Londýnská policie dnes oznámila, že uzavřela vyšetřování večírků v premiérské rezidenci v Downing Street pořádaných za koronavirové uzávěry. Za porušení tehdy platných nařízení rozdala 126 pokut, trest přitom neminul ani premiéra Borise Johnsona, jeho manželku Carrie a ministra financí Rishiho Sunaka. Premiérova kancelář dnes oznámila, že policie vůči Johnsonovi již žádné další kroky nepřijme.
Ministerský předseda kvůli aféře čelil silnému tlaku opozice i některých svých spolustraníků, aby rezignoval.
"Naše vyšetřování bylo důkladné a nestranné a dokončili jsme ho tak rychle, jak jsme mohli, ovšem s ohledem na množství informací, které jsme museli vyhodnotit a na nutnost zajistit silné důkazy pro každou udělenou blokovou pokutu," řekla zástupkyně šéfa londýnské policie Helen Ballová. "Vyšetřování je nyní završeno," dodala.
Policie zjistila porušení lockdownových pravidel při osmi příležitostech mezi květnem 2020 a dubnem loňského roku, při nichž se lidé sešli v Downing Street a jiných vládních budovách navzdory tehdy platnému zákazu shromažďování v uzavřených prostorech.
Podle policie dostalo pokutu celkem 53 mužů a 73 žen, přičemž někteří jich dostali několik. Ballová však neuvedla identitu nikoho z pokutovaných a řekla, že ani neposkytne další detaily ohledně vyšetřovaných událostí.
"Metropolitní policie potvrdila, že vůči premiérovi nebude podnikat žádné další kroky," oznámila pak Johnsonova kancelář.
Na kauze pracovalo 12 detektivů, kteří zkoumali stovky dokumentů, vyslýchali svědky, analyzovali fotografie, záběry z bezpečnostních kamer a rozdali 204 dotazníků. Celé vyšetřování trvalo pět měsíců a britské daňové poplatníky přišlo na 460.000 liber (13,4 milionu korun).
Johnson podle britských médií dostal pokutu 100 liber (2900 korun), ta se mu však zmenšila na polovinu, jelikož ji zaplatil do 14 dnů. V případě opakovaného porušení pravidel se výše pokuty vždy zdvojnásobuje.
Premiér čelil kvůli aféře zvané "partygate" silným hlasům požadujícím jeho odstoupení, premiérovi nicméně v únoru v tomto ohledu "pomohla" invaze Ruska na Ukrajinu, která odklonila pozornost veřejnosti i opozice a aféra znatelně vychladla. Johnson od začátku tvrdí, že tehdejší restrikce neporušil, protože se domníval, že jde o pracovní setkání, jež byla povolena.
Johnsonovo odstoupení požadoval nejhlasitěji šéf labouristické opozice Keir Starmer, který nicméně od začátku května čelí také vyšetřování kvůli podezření, že se svým týmem porušil pravidla lockdownu při kampani do místních voleb ve městě Durham v roce 2020. Starmer již prohlásil, že pokud policie prokáže jeho pochybení, tak odstoupí z pozice stínového ministerského předsedy.
Starmer dnes znovu zahájil kritiku Johnsona a řekl, že vysoký počet udělených pokut je odrazem kultury v Downing Street, kterou určuje svým chováním premiér.
Opozice, média i veřejnost nyní vyhlížejí zveřejnění plného znění zprávy státní úřednice Sue Grayové, která dostala na starost večírky v premiérské rezidenci prošetřit a předložit svoje závěry vládě. Johnson nejprve slíbil, že její zjištění zveřejní v plném znění, následně se však do věci vložila policie, a vláda tak mohla předložit jen osekanou verzi zprávy, jelikož se týkala aktivního policejního vyšetřování.
To však nyní skončilo a média očekávají, že by se plná zpráva Grayové mohla dostat do rukou veřejnosti již příští týden. Starmer prohlásil, že Johnson po zveřejnění zprávy "již nebude mít žádná další místa, kam by se schoval".
Česko sužovala v tomto týdnu tropická epizoda, chladno nebude ani o víkendu. Po dnech volna má však následovat výrazné ochlazení. Teploty spadnou i o více než deset stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.
Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech.
Česko v posledních hodinách zasáhla tragická zpráva, která přišla z Pákistánu. Při expedici na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala Mount Everest. Na smutnou zprávu reagují i slavné osobnosti.
Hrozí v Česku další vlna veder s teplotami výrazně přes 30 °C? Z některých zdrojů by se mohlo zdát, že tropy opět udeří během druhého červencového víkendu. Podle meteorologů je zřejmé, že se znovu oteplí. Momentálně ale není jasné, kam až odpolední maxima vyšplhají.
První hosté již dorazili do Karlových Varů, kde dnes odstartuje 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Poprvé po letech bude bez dlouholetého prezidenta akce Jiřího Bartošky, který na začátku května ve věku 78 let zemřel. Jiná z každoročních tváří festivalu už je na místě.
Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.
Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina.
Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby.
Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.
Českou horolezeckou obec zasáhla tragédie. Ve věku 46 let zahynula horolezkyně Klára Kolouchová, první Češka, která zdolala nejvyšší horu světa Mount Everest. Osudným se jí stal pád při výstupu na devátý nejvyšší světový vrchol Nanga Parbat.
Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla.