Podmínky dětí v Česku se v posledních letech zlepšovaly, ukázaly statistiky

Podmínky dětí v Česku se v posledních letech zlepšovaly. Klesal podíl těch, kterým rodiče nemohli zaplatit výlety a kroužky či pořídit sportovní vybavení, knihy, oblečení nebo hračky. Ubylo i domácností, kde neměli školáci vhodné místo na učení.

Ilustrační foto

Přibylo dětí ve velmi dobrém zdravotním stavu. S potomky dál častěji tráví čas matky než otcové. Zjistil to Český statistický úřad (ČSÚ), který dnes výsledky šetření zveřejnil. Na situaci dětí se statistici zaměřili podrobněji loni na jaře při pravidelném každoročním mapování podmínek domácností. Ve zjištěních se tak neodráží případné dopady zdražování zboží a energií na rodinné rozpočty.

Zdraví 99 ze sta dětí do 16 let je podle dospělých z domácností velmi dobré, dobré či přijatelné. Zatímco v roce 2017 byly ve velmi dobrém stavu necelé tři čtvrtiny dětí, loni víc než čtyři pětiny. "Subjektivní hodnocení zdravotního stavu dětí v domácnostech je velmi dobré a příliš se nemění. Ani covidový rok neměl výrazný vliv. Naopak se odpovědi dotazovaných jevily ještě o maličko příznivější," uvedla Simona Měřinská z ČSÚ. Špatné a velmi špatné zdraví mělo podle výsledků před pěti lety 0,9 procenta dětí do 16 let, loni 1,2 procenta.

Zhruba 96 procent dětí kvůli zdraví neomezovalo školní povinnosti, koníčky či běžné činnosti. Zhruba tři procenta měla omezení, která nebyla vážná. Necelé procento pak muselo kvůli zdravotním problémům běžné aktivity omezit.

V roce 2014 si nemohlo dovolit zaplatit dětem týdenní prázdninový pobyt sedm procent domácností, podle loňských zjištění necelá čtyři procenta. Téměř sedm procent rodin nemělo před lety na úhradu kroužků, loni necelá tři procenta. Sportovní vybavení jako kolo, brusle či koloběžku v roce 2014 nemohlo koupit přes šest procent domácností, v minulém roce necelá tři procenta. Zatímco před osmi lety každá dvacátá domácnost nemohla dětem pořídit nové oblečení, loni to byla zhruba každá 83.

Účast dětí na školních výletech, školách v přírodě či lyžařském výcviku významně ovlivnila epidemie. "Třetina dotázaných odpověděla, že se jejich děti neúčastnily školních akcí z jiného důvodu. V předchozích sledovaných letech to byla jen velmi okrajová odpověď, například kvůli nezájmu, nemoci či zranění," řekla Měřinská.

Vhodné místo k učení s klidem a dostatkem světla nemohlo v roce 2009 zajistit dětem téměř sedm procent domácností. V roce 2014 to byla tři procenta a loni dvě procenta.

Celkem 90 procent můžu a 96 procent žen se domnívá, že se svými dětmi tráví dostatek času. Hlavním důvodem rodičů, kteří se svými potomky podle svého názoru dost nejsou, byla práce. Častěji tak odpověděli muži. Ženy zase častěji vnímaly, že s nimi potomek nemá čas kvůli svým aktivitám být či být nechce, nebo že je u bývalého partnera.

Statistici se rodičů ptali i na to, jak často osobně a aktivně s dětmi čas tráví. Celkem 96 procent žen odpovědělo, že to je každý den. "U mužů tomu tak není. Každý desátý muž přiznal, že aktivně se svými dětmi tráví čas zhruba jednou týdně," dodala Měřinská.

Témata: děti

Od října platí sporná důchodová novela prosazená Fialovou vládou

01.10.2023 10:57 Od října se mění pravidla pro předčasné důchody a také mimořádná valorizace. Dnes totiž začíná…

Pavel ve středu promluví před europoslanci ve Štrasburku

30.09.2023 15:48 Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk.…

Září bylo na silnicích tragické hlavně pro motorkáře

30.09.2023 12:24 V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti…

Policie vyšetřuje požár v Českém Švýcarsku

29.09.2023 15:24 Až téměř do čtvrtečního poledne likvidovali hasiči požár u Jetřichovic v Národním parku České…

Vystrčil udělil českým osobnostem stříbrné medaile

28.09.2023 21:10 Předseda Senátu Miloš Vystrčil i letos udělil stříbrné medaile řadě českých osobností při…

Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji stoupl desetinásobně

28.09.2023 13:22 Počet zachycených migrantů v Jihomoravském kraji se výrazně zvýšil ve srovnání s počátkem tohoto…

Fialova vláda rozhodla o nákupu letadel F-35 pro armádu

27.09.2023 16:50 Česko pořídí pro armádu 24 nadzvukových letounů F-35, rozhodla vláda. Podle premiéra Petra Fialy …

Babiš se v dopise obrací na Fialu kvůli Rakušanovi

27.09.2023 14:48 Expremiér Andrej Babiš (ANO) vyzval dopisem premiéra Petra Fialu (ODS) k jednání o osudu Víta…

Sněmovna ve středu nejspíš vládní konsolidační balíček neschválí

27.09.2023 12:20 Poslanecká sněmovna ve středu pokračuje ve schvalování konsolidačního balíčku, avšak pouze do 14.…

Policie zasahuje na MPO kvůli dotačním výzvám z let 2016 až 2018

26.09.2023 16:22 Ministerstvo průmyslu a obchodu potvrdilo, že od úterního dopoledne v jeho prostorách zasahuje…

Související:

Nejnovější