Odboráři České pošty dnes vyzvali ministry, poslance a senátory, aby se začali zabývat podmínkami poskytování veřejných poštovních služeb a situací v podniku. Petičnímu výboru sněmovny i senátu předali petici s přibližně 27.500 podpisy, která vyzývá k řešení situace na poště. ČTK o tom informovali zástupci největší odborové centrály na poště, Odborového svazu zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb.
Česká pošta musí podle předsedkyně odborů Jindřišky Budweiserové podle zákona poskytovat služby, i když jsou ztrátové. Systém úhrady nákladů základních poštovních služeb je nespravedlivě nastavený, Česká pošta dotuje veřejné služby každý rok v řádu stamilionů korun, uvedla. Důsledkem je podle ní vážná ekonomická situace podniku, která se promítá nejen do rozvoje podniku a jeho služeb, ale hlavně do odměňování pošťáků a jejich pracovních podmínek.
"Nastavení spravedlivého systému pro poskytování veřejných poštovních služeb se snažíme dosáhnout dlouhou dobu, jednáme jako seriózní a odpovědný sociální partner s vedením podniku i se zakladatelem. Pošta udělala zásadní změny v posledních čtyřech letech. Uspořila v ročních nákladech jednu miliardu korun, a přesto to nestačí. Bylo zrušeno více než 7000 pracovních míst, pro pošťáky to znamená velký stres, obrovskou zátěž a obavy," uvedla Budweiserová. Zdůraznila, že zaměstnanci pošty pracují pro občany České republiky. "Zaslouží si lepší mzdy i pracovní podmínky," řekla.
Stát, jako vlastník podniku, musí podle odborářů nastavit spravedlivé podmínky pro poskytování veřejných poštovních služeb srovnatelně s ostatními veřejnými službami. Odboráři poukázali také na to, že pošta funguje v konkurenčním podnikatelském prostředí.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), pod kterého pošta spadá, na začátku ledna uvedl, že hodlá navrhnout zrušení ročního limitu na úhradu čistých nákladů České poště za základní služby. Nyní může pošta získat od státu maximálně 1,5 miliardy korun. Chce také zajistit rychlejší výplatu těchto peněz. Senát následně ministra vyzval, aby zabránil finančnímu ohrožení podniku, které souvisí mimo jiné s výpadkem příjmů kvůli povinnému zavádění datových schránek.
Česká pošta je státní podnik, v posledních letech hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o 400 milionů na 19,55 miliardy korun. Hospodaření v posledních letech ovlivnila epidemie koronaviru i růst cen energií a dalších nákladů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.
Zdrcený Felix Slováček v neděli večer rozesmutnil Česko, když potvrdil, že jeho milovaná dcera Anička po dlouhém a statečném boji se zákeřnou rakovinou odešla na věčnost. Bolest, jakou si neumíme představit, po necelém dni rozhodně neodezněla. Spíše se znásobila.
Policie v Plzni vyšetřuje od noci z pondělí na úterý případ pokusu o vraždu a následné sebevraždy. Ke konfliktu došlo mezi rodinnými příslušníky. Muž zemřel, žena skončila v nemocnici.
Mirai Navrátil se v poslední době ocitá v situacích, kdy se jiní lidé dostávají do křížku se zákonem. Stačí si vzpomenout na loňské napadení zpěváka v Hradci Králové. Nyní byl frontman jedné z nejpopulárnějších českých kapel okraden.