Podmínky v průmyslu se v červenci zhoršily nejvíce od června 2020

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci zhoršily, index nákupních manažerů (PMI) klesl na 46,8 bodu z červnových 49 bodů. Šlo o největší pokles od června 2020. Informovala tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Ilustrační foto

Snížení poháněly rychlejší poklesy ve výrobě a nových zakázkách způsobené sníženou poptávkou v důsledku prudkého růstu cen a omezení koupěschopnosti. Poptávka poklesla v tuzemsku i v zahraničí a nové exportní zakázky klesly výrazně. Spolu se snížením zájmu firmy pozorovaly i pokles očekávání růstu výroby v průběhu nadcházejícího roku. Inflační tlaky zůstávají historicky vysoké, ale slábnou.

"Na začátku třetího čtvrtletí panovala mezi českými zpracovatelskými firmami skleslá nálada. Slabá poptávka a nižší koupěschopnost zákazníků vzhledem k vysoké inflaci zatížily finance a objevily se i zprávy o odkladech zakázek," uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Sian Jones.

Inflaci v červenci podle firem dál poháněl růst cen pohonných hmot, energií a materiálů a ceny vstupů i výstupů zůstaly vysoké. Je ale podle ní možné, že tlaky na ceny již vyvrcholily, protože tempo růstu nákladů zvolnilo čtvrtý měsíc v řadě. Slabá poptávka a válka na Ukrajině utlumily očekávání výroby v příštím roce a důvěra se držela těsně nad neutrálním prahem. Firmy následně zvýšily snahy omezit výdaje a redukovaly počty zaměstnanců nejrychleji od srpna 2020, dodala.

K celkovému zpomalení během měsíce částečně přispělo snížení objemu výroby. Jeho pokles byl prudký a největší za více než dva roky. Zároveň prudce klesly nové zakázky, a to nejrychleji od května 2020. Nové exportní zakázky zároveň klesly pátý měsíc v řadě a výrazným tempem. Náklady se pro české zpracovatelské firmy zvýšily nejpomalejším tempem od ledna 2021.

"Nová předstihová data z průmyslu za červenec tak pokračují v ne příliš optimistickém trendu a naznačují pokračující poklesl aktivity tuzemského průmyslu," řekl ČTK ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Hlavní problém průmyslu již podle něj nejsou výpadky v dodavatelských řetězcích, které brzdily pocovidové oživování, ale pokles poptávky následkem vysokých nákladů, které nutí firmy šetřit.

Letošní růst tuzemské průmyslové výroby bude nevýrazný, upozornil Jan Vejmělek z Komerční banky. "Po loňském vzestupu o 8,0 procenta pro letošek předpokládáme růst pouze o 1,3 procenta. Za ním však bude stát zejména úspěšný start do nového roku," uvedl. Zbytek letošního roku i ten příští jednoduchý nebude, česká ekonomika v letošním druhém pololetí projde mírnou recesí. "Pro rok 2023 předpokládáme růst průmyslové produkce o 1,6 procenta," dodal.

Výrobní PMI pro Českou republiku zpracovává společnost S&P Global na základě odpovědí od panelu nákupních manažerů ze zhruba 300 výrobních firem. Panel je rozvrstven podle sektoru a počtu zaměstnanců na základě příspěvku českému hrubému domácímu produktu (HDP). Sběr dat započal v červnu 2001.

Témata: průmysl

České zemědělství bylo loni nejproduktivnější za posledních pět let

17.08.2022 20:02 Produkce českého zemědělství v loňském roce dosáhla 152,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek…

Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí meziročně zpomalil

17.08.2022 11:57 Růst ekonomiky Evropské unie ve druhém čtvrtletí zůstal na 0,6 procenta, meziroční tempo růstu pak…

Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od…

17.08.2022 10:18 Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, maximum od února 1982. Přispěly k…

Ekonomové se rozcházejí v názoru na vliv mezinárodních sankcí na ruskou…

16.08.2022 11:32 Ruská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla, ekonomové se ale rozcházejí v názoru, zda Rusko dokáže…

Uhlí meziročně zdražilo o desítky procent, očekává se další růst cen

16.08.2022 11:25 Uhlí meziročně podražilo až o desítky procent. Obchodníci očekávají jeho další zdražení. Suroviny…

V červenci pokračoval růst cen, v průmyslu a zemědělství ale zpomalil

16.08.2022 10:04 Aktualizováno V červenci letos pokračoval meziroční růst cen výrobců, v průmyslu a zemědělství ale oproti červnu…

Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou nejhorší od…

15.08.2022 13:35 Podmínky na evropském trhu s kancelářskými prostory jsou teď nejhorší od finanční krize. Hrozí…

Inflace na Slovensku zrychlila na 13,6 procenta

15.08.2022 10:25 Aktualizováno Meziroční míra inflace na Slovensku v červenci vystoupila na 13,6 procenta, a zrychlila tak z 13,2…

Počet plátců DPH v Česku roste nejrychleji za poslední roky

14.08.2022 10:12 Počet plátců daně z přidané hodnoty v ČR přibývá nejrychleji za poslední roky. Je jich aktuálně 539…

ČNB zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

12.08.2022 13:12 Česká národní banka mírně zlepšila letošní odhad schodku veřejných financí, pro příští rok jej…

Související:

Nejnovější