Bývalí ministři Plaga a Gazdík rezignovali na funkce poradců ministra školství

Někdejší ministři školství Robert Plaga (za ANO) a Petr Gazdík (STAN) dnes oznámili rezignaci na post poradce a člena politického kabinetu ministra školství Vladimíra Balaše (STAN). O rezignaci Plagy informoval server Seznam Zprávy , Gazdík to poté oznámil na twitteru. Plaga rezignaci odůvodnil kroky ministra Balaše týkajícími se vzdělávací politiky a právě Gazdíkovým angažmá v jeho poradním týmu. Ministr školství Balaš výtky bývalého ministra za ANO odmítl.

Robert Plaga

"Právě jsem rezignoval na člena kabinetu ministra školství a poradce. Nechci na rozdíl od Roberta Plagy diskreditovat poctivou snahu ministra o změny ve vzdělávání a děkuji všem ve školství, kteří mě v mé snaze něco skutečně změnit podpořili," uvedl Gazdík.

Před ním na post poradce ministra školství rezignoval Plaga, který mezi lety 2017 a 2021 zastával úřad ministra školství a nyní působí jako předseda rady Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Uvedl, že nabídku na funkci v ministrově týmu přijal, protože Balaš chtěl navázat na jeho práci a pokračovat v prosazování Strategie vzdělávací politiky 2030+, přidávání peněz na vzdělávání nebo v projektech na vzdělávání ředitelů. V rezignačním dopise Balašovi ale konstatoval, že ministrova mediální vyjádření ani reálné kroky neodpovídají jeho představě o kontinuitě a prioritě vzdělávání.

Za problém Plaga označil zvláště to, že Balaš nezískal pro rozpočet ministerstva školství dostatek peněz. To stávajícímu ministrovi vyčítají i učitelé, zástupci škol a školských organizací. Málo peněz mají podle předsedy Rady vysokých škol Milana Pospíšila na rok 2023 v návrhu rozpočtu, který schválila vláda, i vysoké školy. Na nedostatek peněz na pomůcky, výlety nebo na dopravu na školní plavání si stěžují představitelé Unie školských asociací CZESHA, spolku Pedagogická komora a školských odborů. Učitelům se rovněž nelíbí to, že vláda v příštím roce nenaplní svůj slib ze svého programového prohlášení držet platy na úrovni 130 procent průměrné mzdy. Letos by to podle propočtů MŠMT mělo být 113 procent a roce 2023 asi 110 procent průměru.

Kriticky se Plaga vyjádřil i k tomu, že místo poradce ministra získal Balašův předchůdce na postu ministra školství Gazdík. Působení v poradním orgánu tak podle něj vypadá jako trafika pro bývalé ministry. "Nechci, aby bylo na mou odbornou práci nahlíženo optikou 'trafiky' pro bývalé ministry," uvedl Plaga.

Ministr Balaš to dnes odmítl. "Odmítám výtky, které mi v mailu podsouvá. Už vůbec neberu zmínku o trafikách, o kontinuitě mluvím dlouhodobě. Pokud pan Plaga bral své angažmá v kabinetu ministra jako trafiku, divím se, že prozřel až nyní, respektive nechápu, proč toto angažmá vůbec chtěl," sdělil ministr v tiskové zprávě.

Podle nynějšího šéfa resortu školství souvisí Gazdíkova rezignace na pozici poradce s Plagovými vyjádřeními. Gazdík podle Balaše oznámil rezignaci s tím, že "chtěl pomáhat se změnami v českém školství, ale nesouhlasí s diskreditací pozice člena kabinetu ministra", sdělil Balaš.

Ministerstvo v druhé polovině října informovalo, že Balašovi bude se vzdělávací politikou pomáhat 16 poradců, mezi nimiž budou i bývalí ministři Plaga a Gazdík. Plaga byl ministrem školství ve vládě Andreje Babiše (ANO). Poté, co jej na postu ministra vystřídal Gazdík, působil jako jeho politický náměstek. V čele NAÚ je Plaga od září. Gazdík byl prvním ministrem školství ve vládě Petra Fialy (ODS). Pozici zastával od prosince 2021 do června 2022. Z funkce odešel kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku. Na místo v čele ministerstva poté nastoupil Gazdíkův spolustraník Balaš.

V Balašově poradním týmu nyní zůstává 14 lidí, které mu pomáhají se vzdělávací politikou. Jsou mezi nimi zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání Lenka Felcmanová a první ředitel Cermatu Martin Chvál.

Policie uzavřela D3 ve směru do Prahy, uvízly tam kamiony

06.12.2022 10:34 Aktualizováno Policie uzavřela dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy. Kvůli silnému sněžení na dálnici uvízlo…

Ministerstvo vnitra hájí registraci prezidentské kandidátky Rohanové

06.12.2022 09:14 Ministerstvo vnitra podle vlastního výkladu právní úpravy nemělo jinou možnost, než kandidátku na…

Sníh komplikuje dopravu, nejvíce na jihu Čech. Tisíce míst jsou bez…

06.12.2022 09:09 Sníh dnes ráno komplikuje dopravu, problémy jsou zejména na jihu Čech a na Benešovsku a Kutnohorsku…

Ministr Kupka povolil stavbu posledního úseku D1 u Přerova

05.12.2022 21:59 Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro…

Státní příspěvek pro klokánky by se mohl od ledna zvýšit o deset procent

05.12.2022 13:39 Státní příspěvek pro klokánky a podobná zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP) by se mohl od…

České korunovační klenoty budou vystaveny v lednu ve svatovítské katedrále

05.12.2022 12:49 Aktualizováno České korunovační klenoty budou vystaveny 17. až 21. ledna. Lidé si je budou moct netradičně…

Letadlo easyJet do Bristolu nouzově přistálo v Praze kvůli možnému…

05.12.2022 06:37 Aktualizováno Letadlo společnosti easyJet směřující z Polska do Británie bylo v noci na dnešek odkloněno na…

Na Černé hoře o víkendu tisíc lyžařů a výletníků. Lyžařská sezóna…

04.12.2022 18:36 Zhruba 1000 lyžařů a výletníků přijelo o víkendu na Černou horu u Janských Lázní v Krkonoších. K…

V Česku už jsou na plánovaném cvičení první ukrajinští vojáci

04.12.2022 15:42 Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,…

Ministerstvo průmyslu eviduje přes 1000 žádostí velkých firem o podporu…

04.12.2022 13:20 Ministerstvo průmyslu a obchodu v polovině týdne evidovalo přes 1000 žádostí velkých firem o…

Související:

Nejnovější