Je třeba, aby si celá Evropská unie byla schopna uvědomit, že Ukrajina nebojuje jen za sebe, ale také o demokracii, svobodu, práva a nezávislost. V projevu před dnešním video vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v českém Parlamentu to řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Ministerský předseda hovořil mimo jiné o snaze Česka pomáhat Ukrajině v dodávkách zbraní i o počtech uprchlíků, převážně žen a dětí, které Česko přijalo po napadení Ukrajiny Ruskem. Zmínil také dvě české oběti bojů na Ukrajině. Premiér uvedl, že Zelenskyj byl přinucen obléct se do uniformy a přijímat těžká rozhodnutí. "Bojuje a potřebuje pomoci," konstatoval.
Rusko jako agresor podle Fialy ukazuje, že jsou mu cizí hodnoty jako demokracie a právo, a jeho nejmenší ambicí je obnova Sovětského svazu. Pokud se nepodaří agresora zastavit, dalšími oběťmi budou Pobaltí a země střední Evropy, uvedl premiér. "To je přímé nebezpečí pro naše životy a to nemůžeme připustit," konstatoval. Se Zelenským je podle svých slov v pravidelném kontaktu, řeší pomoc s dodávkami zbraní i pomoc uprchlíkům.
Pekarová Adamová: Rusko se dopouští na Ukrajině státního terorismu
Rusko se dopouští na Ukrajině státního terorismu, prohlásila v dnešním úvodním slově před on-line vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před poslanci a senátory předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Zelenského označila za hrdinu.
Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem je podle Pekarové Adamové bojem mezi svobodou a zvůlí, mezi civilizací a barbarstvím a mezi pravdou a lží. Nejedná se podle ní o běžnou válku.
"Denně slyšíme, čeho se tam agresoři dopouštějí - od zabíjení civilistů a vraždění dětí, ničení nemocnic, škol a další infrastruktury. Záměrné ničení zásob obilí, které hrozí vyvolat hlad v řadě zemí. Vyhánění a násilné přesuny obyvatel. To není nic jiného než projev terorismu," řekla Pekarová Adamová. Soudí, že Zelenskyj patří patří k vůdcům, kteří "svým příkladem vedou národy k vítězství i navzdory pochybovačům".
Předsedkyně Sněmovny také připomněla, že Sněmovna už v první den ruské vojenské invaze na Ukrajinu 24. února tento podle ní barbarský akt odsoudila. Dolní komora tehdy také podpořila územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny v mezinárodně uznaných hranicích a vyzvala Rusko, aby vojenskou akci ihned zastavilo a stáhlo své jednotky z ukrajinského území.
Vystrčil: Ukrajina bojuje za celý svobodný svět, potřebuje podporu
Ukrajina podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) bojuje proti ruské agresi za celý civilizovaný a svobodný svět. Je třeba ji podporovat nejen slovy, ale také činy, uvedl dnes Vystrčil před vystoupením ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před oběma komorami českého parlamentu.
"My si uvědomujeme, že nebojujete jenom za svoji územní celistvost, za svoji svobodu a za svoji nezávislost, ale že bojujete za celý civilizovaný a svobodný svět," prohlásil Vystrčil.
Předseda Senátu slíbil, že Česko bude Ukrajinu nadále podporovat nejen slovy, ale i činy. Jako příklad uvedl humanitární pomoc ukrajinským uprchlíkům a finanční pomoc na nákup zbraní pro Ukrajinu. Poděkoval za ni vládě i českým obyvatelům.
Češi podle Vystrčila s ohledem na nacistickou okupaci po roce 1938 a sovětskou okupaci po roce 1968 velmi dobře rozumí tomu, co lidé na Ukrajině prožívají. Tyto události podle šéfa horní komory umožňují, "abychom měli sílu a motivaci vás silně podporovat, cítit s vámi a být s vámi solidární".
Vystrčil připomenul, že od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynuly téměř čtyři měsíce. Zmínil také svou návštěvu v Kyjevě a okolí. "My víme, jak to u vás vypadá, máme očité informace," uvedl. Podle předsedy Senátu je třeba odvahu Ukrajinců velmi ocenit nejen slovy, ale také činy. Senát po vystoupení Zelenského chystá usnesení, v němž by mimo jiné apeloval na členské státy EU, aby na nadcházejícím summitu vyhověli žádosti Ukrajiny a uznaly ji za kandidátskou zemi EU.
Rozvody Ondřeje Brzobohatého jsou v posledních dnech opět velkým tématem. Hudebník se totiž rozešel se současnou manželkou Danielou (za svobodna Písařovicovou). Stále se však ani zcela nevypořádal s předchozí manželkou Taťánou Kuchařovou. Podle nejnovějších informací je oba čeká další kolečko u soudu.
Princ Harry se sice už před lety odstěhoval z Velké Británie, přesto se nyní rozhodl vyjádřit k tomu, co jej ohledně současnosti na Ostrovech znepokojuje. Konkrétně varoval před znepokojivým nárůstem antisemitismu ve Spojeném království, což vede k násilí proti židovské komunitě. Na slova králova mladšího syna upozornila BBC.
Bouřky i letní teploty by mohl nabídnout právě začínající týden. Počasí se v jeho průběhu bude pomalu zlepšovat. Zejména se má pozvolna oteplovat. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Jiřina Bohdalová zažívá především v souvislosti s 95. narozeninami opravdu náročný květen. Není proto divu, že nedostála některým závazkům. V sobotu se například legendární herečka omluvila z pražského knižního veletrhu. Co k tomu řekla?
Jsme sice v polovině května, ale jeho součástí je každoročně takzvaný týden ledových mužů. Ochlazení se dostavilo i letos, na horách ho doprovodilo sněžení. Na hřebenech se sníh udržel i několik dní, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Češi si po dvou zápasech letošního mistrovství světa představovali lepší bilanci. Proti dvěma outsiderům vybojovali na úvod skupinové fáze jen jednu výhru. Příští zápas navíc kvalitu národního týmu prověří zatím nejvíce.
Vilma Cibulková v posledních měsících vystrašila mnoho lidí, ať už kolegů a kamarádů nebo fanoušků. Navíc se opět odmlčela, takže se pořádně nevědělo, jak na tom je. Nyní se ale konečně podařilo se známou herečkou spojit.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.