Společná a koordinovaná podpora západních zemí je podle premiéra Petra Fialy (ODS) klíčová pro to, aby Ukrajina zvládla zimu a ubránila se ruské agresi. Nutná je vojenská, humanitární i ekonomická pomoc. Řekl to dnes ráno novinářům před odletem do Paříže na konferenci na podporu Ukrajiny.
Odpoledne se český premiér přesune do Lucemburku, kde slavnostně otevře nově vzniklou ulici Václava Havla. Večer Fiala odletí do Bruselu, kde ho ve středu čeká vrcholná schůzka Evropské unie a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a ve čtvrtek pravidelný summit Evropské unie.
Další vývoj na Ukrajině ovlivní nejen život v této zemi, ale i ve zbytku Evropy, řekl premiér. Obnova energetické infrastruktury, na které se podílejí a budou podílet i české firmy, je podle Fialy také předpokladem pro to, aby Evropa nemusela čelit další masivní uprchlické vlně.
Předseda české vlády ocenil, že velvyslanci zemí Evropské unie v pondělí večer schválili společnou půjčku 18 miliard eur (asi 440 miliard korun) pro Ukrajinu a globální patnáctiprocentní daň pro velké nadnárodní firmy. Označil to za velký úspěch českého předsednictví. Jednání podle něj nebyla jednoduchá, mimo jiné proto, že Maďarsko obě dohody dlouhodobě blokovalo. Budapešť nakonec stáhla veto a Evropská unie zase zmrazí Maďarsku méně peněz, než původně zamýšlela. Jednotlivé body dohody musí formálně potvrdit členské státy, aby vstoupily v platnost. Ukrajina by první peníze měla dostat v lednu.
Ve francouzské metropoli se dnes na konferenci k odolnosti Ukrajiny sejdou představitelé 47 zemí, generální tajemník OSN António Guterres i zástupci přibližně 500 francouzských firem, které jsou připravené zapojit se do poválečné obnovy Ukrajiny. Hlavním tématem bude kritická a především energetická infrastruktura i humanitární, materiální a finanční pomoc. Konference je civilní a nebude se zabývat dodávkami zbraní.
Po konferenci se Fiala v Paříži setká s ředitelem Evropské kosmické agentury (ESA) Josefem Aschbacherem. Odpoledne v Lucemburku slavnostně otevře ulici Václava Havla, která nese jméno po dramatikovi a prvním prezidentovi České republiky. Večer se přesune do Bruselu, kde ho ve středu čeká jednání členských zemí se sdružením ASEAN. Vrcholná schůzka se v tomto formátu koná poprvé, tématem bude zřejmě postoj asijských zemí k ruské válce proti Ukrajině nebo obchodní spolupráce. Ve čtvrtek na to naváže pravidelný summit EU.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.