Uplatnění principu kolektivní viny na základě etnicity je nepřijatelné, velká část Rusů však nese politickou odpovědnost za podporu agresivní politiky ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho spolupracovníků. V rozhovoru to řekl historik a filozof Petr Hlaváček z badatelské skupiny Collegium Europaeum.
Akademie věd ČR (AV) rozhovor poskytla médiím. Podle Hlaváčka by také měli Evropané obyvatele Ruska "bombardovat" slovy a informacemi, aby měli zprávy o tom, co se děje.
Současné dění v Rusku Hlaváček popsal jako vyvrcholení procesu, kde se spojily ruský šovinismus a ruský imperialismus se sovětskou nostalgií, kterou prezentuje právě Putin. "Jsem ve spojení i se svobodomyslnými Rusy, třeba s profesorem (Andrejem) Zubovem. V Rusku jsou v ulicích tisíce lidí, statisíce lidí podepisují petice, jenže Rusko má 140 milionů obyvatel a dvě třetiny lidí jsou závislí na sledování státní televize. Takže tu situaci je třeba vidět i z té druhé perspektivy," řekl historik.
Hlaváček také uvedl, že Rusko se naplno vrátilo na dráhu svého "imperiálního orbitu" v agresivní formě. "Ukrajina je jeho obětí, no a i ruská elita a velká část ruské společnosti za to nesou určitý druh odpovědnosti," podotkl badatel.
Zároveň však zdůraznil, že aplikace kolektivní viny v etnickém slova smyslu je něco nepřijatelného. "Na druhou stranu hovořím o tom, (...) že nelze ani obráceně aplikovat nějakou automatickou kolektivní nevinu. Tady nám vlastně může být ku pomoci minimálně Karl Jaspers, který velmi výrazně přispěl k německé reflexi nacionálního socialismu po druhé světové válce," upozornil Hlaváček.
"Takže jestli Jaspers hovoří o vině kriminální, politické, morální a metafyzické, tak i v těchto aspektech bychom ji mohli aplikovat i na Ruskou federaci. Tu kriminální vinu rozhodně nese Vladimir Putin a jeho okolí. Jsou to, dovolím si to tak říci, váleční zločinci. A to nikoliv od války na Ukrajině, ale vzpomeňme si na druhou válku v Čečensku, na napadení Gruzie a tak dále, řekl Hlaváček.
"Ovšem je tady i ta politická odpovědnost. Velká část Rusů tleskala Putinově agresivní politice, tleskala anexi Krymu. A teď je i na nich, je to velký úkol pro ně, nejen pro intelektuály, aby tváří v tvář té hrůze, kterou Putin rozpoutal a která se dotýká i jich samotných, provedli nějakou sebereflexi," zdůraznil historik.
"Když bych chtěl být trochu patetický, tak bych vyzval nás Evropany, abychom slovy a informacemi bombardovali Ruskou federaci. Aby tam lidé měli co nejvíce zpráv, co se skutečně děje, protože ve státní ruské televizi se lže. Já ji totiž sleduji. (...) Je to katastrofa, jaká propaganda se tam servíruje (...) To nemohlo zůstat bez následků," zdůraznil Hlaváček s tím, že je nicméně část jazykově vybavených Rusů, kteří sledují i zahraniční média.
Nadcházející víkend bude na horách ve znamení sněhové nadílky, naznačuje nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od pátku do neděle podle ní může spadnout až 50 centimetrů sněhu.
Rok 2024 se zapsal do historie jako nejteplejší rok, který kdy byl zaznamenán, překonávající dosavadní rekord z roku 2023 a poprvé překračující kritickou hranici stanovenou Pařížskou dohodou o klimatu. Uvedl to server CNN. Vědci také varovali, že pokud svět nezačne s oteplováním něco dělat, nadcházející desetiletí mohou být i výrazně teplejší.
Na podzim to byl mezi českými herci lazaret. Péči lékařů musela vyhledat i Tereza Ramba, která se s dopady onemocnění potýká i v úvodu letošního roku. Jak přiznala, stále je v takové situaci, že se musí radovat i z maličkostí.
Donald Trump opakovaně tvrdí, že by dokázal ukončit válku na Ukrajině. Nejprve to mělo být do 24 hodin od nástupu k moci, nyní už to je během prvních 100 dní svého druhého prezidentského mandátu. Tato ambiciózní prohlášení však vzbuzují otázky, zda je takové řešení realistické a jakých prostředků by k tomu použil. Trumpův plán se zdá být založen na kombinaci diplomatického nátlaku, redukce vojenské podpory Ukrajině a využití jeho osobních vazeb s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
V roce 1831 způsobila mohutná sopečná erupce výrazné ochlazení průměrných teplot na severní polokouli. Trvalo však téměř dvě století, než vědci odhalili původce tohoto klimatického jevu – sopku na Kurilských ostrovech, která do té doby zůstávala mimo podezření.
Tesla odhalila vylepšenou verzi svého nejpopulárnějšího elektromobilu, Modelu Y, který nyní nabídne ostřejší design, lepší efektivitu a minimalističtější interiér. Premiéru měla novinka na čínské verzi webu automobilky, přičemž se očekává, že podobné změny budou následovat i na ostatních trzích.
Boj Aničky Slováčkové se zákeřnou rakovinou pokračuje i v letošním roce. Herečce a zpěvačce se kvůli nemoci střídají dobré a špatné dny, což názorně ilustruje probíhající týden. Jeden den si stěžovala, pak ale fanoušky opět uklidnila.
Dara Rolins a Pavel Nedvěd se sice na konci roku zasnoubili, ale svatbu asi budou chystat na dálku. Bývalý fotbalový reprezentant se totiž rozhodl přijmout novou pracovní výzvu v exotické Saúdské Arábii. A nabízí se jeden zvláštní důvod, proč kývl právě na nabídku konkrétního klubu.
Jaromír Soukup byl po rozchodu s Agátou Hanychovou, který se s nimi táhne dodnes, dlouho sám. Pak si našel Evu Feuereislovou neboli Plastic Queen. Právě tato dáma ale nyní potvrdila, že její společné dny s kontroverzním podnikatelem jsou sečteny.
Ve čtvrtek večer silný vítr narušil železniční provoz na několika místech, když stromy spadly přímo na tratě. České dráhy varovaly cestující před možnými zpožděními. Nepříznivé počasí způsobilo i další škody – v Praze se zřítila provizorní střecha domu na zaparkované automobily.
O víkendu se do Česka vrátí husté sněžení. Podle ČHMÚ.cz místy hrozí i sněhové jazyky.
Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.