Počet insolvencí v roce 2022 vzroste ve světě meziročně o 33 procent. Bankrot hrozí především firmám, jejichž přežití dosud záviselo na mimořádných státních podporách, které nyní postupně končí. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která patří mezi světové lídry v pojištění pohledávek, poskytování záruk a vymáhání pohledávek.
Letos bude firemních bankrotů ve srovnání s rokem 2020 o jedno procento méně. V ohrožení budou podle pojišťovny příští rok zejména podniky, jež se potýkaly s problémy už před pandemií. Stále více firem ale bude muset čelit prudkému růstu cen vstupních materiálů a energií.
"Státní fiskální podpory a moratoria pomohly řadě firem překonat krizový rok 2020 a pokusit se letos o restart. Některým z nich se to povedlo, mnohé ale po ukončení podpůrných programů samy fungovat nezvládnou a příští rok zkrachují," uvedla ředitelka české pobočky pojišťovny Atradius Markéta Stržínková. Situaci podle ní zkomplikuje také pomalejší obnova hospodářství způsobená mimo jiné výpadky ve světových dodavatelských řetězcích.
V Evropě se celkový meziroční nárůst počtu insolvencí projeví už letos, Severní Amerika a asijsko-pacifická oblast si klesající trend pro rok 2021 v důsledku silné podpory vlády USA a masivního zotavení ekonomiky ještě udrží. V příštím roce už ale počet bankrotů meziročně vzroste ve všech třech regionech. Nejvíce v asijsko-pacifické oblasti, o něco méně pak v Evropě a USA, kde se čeká meziroční zvýšení o šest procent.
Ve srovnání s obdobím před pandemií pro rok 2022 očekává Atradius největší nárůst počtu insolvencí v Itálii (o 34 procent), Velké Británii (o 33 procent) a Austrálii (o 33 procent). S odhadovaným přírůstkem o pětinu mezi lety 2019 a 2022 však stranou nezůstane ani ČR.
"Největší obavy budí prudké zdražování některých vstupních materiálů nebo jejich naprostý nedostatek. Také růst cen energií a paliv je dramatický, a navíc přišel náhle. To vše bude mít zásadní dopad především na malé a střední podniky, které tuto situaci nemusí zvládnout. Relativně menší dopad na růst insolvencí v Česku bude mít příští rok naopak ukončování fiskální podpory. Jednak k jejímu podstatnému omezení došlo už letos a jednak byla ve srovnání se západními zeměmi méně rozsáhlá," upozornila Stržínková.
Pro období po roce 2022 Atradius očekává stabilizaci počtu firemních bankrotů, nebo jejich mírný pokles. "Takzvané zombie firmy, které nemohly dlouhodobě přežít bez státní podpory, již budou v insolvenci. Z trhu navíc postupně zmizí subjekty, které se ve snaze překonat koronavirovou krizi až příliš zadlužily," uzavřela Stržínková.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.