Polsko jedná s USA o účasti na programu sdílení jaderných zbraní

Polsko jedná se Spojenými státy o své účasti na programu sdílení jaderných zbraní (nuclear sharing) v rámci NATO, která má pomoci čelit rostoucím hrozbám ze strany Ruska. Uvedl to polský prezident Andrzej Duda v rozhovoru s listem Gazeta Polska.

Andrzej Duda

Největší člen východního křídla Severoatlantické aliance zvyšuje vojenské výdaje po ruské invazi na Ukrajinu. Až dosud ale jeho představitelé téma získání jaderných zbraní jako odstrašujícího prostředku nenastolili, poznamenala agentura Bloomberg.

"Problém je především v tom, že nemáme jaderné zbraně," uvedl Duda a dodal, že podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by je Polsko v blízké budoucnosti mělo získat. "Vždy existuje potenciální možnost podílet se na (programu) sdílení nukleárních zbraní. Hovořili jsme s americkými představiteli o tom, zda USA takovou možnost zvažují. Toto téma je otevřené," poznamenal polský prezident.

Sdílení jaderných zbraní je součástí politiky jaderného odstrašení NATO, která umožňuje členským zemím, které tyto zbraně ve svém arzenálu nemají, podílet se na plánování jejich použití ze strany Severoatlantické aliance. Zbraně zároveň zůstávají pod kontrolou USA.

Jaderné zbraně mají z členských zemí NATO Spojené státy, Británie a Francie. Podle dřívějších informací serveru Euractiv pak USA v rámci programu rozmístily tyto zbraně v pěti členských státech - Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku. V případě konfliktu by americké atomové bomby mělo nést letectvo těchto zemí, napsal loni Euractiv.

Debatu o použití jaderných zbraní ve vojenském tažení proti Ukrajině rozvířil nedávno ruský prezident Vladimir Putin, který při vyhlášení částečné mobilizace obvinil Západ z "jaderného vydírání" a pohrozil odpovídající ruskou reakcí. "Neblafuji," řekl. Varování podpořil i místopředseda ruské bezpečnostní rady a exprezident Dmitrij Medveděv, podle kterého má Rusko právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

V pátečním projevu, jenž předcházel podpisu smluv o anexi čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku, Putin prohlásil, že jeho země bude hájit zabraná ukrajinská území "všemi dostupnými prostředky". Moskva čelí ukrajinské protiofenzivě, která postupně dobývá zpět okupovaná území. Ruští představitelé pohrozili, že po připojení regionů k Rusku bude útok na ně ze strany ukrajinských sil považován za útok na Rusko. Američtí a evropští představitelé zatím tvrdí, že v souvislosti s použitím jaderných zbraní nezaznamenali z ruské strany bezprostřední hrozbu.

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Při protestech ve Francii bylo zraněno 441 policistů, demonstranti…

24.03.2023 20:27 Aktualizováno Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na dnešek…

Trump napsal, že jeho obvinění by provázela smrt a zkáza

24.03.2023 19:15 Bývalý americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti varoval, že jeho trestní obvinění…

Macron a von der Leyenová podniknou v dubnu cestu do Číny

24.03.2023 19:02 Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským…

Ukrajina by chtěla zahájit ještě letos jednání o vstupu do EU

24.03.2023 17:49 Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit…

USA zavádějí další sankce proti Bělorusku, cílí i na Lukašenka

24.03.2023 17:05 Spojené státy dnes uvalily další sankce na běloruské státní podniky a vládní činitele. Terčem…

Muž na letišti u Kolína nad Rýnem najel do lidí, zranění jsou lehká

24.03.2023 17:03 Aktualizováno V parkovacím domě na letišti Kolín nad Rýnem/Bonn na západě Německa dnes dopoledne cíleně najížděl…

Kolem Země těsně proletí stometrový asteroid

24.03.2023 15:10 Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu…

Karel III. na žádost Macrona odkládá svou cestu do Francie

24.03.2023 12:36 Návštěva britského krále Karla III. ve Francii se kvůli protestům proti reformě francouzského…

Související:

Nejnovější