podle něj v posledních týdnech čelí. "Osobně se těším, že do debat přinese oživení, ale obecně jeho kandidaturu vnímám jako hrozbu pro Českou republiku, a to kvůli populismu, který zosobňuje," uvedl.

"Andrej Babiš ani po dlouhém pátrání nenašel nikoho lepšího než je on sám, přestože mu prognózy do druhého kola moc šancí nedávají. Zatímco pánové protikandidáti budou v kampani řešit svou minulost, já jsem připravena zaměřit se na budoucnost nás všech," poznamenala Nerudová.

Také další prezidentský kandidát, senátor Pavel Fischer (nezávislý), se vyjádřil na twitteru. "Andrej Babiš právě oznámil svou kandidaturu. K tomu mohu poznamenat jediné: Svoboda, demokracie, budoucnost!" napsal.

Předseda opozičního hnutí a expremiér Babiš oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky dnes večer v televizi Nova. V pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí. Pokud ji získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Chce hlavně hájit zájmy českých občanů, řekl.

První kolo prezidentské volby se bude konat 13. a 14. ledna, případné druhé o dva týdny později. Nejsilnější podporu má podle posledních průzkumů Pavel. K jeho nejvážnějším soupeřům by zřejmě spolu s Babišem patřila Nerudová.

Podle Fialy shání Babiš imunitu, podle Bartoše nemá soudnost

Premiéra Petra Fialu (ODS) nepřekvapilo rozhodnutí bývalého předsedy vlády a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše kandidovat na prezidenta republiky. V demokratických zemích podle ministerského předsedy obžalovaný politik odchází, zatímco Babiš hledá imunitu na Hradě, uvedl na twitteru. Expremiér je obžalovaný v kauze udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo. Pražský městský soud se jí bude znovu zabývat od 19. prosince.

Babišovi chybí reflexe či úcta k úřadu, uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Bývalý premiér nemá soudnost, napsal ČTK. Šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se na twitteru podivila nad tím, že expremiér kandidaturu oznámil předtím, než ji schválilo předsednictvo ANO. To se jí bude zabývat v pondělí dopoledne.

Babiš oznámil záměr ucházet se o post prezidenta republiky dnes večer v televizi Nova. V pondělí požádá o důvěru předsednictvo hnutí. Pokud ji získá, obrátí se na poslance ANO, aby jeho kandidaturu podpořili. Chce hlavně hájit zájmy českých občanů, řekl.

Bartoš uvedl, že plně respektuje právo každého, kdo naplní podmínky, na kandidaturu na prezidenta. "V tomto případě nicméně chybí jakákoliv sebereflexe či úcta k úřadu, kam by se neměl mimo jiné drát člověk souzený za podvody a lhář. Ten člověk prostě nemá soudnost," napsal ČTK.

Babišovo rozhodnutí nepřekvapilo premiéra Fialu. "Svoji hybridní kampaň vede už půl roku a konečně to přiznal. Mám k tomu jediný komentář: V demokratických zemích obžalovaný politik odchází, A. Babiš hledá imunitu na Hradě. A to si ČR nezaslouží," poznamenal.

Vicepremiér a předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že Babiš sice jistě splní formální kritéria pro kandidaturu, nemůže ale splnit kritéria morální spjatá s nejvyšší ústavní funkcí. "Věřím, že mu to voliči vysvětlí," uvedl. Bývalému místopředsedovi STAN Janu Farskému dává Babišova kandidatura smysl jen jako předehra k příštím sněmovním volbám.

Pekarová Adamová uvedla, že v tom, že Babiš oznamuje kandidaturu ještě před schválením předsednictvem, je "tak nějak všechno". "On je ANO a všichni ostatní jsou jen stafáž. Doufám, že mu teď bude snížen limit na prezidentskou kampaň, kterou začal už v prosinci 2021 nákupem obytňáku," napsala. Babiš od léta objížděl republiku v obytném voze, tvrdil, že nejde o jeho osobní kampaň.

"Přeji České republice více štěstí než Andreje Babiše," napsal krátce na twitteru vicepremiér a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka. Babiš podle předsedy opoziční SPD Tomia Okamury využil svého práva kandidovat. "Ale já osobně budu volit kandidáta SPD Jaroslava Baštu, který byl v době normalizace politickým vězněm, signatářem Charty 77 a bojovníkem za svobodu a demokracii," sdělil ČTK.

Kauzu kolem udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo začal v září řešit pražský městský soud. V týdnu od 19. prosince by měl soud pokračovat výslechem znalců, ve svých výpovědích by také mohli pokračovat obžalovaní, tedy Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Oba od počátku vinu popírají. Předseda trestního senátu Jan Šott počítá s tím, že by v prosinci mohly začít závěrečné řeči.

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků

04.12.2022 10:08 Za uplynulých sedm dní získalo dočasnou ochranu 2171 ukrajinských uprchlíků, kteří před válkou…

Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy…

03.12.2022 20:35 Aktualizováno Dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Vyplývá to z…

V Otrokovicích v bytovce hořelo, jeden mrtvý a tři zranění

03.12.2022 20:31 V místní části Otrokovic v Kvítkovicích dnes vpodvečer zasáhl požár opuštěný bytový dům. Hasiči z…

Související:

Nejnovější