Peking chválí zásah v Kazachstánu, při kterém umírali demonstranti

Čína, ilustrační fotografie.
Čína, ilustrační fotografie., foto: Pixabay
Pavel Dratva , ČTK 7. ledna 2022 19:58
Sdílej:

Světoví politici rozdílně reagují na zprávu, že kazachstánský prezident Kasym-Žomart Tokajev podle svých slov dovolil bezpečnostním silám, aby střílely na účastníky současných nepokojích v Kazachstánu.

Kazachstánské ministerstvo vnitra dnes uvedlo, že při protestech bylo zabito 26 demonstrantů. Zatímco z Německa zazněla ostrá kritika použití ostré munice proti civilistům a šéfka Evropské komise vyzvala k ukončení násilí, čínský prezident Si Ťin-pching svůj kazachstánský protějšek pochválil za důraznou reakci a "rychlé zklidnění situace", informovala agentura AP.

"Ti, kdo bez varování střílejí na demonstranty, aby je zabili, opustili okruh civilizovaných států," odsoudil na twitteru německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann způsob, jakým se kazachstánské úřady snaží protesty potlačit. Německé ministerstvo zahraničí uvedlo, že zprávy o příkazu ke střelbě na protestující zkoumá. Jeho mluvčí zároveň uvedl: "Je třeba jasně říci, že použití smrtící síly, tedy ostrých nábojů, proti civilistům může být jen krajním řešením."

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová při návštěvě Paříže prohlásila, že vývoj ve středoasijské zemi sleduje s "velkými obavami" a že EU je připravena pomoci "tam, kde to bude možné". Zdůraznila, že je potřeba chránit bezpečnost a práva místních obyvatel. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval ke snížení napětí.

Čínský prezident Si Ťin-pching dal naopak Tokajevovi najevo svoji lítost, že musí čelit rozsáhlým nepokojům, a pochválil ho za "přijetí důrazných opatření v kritických chvílích". Svému protějšku zároveň nabídl pomoc.

"Čína je jako bratr, soused i dlouhodobý strategický partner ochotna poskytnout v rámci svým možností nezbytnou podporu Kazachstánu, aby mu pomohla překonat toto těžké období," citovala AP čínského prezidenta.

Kazachstán pro Peking představuje spojení s Evropou, a je tak důležitou součástí čínského projektu nové Hedvábné stezky. Nepokoje v postsovětské republice by mohly zmařit naděje Pekingu na navázání užších obchodních a politických vztahů s evropskými zeměmi, podotkla AP.

Se svým kazachstánským protějškem Tokajevem několikrát podle oznámení Kremlu telefonoval ruský prezident Vladimir Putin. Lídři podle Moskvy diskutovali o nastolení pořádku v Kazachstánu a o boji proti "teroristům", jak kazachstánské úřady označují ozbrojené účastníky nynějších nepokojů. Putin již ve čtvrtek do spojenecké země poslal výsadkáře. O situaci v zemi hovořil se svým kazachstánským protějškem také americký ministr zahraničí Antony Blinken, uvedla agentura AFP.

Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Protesty původně vyvolalo zrušení cenového stropu na zkapalněný ropný plyn (LPG), jehož ceny se pak zdvojnásobily. Podle kusých zpráv úřadů si nepokoje vyžádaly desítky mrtvých na straně protestujících i pořádkových sil, stovky zraněných a tisíce zatčených.

Témata:
Stalo se