Počasí: Silné záplavy by v Evropě mohly být do konce století až 14krát častější, tvrdí studie

záplavy, photo by Chris Gallagher
záplavy, photo by Chris Gallagher, foto: unsplash.com
Jan Hartl , ČTK 21. července 2021 20:45
Sdílej:

Pomalu se pohybující bouře a s nimi spojené záplavy, jaké nedávno zasáhly Německo a Belgii, by do konce století mohly být až čtrnáctkrát častější, tvrdí studie univerzity v Newcastlu na základě počítačového modelování.

Studie podle svých autorů patří mezi první, které se zabývají rychlostí pohybu bouří.

Čím pomaleji se bouře pohybuje, tím větší objem vody na dané území spadne a úměrně tomu se zvyšuje riziko záplav, vysvětluje list The Guardian. Vědci již dříve zjistili, že vyšší teploty vzduchu, spojené s klimatickými změnami, umožňují zadržování větší vlhkosti v atmosféře. To může vést k silnějším dešťům. Nová studie se ale navíc zabývá i rychlostí pohybu bouří a přidává tak nový faktor ovlivňující extrémní výkyvy počasí.

Důvodem pro pomalejší pohyb bouří by podle vědců mohla být rychle se oteplující Arktida, což zpomaluje proudění vzduchu v atmosféře ve směru ze západu na východ.

"Simulace naznačila, že mohou přijít ještě horší věci," uvedl vedoucí studie Abdullah Kahraman z univerzity v Newcastlu. Moderní technologie a superpočítače podle Kahramana umožňují podrobnější klimatické simulace s vyšším rozlišením a tím i přesnější odhady vývoje bouřkových systémů.

Podle autorů studie počet pomalu se pohybujících bouří nejvýznamněji roste v letních měsících, zejména v srpnu. Vědce překvapilo, že změna trendu se týká celého kontinentu, včetně chladných území na severu, kam řadí vedle Skandinávie i Británii. V roce 2100 bude v Evropě prostředí s potenciálem sedmkrát častějších extrémních srážek než dnes. Šance na téměř se nepohybující bouřky bude jedenáctkrát vyšší, nad pevninou čtrnáctkrát vyšší než nyní.

"Vlády po celém světě byly příliš pomalé ve snižování emisí skleníkových plynů a globální oteplování rychle postupuje," uvedla profesorka Hayley Fowlerová z univerzity v Newcastlu.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Expert popsal, co by bylo, kdyby král Karel přijal Harryho snahu o smíření

Britský princ Harry údajně nabídl králi Karlovi symbolickou „olivovou ratolest“ – pozvání na Hry Invictus, které se v roce 2027 uskuteční v Birminghamu. Pokud by monarcha nabídku přijal, podle královského experta by to mohlo znamenat mnohem víc než jen jednorázové gesto smíření. Richard Fitzwilliams pro Daily Express uvedl, že v takovém případě by princ Harry a Meghan Markleová velmi pravděpodobně požadovali jednu klíčovou věc: veřejné zviditelnění a společné fotografování.

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Důchodce naletěl falešné Sandře Bullock. Přišel o miliony korun

Občas je těžké uvěřit tomu, na co jsou lidé schopni naletět. Kriminalisté z Prahy se v těchto dnech zabývají případem podvodu, jehož obětí se stal muž, který pod příslibem lásky zaslal veškeré své úspory neznámému člověku, jenž se vydával za slavnou hollywoodskou herečku Sandru Bullock. 

České celebrity
Pavel Novotný

Trest je to hlavně pro blízké. Tohle řekl Pavel Novotný před nástupem za mříže

Pavel Novotný ve středu nastoupil do pankrácké věznice v Praze, kde si odpyká tříměsíční trest odnětí svobody za porušení předchozí podmínky. Jak to v případě bývalého starosty bývá, z jeho nástupu za mříže se stala jedna velká show. Novotný si ještě řekl, co chtěl. 

Sport
Diogo Jota

Slzy fotbalového světa. Útočník Diogo Jota tragicky zahynul

Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.