Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko, který čelí na Ukrajině obviněním z vlastizrady, dnes odmítl nabídku politického azylu v Rusku, kterou nedávno učinil ruský prezident Vladimir Putin. Doba, kdy se ruské úřady staraly o ukrajinské politiky, minula, prohlásil Porošenko podle serveru BBC a poradil Putinovi, aby "si konečně uvědomil, že my si tady na Ukrajině poradíme sami".
"Věčná ruská 'péče' o ukrajinskou politiku a politiky už dávno skončila. Stalo se tak tehdy, kdy jsem byl zvolen prezidentem Ukrajiny," řekl Porošenko, který stanul v čele země v roce 2014, krátce poté, co Rusko po vyhnání proruského prezidenta Viktora Janukovyče z Kyjeva anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Zatímco v květnu 2014 byl Porošenko zvolen hned v prvním kole prezidentských voleb, o pět let později prohrál v druhém kole duel s populárním komikem Volodymyrem Zelenským.
Porošenko dnes svého nástupce v nejvyšší funkci Zelenského znovu obvinil, že pronásledováním proevropské opozice ve skutečnosti nahrává Putinovi, což podle Porošenka ruský prezident potvrdil svými slovy.
Putin na pondělní tiskové konferenci po pětihodinovém jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem připomněl, že svého času Porošenkovi coby ukrajinskému prezidentovi slíbil, že pokud narazí v budoucnu na potíže, Rusko mu poskytne politický azyl. Porošenko prý tehdy nabídku ironicky okomentoval, ale Putin ji zopakoval s tím, že tak činí nehledě na vážné rozpory ohledně Donbasu. "Myslím, že udělal mnoho chyb v tomto směru. Ale přesto jeho pronásledování jako protistátního zločince se mi jeví přehnané ze strany nynějšího vedení. Jsme připraveni lidem, jako je Porošenko, poskytnout azyl v Rusku," řekl ruský prezident.
Ukrajinské úřady podezírají Porošenka, že se dopustil financování terorismu a vlastizrady tím, že se s Putinovým chráněncem, proruským politikem Viktorem Medvedčukem a dalšími osobami domluvil na přerušení dodávek jihoafrického uhlí a na nákupech uhlí ze separatisty ovládnutého Donbasu, za což mu hrozí až 15 let vězení. Exprezident vinu odmítá a tvrdí, že je pronásledován z politických důvodů.
Rusko v roce 2014 poskytlo politický azyl Porošenkově předchůdci Viktoru Janukovyčovi, který byl ve vlasti v nepřítomnosti odsouzen k 13 letům vězení za vlastizradu a za napomáhání agresivní válce proti Ukrajině.
Spousta slavných Čechů od nedělního večera uctila památku zesnulé Anny Slováčkové. Chybět mezi nimi nemohli ani členové rodiny Karla Gotta. Je to logické.
Česko očekává informace o posledním rozloučení s Annou Slováčkovou, která v neděli prohrála dlouhý boj se zákeřnou rakovinou. Rodina nyní naznačila, že pohřeb nemusí být veřejně přístupný. Lidé by ale měli mít možnost se s Aničkou rozloučit.
O víkendu se dočkáme pravého jarního počasí. Denní maxima totiž podle ČHMÚ.cz vyrostou nad 20 stupňů.
Anna Slováčková se mohla v závěru života spolehnout i na přítele Matěje, který se zamlouval i jejím rodičům. Jeden z nich dokonce věřil, že vztah se posune na další úroveň a dojde ke svatbě. Jak víme, tenhle sen už se nesplní.
Odvolací soud v Londýně dnes vyslechl tvrzení právního zástupce prince Harryho, podle kterého byl vévoda ze Sussexu nespravedlivě vyčleněn a podroben nižší a neodůvodněné úrovni bezpečnostní ochrany ve Spojeném království. Jde o nejnovější právní krok prince, který se snaží zvrátit rozhodnutí Nejvyššího soudu, jenž potvrdil, že Harry už nemá nárok na stejnou policejní ochranu, jakou mají ostatní aktivní členové královské rodiny.
Pověst slavných osobností může někdy utrpět bez jejich vědomí. Stačí třeba, aby se neznámí podvodníci vydávali za Helenu Vondráčkovou a vylákali z důvěřivých lidí peníze. Takový případ aktuálně řeší policisté z Královéhradeckého kraje. Informovali o tom na webu.
Hackeři v úterý úspěšně napadli profil českého premiéra Petra Fialy (ODS) na sociální síti X, kde se nakrátko objevily nepravdivé příspěvky. Případem se zabývá policie, Fiala se strážci zákona spolupracuje na vyšetření incidentu.
Luxusní hotely, prestižní developerské projekty i skrytý klub s elitní klientelou. Dokumentární film Dynastie odhaluje, jak se István Tiborcz, zeť maďarského premiéra Viktora Orbána, vyšvihl mezi nejbohatší muže země. Klíčovou roli v jeho podnikatelském vzestupu sehrály veřejné zakázky a vazby na státní instituce. Investigativní novináři z několika redakcí přinášejí detailní obraz systému, v němž moc a byznys splývají v jedno. S jedním z autorů snímku jsme mluvili o tom, co všechno zjistili – a proč právě teď jejich práce rezonuje i za hranicemi Maďarska.
Evu Burešovou zasáhla v neděli večer zpráva o úmrtí Aničky Slováčkové v nezáviděníhodné situaci. Nacházela se totiž před televizními kamerami, které zachytily smutek v její tváři. Eva se pak v pondělí vyjádřila k odchodu kamarádky i na sociální síti.
Přes den už sice teploty po uplynulém víkendu rostou, ale zima ještě stále vystrkuje růžky. Během následující noci klesnou minima až na -5 °C. Platí proto výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před mrazem ve vegetačním období.
Jsou to dva dny, co na věčnost odešla Anička Slováčková, která statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smutná zpráva zasáhla celou zemi, během pondělí spontánně vzniklo pietní místo u pražského domu jejích rodičů, tedy Felixe Slováčka a Dády Patrasové.
Víra v dezinformace nebo konspirační teorie je rozšířený jev, který může mít různé příčiny. Patří mezi ně mimo jiné ztráta důvěry ve veřejné instituce či média, ale také přirozené psychologické faktory, jako je strach, potřeba jistoty nebo přesvědčení o vlastní výjimečnosti.