Evropská unie sice úspěšně zvládla první fázi očkování proti covidu-19, nesmí však ani v dalších měsících polevit v tempu a zároveň poskytne více vakcín chudším zemím. V každoročním poselství o stavu EU to dnes v Evropském parlamentu řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která před europoslanci zhodnotila svůj druhý rok ve funkci a představila priority na rok další.
Komise chce podle ní posílit klimatickou diplomacii či společnou obrannou politiku a více se zasazovat o respektování právního státu i lidských práv. Zásadní roli bude hrát i zvýšení technologické soběstačnosti například podporou výroby čipů.
Covidová pandemie zásadně ovlivnila fungování evropské společnosti a ekonomiky a podle von der Leyenové bude pro úspěšné dokončení boje proti nákaze zásadní pokračovat v očkování a snížit rozdíly mezi jednotlivými členskými zeměmi evropského bloku.
"Měli bychom udělat vše pro to, abychom předešli pandemii neočkovaných," uvedla předsedkyně EK v narážce na údaje z nemocnic, kde nyní tvoří velkou část nových pacientů právě lidé bez očkování. Unie sice podle ní splnila svůj cíl naočkovat 70 procent dospělých obyvatel do konce léta, údaje z jednotlivých členských zemí se však velmi liší. Klíčové pro úplné vymýcení viru podle šéfky komise ovšem bude, jak rychle se podaří dostat vakcíny k lidem v mimoevropských zemích, kde je zatím naočkováno jen mizivé procento populace. K dosud slíbeným 250 milionům dávek proto EU do poloviny roku přidá dalších 200 milionů.
Unie chce také být lépe připravena na další krize a na boj s nimi vyčlení v příštích sedmi letech 50 miliard eur (1,26 bilionu korun). Fungovat by měla začít nová agentura HERA, která EU umožní efektivněji reagovat na hrozby nových nákaz.
Proti loňskému projevu obsahovala letošní téměř hodinová řeč méně konkrétních závazků v boji proti klimatickým změnám, který je další zásadní prioritou komise. Von der Leyenová dnes v narážce na červencový přelomový balíček klimatických návrhů zdůraznila, že Evropa jako první přišla s proměnou závazků v konkrétní kroky. Unie ale musí přesvědčit i další části světa v čele s Čínou, aby začaly rychle jednat, řekla šéfka komise. Zároveň oznámila, že evropský blok věnuje na boj proti klimatickým změnám v méně hospodářsky vyspělých zemích do roku 2027 další čtyři miliardy eur. Zdvojnásobí také fondy, které věnuje třetím zemím na udržování rozmanitosti přírodních druhů.
Pod dojmem neúspěšné mise v Afghánistánu, kde po odchodu spojenců nečekaně rychle převzalo vládu radikální hnutí Tálibán, hovořila dnes bývalá německá ministryně obrany o nutnosti vytvořit evropskou obrannou unii. EU by podle ní měla být vojensky soběstačnější, čemuž ale brání neochota politiků části členských zemí. Unie musí zlepšit svou odolnost vůči kybernetickým hrozbám a výměnu zpravodajských a dalších informací, podotkla von der Leyenová. Navrhla proto vznik nového společného centra pro výměnu informací či zavedení unijních pravidel kybernetické bezpečnosti. Oznámila také, že sedmadvacítka v první polovině příštího roku uspořádá summit věnovaný obraně a ještě letos zveřejní nové společné plány s NATO.
Citátem bývalého českého prezidenta Václava Havla uvedla von der Leyenová část projevu věnovanou ochraně evropských hodnot a právního státu. V posledních měsících se vyostřil dlouhodobý spor unijních institucí s Polskem kvůli ohrožení nezávislosti tamní justice, EU vede kvůli omezování svobod médií či nevládních organizací neúspěšné řízení také s Maďarskem. Von der Leyenová prohlásila, že "velkolepé evropské hodnoty" zmíněné před 30 lety po pádu komunismu Havlem jsou v EU stále platné a na jejich dodržování dohlíží unijní soud, jehož rozsudky jsou závazné. Polsko se však některým verdiktům odmítá podřídit a komise začátkem září požádala soud, aby Varšavu potrestal pokutou. Von der Leyenová zmínila "znepokojivý vývoj" v některých zemích, konkrétní však nebyla. Komise podle ní stále upřednostňuje dialog, který však podle kritiků v polském ani maďarském případě dlouhodobě nevede k výsledkům.
EU se podle šéfky své exekutivy hodlá více zasazovat o dodržování lidských práv ve světě. Brusel proto podle ní mimo jiné hodlá navrhnout, aby byl v unii zakázán prodej výrobků pocházejících z nucené práce. Komise chce zároveň lépe chránit práva žen v EU. Do konce roku proto představí normu trestající násilní na ženách, která by podle německé političky měla pomoci předcházet množícím se násilným činům.
Unie se podle von der Leyenové musí více zaměřit na digitalizaci své ekonomiky, v níž má řada zemí rezervy. Cestou k větší technologické soběstačnosti, na jejíž nutnost ukázal například současný nedostatek polovodičů, je podpora výroby čipů v Evropě. Komise proto připraví evropský výnos o čipech, jehož cílem bude vytvořit nejmodernější evropský čipový ekosystém, včetně výroby čipů, uvedla šéfka EK.
Mezi europoslanci vyvolal projev smíšené ohlasy. Podle řady zákonodárců sice von der Leyenová správně pojmenovala současné výzvy bloku, u některých z nich však nenavrhla účinné řešení. Pochvalné reakce směřovaly většinou k částem projevu týkajícím se pokračování boje proti pandemii či posílení společné obrany, kritika byla slyšet na adresu přístupu ke klimatickým změnám.
Ruský dronový útok na město Dnipro si ve čtvrtek v noci vyžádal tři mrtvé, včetně dítěte, a desítky zraněných. Útočníci zasáhli obytné domy, školní budovy i potravinářský závod. Incident se odehrál jen několik dní po podobně brutálních útocích balistickými raketami na Sumy a Kryvyj Rih, kde zemřely desítky civilistů včetně dětí.
Zatímco dnes nás ještě čekají letní teploty, v pátek se mírně ochladí. Na většině území se navíc bude během prázdnin objevovat občasný déšť nebo přeháňky, uvedl ČHMÚ.cz.
Michael Schumacher, sedminásobný mistr světa formule 1, který se od vážné nehody na lyžích v prosinci 2013 neobjevil na veřejnosti, se opět připomněl světu – tentokrát velmi výjimečným způsobem. Společně se svou manželkou Corinnou se podílel na charitativní akci, která má pomoci v boji proti demenci.
Americká popová hvězda Katy Perry se stala součástí historické mise společnosti Blue Origin, která 14. dubna 2025 vyslala první čistě ženskou posádku do vesmíru. Tato suborbitální mise NS-31 trvala přibližně 11 minut a dosáhla výšky 100 kilometrů nad Zemí, čímž překročila hranici vesmíru známou jako Kármánova linie.
V Česku již několik let platí zákon, který upravuje provozní dobu obchodů o vybraných svátcích. Teď jsou za dveřmi Velikonoce, kdy budou prodejny po většinu času otevřené. Během jednoho ze čtyř volných dnů ale nenakoupíte.
Česko se podruhé ve dvou dnech loučilo s výraznou osobností. Po Aničce Slováčkové se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem. Uznávaný herec zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let.
Tragédie se stala ve středu odpoledne na příjezdu do Brna po dálnici D2. V koloně, která se utvořila kvůli úniku tekuté síry z cisterny, došlo ke smrtelné nehodě. Srážku dvou vozidel nepřežili tři lidé, další čtyři osoby utrpěly zranění.
Policie od noci z neděle na pondělí vyšetřuje případ vraždy ženy v Ostrově na Karlovarsku. Po činu zadržela podezřelého muže. Nyní vyšly najevo zajímavé informace o vztahu mezi obviněným a obětí a o tom, co předcházelo hrůznému činu.
Ve stínu tragického konce životního příběhu Anny Slováčkové přišla i jedna dobrá zpráva. Týká se její nevlastní starší sestry René. A jde o zprávu, po které by se Felixi Slováčkovi mělo alespoň nepatrně ulevit.
Meteorologové ve středu připomněli platnou výstrahu před nebezpečím požárů a přidali další varování. Zejména na Vysočině ve čtvrtek udeří silný vítr o rychlosti až 70 kilometrů za hodinu. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Česko se ve středu rozloučilo s respektovaným hercem Aloisem Švehlíkem, který zemřel počátkem měsíce ve věku 85 let. Smuteční obřad se za velké účasti hereckých kolegů uskutečnil před polednem v historické budově Národního divadla.
Říká se, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pravdivost tohoto přísloví poznali Jakub Štáfek a především jeho druhorozená dcera. Lékaři holčičce diagnostikovali závažnou nemoc. Naštěstí je pokrok v lidském vědění takový, že již existuje léčba.