Počasí mění svět, který známe. Vědci popsali jak
Průměrné teploty letos na světě nebyly tak vysoké jako v předchozích třech letech, rekordnímu oteplování zabránil meteorologický jev La Niňa. Vyplývá to z předběžné verze výroční zprávy o stavu globálního klimatu, kterou po zahájení klimatické konference OSN zveřejnila Světová meteorologická organizace (WMO). Její autoři upozorňují, že extrémní jevy jako vlny veder nebo zničující povodně se stávají běžnými a svět se mění lidstvu před očima.
Podle letošních měření se globální teplota zvýšila o 1,09 stupně Celsia oproti období let 1850 až 1900. Odborníci varují, že globální oteplování je třeba udržet pod hranicí 1,5 stupně, aby se zabránilo jeho katastrofickým důsledkům.
Ačkoli teploty letos nestouply tak vysoko jako v rekordním roce 2016, kdy bylo na planetě o 1,2 stupně tepleji než v druhé polovině 19. století, na trendu globálního oteplování se tím nic nemění. Podle autorů studie posledních sedm let, včetně roku letošního, bude zřejmě nejteplejších od začátku měření, protože koncentrace skleníkových plynů v atmosféře dosáhla rekordních hodnot. Stále sílící dopady toho jsou viditelné na mnoha místech planety.
Jižní Amerika už druhým rokem trpěla suchem, Středomoří zažilo obrovské množství lesních požárů, Německo se potýkalo s katastrofálními povodněmi a mnohde padly letité teplotní rekordy. V Kanadě a USA byly teplotní rekordy místy překonány až o šest stupňů Celsia a tabulky nejvyšších teplot se přepisovaly také ve Španělsku, Tunisku, Itálii a Turecku, připomněla WMO.
Autoři zprávy upozorňují také na to, že letos v létě se v Arktidě ztenčila ledová pokrývka nejvíce za dobu záznamů a že ledovce odtávaly vyšší rychlostí. Rychleji stoupá i hladina oceánů. Zatímco v letech 1993 až 2002 stoupala ročně v průměru o 2,1 milimetru, v letech 2013 až 2021 to bylo ročně o 4,4 milimetru. Další problém představuje okyselování oceánů. Hodnota pH je nyní v oceánech nejnižší za posledních 26.000 let, což mimo jiné znamená, že tyto vodní plochy už nebudou schopné zachycovat takové množství přebytečného oxidu uhličitého z atmosféry. Nyní oceány pohltí asi 23 procent z ročního objemu emisí CO2.
"Extrémní jevy jsou novým normálem," prohlásil šéf WMO Petteri Taalas. "Přibývá vědeckých důkazů o tom, že některé z těchto jevů nesou stopy lidmi způsobené změny klimatu," dodal.
Svou zprávu WMO zveřejnil u příležitosti zahájení summitu COP26 ve skotském Glasgow, kde se mají lídři domluvit na budoucím snižování emisí. Podle odborníků je potřeba emise do poloviny století snížit prakticky na nulu, pokud se má globální oteplování udržet pod hranicí 1,5 stupně. Pokud se to nepodaří, můžou se klimatické změny vymknout kontrole, což může podle vědců znamenat více extrémních výkyvů počasí, existenční ohrožení kvůli stoupající hladině oceánů nebo problémy kvůli suchům a nedostatku vody a potravin, a s tím související masovou migraci.
"Od hlubin oceánů až po vrcholky hor, od tajících ledovců po neustálé extrémy v počasí, ekosystémy a společenství po celém světě jsou devastovány," řekl generální tajemník OSN António Guterres ke zprávě Světové meteorologické organizace. "Summit COP26 musí být bodem obratu pro lidstvo a planetu," dodal.
Počasí: Česko zasáhne sněžení, varovali meteorologové
20.11.2024 21:51 Česko zasáhne další sněžení a přinejmenším na části území bude takové intenzity, že Český…
Počasí: V Česku zesílí vítr. Platí výstraha
18.11.2024 21:40 V Česku udeří během probíhajícího listopadového týdne silný vítr, který dosáhne rychlosti až 90…
Jak víme, že klimatická krize je příčinou extrémního počasí?
18.11.2024 11:19 Klimatická krize se stává stále častějším tématem diskuzí po celém světě, a to nejen kvůli jejím…
Klimatická krize způsobila vedra, která byla dříve nepravděpodobná
18.11.2024 09:31 Klimatická krize již způsobila desítky „nemyslitelných“ vln veder, které byly podle nových analýz…
Vědci s hrůzou pozorují, jaké škody páchají změny počasí
16.11.2024 14:37 Podle nejnovější zprávy Světové meteorologické organizace OSN (WMO) směřuje rok 2024 k tomu, aby se…
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo. Lidstvo v boji s klimatickými…
14.11.2024 14:43 Analýza projektu Climate Action Tracker ukazuje, že pokud budou pokračovat současné politiky, může…
Předpověď počasí do prosince: Připravme se na mrazy
14.11.2024 09:16 Meteorologové sice zatím ještě nevidí za horizont astronomického podzimu, ale nabídli výhled až do…
Počasí: Do Česka dorazí první sníh. Meteorologové řekli, kde napadne
13.11.2024 14:59 Do Česka přichází zima. Podle předpovědi ČHMÚ.cz se můžeme dočkat i sněžení, i když zatím jen ve…
Marshallovy ostrovy se kvůli klimatické krizi nachází na hranici zkázy
12.11.2024 15:04 Na konferenci COP29 se objevují další silné projevy od světových lídrů o klimatických problémech,…
Změny počasí jsme nezastavili. 2024 bude nejteplejším rokem v historii
11.11.2024 11:53 Světová meteorologická organizace OSN (WMO) dnes oznámila, že rok 2024 směřuje k tomu, aby se stal…