Dva roky poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) označila šíření koronaviru za pandemii, se situace kolem nemoci covid-19 ve světě zlepšuje. Počet nákaz a úmrtí globálně klesá a země tak postupně zmírňují či zcela ruší opatření, která přijaly v boji proti covidu. Některé státy jako Německo, Jižní Korea nebo Vietnam ale hlásí rekordní přírůstky infikovaných a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ve středu prohlásil, že by bylo hrubou chybou se domnívat, že koronavirus je otázkou minulosti.
Rušení opatření umožnil nástup koronavirové varianty omikron, která je sice nakažlivější než předchozí varianty koronaviru, ale zároveň způsobuje méně vážných onemocnění a úmrtí. Ke zmírnění koronavirové krize přispěla podle odborníků také rostoucí proočkovanost populace. Dlouho očekávaný návrat k normálu mohou nicméně podle expertů ohrozit nové varianty viru a také nerovnoměrná distribuce vakcín.
"Ačkoli hlášené případy a úmrtí celosvětové klesají a některé země zrušily omezení, pandemie ještě zdaleka není za námi a nebude za námi, dokud neskončí ve všech regionech," uvedl šéf WHO. "Virus se neustále vyvíjí a my nadále čelíme zásadním překážkám při distribuci vakcín, testování a léčbě," dodal.
Od vyhlášení pandemie covidu 11. března 2020 si koronavirus ve světě vyžádal přes šest milionů obětí a více než 450 milionů nakažených. V Asii hlásí vysoká čísla v poslední době Jižní Korea. Dvaapadesátimilionová země evidovala za posledních 24 hodin 282.987 nových případů covidu a 229 úmrtí. V předešlých dnech přesahovaly přírůstky infikovaných dokonce hranici 300.000.
Téměř stomilionový Vietnam, kterému se dařilo dlouho s koronavirem úspěšně bojovat, zaznamenal za poslední týden 1,37 milionu případů nákazy, což je více než pětina z celkového počtu infikovaných od začátku pandemie.
Hongkong, kde žije 7,5 milionu lidí, díky strategii nulové tolerance donedávna neregistroval téměř žádné případy koronaviru. Za poslední den je ale z tohoto autonomního čínského území hlášeno přes 29.000 nově nakažených a úřady se chystají k plošnému testování populace.
V Evropě se v současné době koronavirus rychle šíří v Německu. Země, která má asi 83 milionů obyvatel, za posledních 24 hodin znovu oznámila více než 250.000 nakažených a také 249 úmrtí.
Výrazný úbytek případů od začátku roku naopak vykazují země jako Spojené státy, Francie, Rusko či Brazílie. USA, které počátkem ledna zaznamenaly rekordní denní přírůstek téměř 1,4 milionu nákaz, mají nyní přírůstky kolem 50.000. Francie, kde v lednu zaregistrovali za den i přes půl milionu nových infekcí, ohlásila za posledních 24 hodin 75.562 nových případů.
V České republice, která počátkem února odhalila za den i více než 57.000 případů, se covid-19 ve čtvrtek prokázal u 8238 lidí, což je o něco málo více než před týdnem. Počet hospitalizovaných i pacientů ve vážném stavu v ČR dál klesá.
Řada evropských zemí uvedla, že se nyní bude snažit "žít s covidem" a vypořádávat se s touto chorobou jako s jinými běžnými nakažlivými nemocemi, například s chřipkou. Úřady postupně povolují větší množství lidí na veřejných akcích, přestávají vyžadovat očkovací pasy pro vstup do restaurací, kin a dalších zařízení, uvolňují nařízení týkající se roušek a umožňují přechod od práce z domova zpátky na pracoviště.
Sliby administrativy Donalda Trumpa, že zajistí mír na Ukrajině, dostávají další vážné trhliny. Šéf americké diplomacie Marco Rubio v pátek připustil, že Washington vzdá své snahy o ukončení konfliktu, pokud se ukáže, že ho není možné ukončit. Podle Rubia se musí situace během následujících dní vyjasnit.
Jaromír Soukup se měl už o nadcházejícím víkendu vrátit do ringu, ale skutek utekl. Organizátoři v uplynulých dnech oznámili, že sobotní zápas kontroverzního podnikatele se neuskuteční. Fanoušci se ale boháče mezi provazy dočkají, nicméně až později.
Po dvou dnech s letními teplotami pozorujeme v Česku výraznou změnu počasí. Na značné části území prší a nejde o jen tak ledajaký déšť. Může se v něm objevit saharský prach, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Radostnou novinku ve čtvrtek oznámila Veronika Khek Kubařová. Jen několik týdnů před 38. narozeninami se pochlubila, že s manželem čekají po deseti letech manželství prvního potomka.
Počasí se o víkendu mírně ochladí. Oproti předchozím dnům se v sobotu letních teplot nedočkáme, v neděli ale podle ČHMÚ.cz bude citelně tepleji.
Rodina slavného hollywoodského herce Genea Hackmana, držitele dvou Oscarů, zažila tragédii, která nyní otřásá nejen americkými médii. Jeho manželka, 61letá Betsy Arakawa, zemřela za záhadných okolností, jež si nyní odborníci spojují s nakažením vzácným hantavirem. Nemoc je přenášena hlodavci a je známá svými příznaky podobnými chřipce, které však mohou mít fatální následky.
Po úterním posledním rozloučení s milovanou dcerou se naplno dozvídáme, jak velké je trápení Felixe Slováčka a tedy i jeho manželky Dagmar Patrasové. Saxofonista popsal, jak na tom v těchto dubnových dnech je.
Ve věku 82 let zemřel po dlouhé nemoci bývalý europoslanec, senátor, spisovatel a novinář Jaromír Štětina. Smutnou zprávu o jeho skonu potvrdil serveru iDNES.cz šéf organizace Člověk v tísni Šimon Pánek, s nímž Štětina v roce 1992 spoluzaložil tehdejší Nadaci Lidových novin, která se později transformovala v jednu z nejvýznamnějších českých humanitárních organizací.
Hvězd z české herecké obce přišlo požehnaně. U rakve s ostatky zesnulého Aloise Švehlíka na středečním posledním rozloučení drželi stráž jeho neméně slavní a někdy i slavnější kolegové. Kdo všechno se ve středu před polednem objevil na jevišti v historické budově Národního divadla?
Annu Slováčkovou, se kterou se v úterý rodina rozloučila na neveřejném pohřbu, si lidé budou pamatovat nejen jako zpěvačku, ale také jako herečku, která se neodmyslitelně zapsala do srdcí diváků televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě. Co teď bude s její postavou?
Ornella Koktová se podílí na organizaci posledního rozloučení s babičkou ze strany svého otce Michala. Jak je přitom známo, vztahy v rodině nejsou právě nejlepší. Projevuje se to i na tom, kdo obdržel pozvánku na pohřeb.
V pátek dopoledne došlo v pražské ulici Milady Horákové k tragické nehodě, při níž tramvaj srazila dvanáctiletého chlapce. Navzdory okamžitému zásahu záchranářů se ho nepodařilo zachránit.