Poslanci mohou jednat o důvěře Fialově vládě i po půlnoci

Sněmovna bude moci jednat o žádosti koaliční vlády Petra Fialy (ODS) o vyslovení důvěry i po dnešní půlnoci. Možnost nočního jednání prosadila v podvečer pětice koaličních klubů i s podporou opozičních ANO a SPD. Teoreticky tak může skončit až ráno.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Možnost nočního jednání navrhl za kluby ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů předseda frakce občanských demokratů Marek Benda. Jak uvedl, dlouho dobu si myslel, že jednání o důvěře vládě bude normální, ale pochopil, že racionální nebude. "Je třeba to dotáhnout do konce," řekl.

Pro Bendův procedurální návrh zvedlo ruku 173 ze 175 přítomných poslanců. Proti nehlasoval nikdo.

Zákonodárci, kteří se řádně přihlásili do diskuse, se ke slovu dostali zhruba až po pěti hodinách debaty. Vyplnila je vystoupení řečníků s přednostním právem. Zhruba půldruhé hodiny zabrala obvyklá polední přestávka.

Diskuse se nese v duchu opoziční kritiky vládního prohlášení. Poslanci ANO jednání využívají také k vyzdvihování práce bývalého kabinetu vedeného lídrem hnutí Andrejem Babišem.

Vláda důvěru navzdory rozsáhlé kritice opozice podle všeho získá

Rozsáhlá kritika z řad nynější opozice provází dnešní celodenní debatu nad žádostí vlády Petra Fialy (ODS) Sněmovně o vyslovení důvěry. Zatímco premiér Fiala už v úvodu schůze označil program své koaliční vlády za realistický a prohlásil, že kabinet neslibuje nic, co by nemohl splnit, jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) mu vyčetl pravý opak. Ke kritice programu nastupující vlády se pak postupně přidávali další opoziční politici, kteří naopak vychvalovali úspěchy vlády vedené hnutím ANO. Nynější vláda pětikoalice však důvěru podle všeho díky svojí většině získá.

Několik koaličních i opozičních poslanců se z jednání omluvilo. Koalice, i vzhledem k opozičním omluvám, má v dolní komoře pohodlnou většinu hlasů. K vyslovení důvěry navíc stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Aby Sněmovna mohla hlasovat, musí být přítomno nejméně 67 poslanců. V takovém krajním případě by vládě stačily k důvěře hlasy 34 poslanců.

Zatímco jednání začalo už v 09:00, řadoví poslanci bez přednostního práva se ke slovu dostali až odpoledne. Kdy se poslanci dostanou k hlasování, není jasné. V podvečer se jich do rozpravy hlásily tři desítky. Na návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy si Sněmovna odhlasovala možnost jednat až do ranních hodin. Opoziční řečníci několikrát poukazovali na prořídlé poslanecké lavice i na to, že chybí zástupci vlády. Podle sněmovního usnesení z poloviny 90. let musí být při jednání o důvěře vládě celou dobu přítomni všichni ministři.

Fiala řekl, že cílem vlády je dostat Česko mezi nejvyspělejší země světa. Program ukazuje, kudy se na tuto cestu vydat, řekl premiér. Vláda podle něj nemůže hospodařit na dluh. Případná úsporná opatření ale budou maximálně sociálně citlivá a nedotknou se priorit ve vzdělávání, ve zdravotnictví a v sociální péči, ujišťoval Fiala. "Stát má šetřit na sobě, nikoli na občanech," zdůraznil.

Naopak podle Babiše slibuje vláda nesplnitelné. "My skutečně nemůžeme podpořit vládu, která záměrně klame občany, slibuje to, co nikdy nemůže splnit, a místo konkrétních řešení nabízí otřepané fráze a nicneříkající floskule," prohlásil. Obvinil vládu z toho, že se chce z krize dostat drastickými škrty jako v minulosti. Zatímco Fialovi stačilo na projev asi 30 minut, Babiš hovořil téměř 90 minut.

Kritikou nešetřila ani exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Programové prohlášení vlády podle ní obsahuje jen prázdné a obecné fráze bez konkrétních čísel, protiřečí si a je výsměchem. Podle předsedy opoziční SPD Tomia Okamury vláda nenabídla žádná konkrétní řešení růstu cen energií a potravin či podpory výstavby bytů, navíc prosazuje podřízenost Evropské unii a Severoatlantické alianci.

Kromě Petra Fialy a jedné faktické poznámky poslance ODS Pavla Žáčka hovořili výhradně opoziční politici. "Tak dnešní některá vystoupení kolegyň a kolegů u řečnického pultu ve Sněmovně jsou praktickou ukázkou, jak se dá mlátit prázdná sláma dokonce v přímém přenosu," komentoval na sociálních sítích debatu předseda lidovců a ministr práce Marian Jurečka.

Poslanec ANO Patrik Nacher reagoval na to, že vláda chce stanovit národního ptáka. Doporučil, aby se jím stal kalous ušatý. Řekl, že podobnost se jménem bývalého politika je náhodná. "Mě to neurazilo. Kalous ušatý je krásný a chytrý pták," reagoval na sociálních sítích někdejší ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Inspekce stíhá dozorce z Valdic, měli fyzicky napadat vězně

22.01.2022 17:47 Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku…

Lidé po Česku znovu protestovali proti covidovým restrikcím

22.01.2022 17:37 Aktualizováno V několika městech se dnes znovu konaly demonstrace odpůrců protiepidemických opatření. Podle…

V Jeseníkách platí druhý stupeň lavinového nebezpečí

22.01.2022 17:07 V Jeseníkách dnes vyhlásili horští záchranáři druhý stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.…

V pátek přibylo dvakrát víc případů covidu než před týdnem

22.01.2022 13:38 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily v pátek 26.597 nových případů nemoci covid-19, to je dvakrát víc než…

Česko chce 50 milionů eur za škody způsobené těžbou v Turówě. Polsko…

22.01.2022 11:27 Aktualizováno Česko podle návrhu smlouvy pro polskou stranu sporu trvá na náhradě 50 milionů eur za škody…

Češi znovu více kupovali oblečení do města

22.01.2022 10:34 Češi loni podle prodejců a vyhledávače módy Glami znovu více začali nakupovat oblečení do města,…

V Praze přibývá zdravotníků nakažených covidem, nemocnice zvládají

22.01.2022 08:48 Roste počet zdravotníků nakažených covidem-19, nejvíc jich je v Praze. Vyplývá to z dat, která…

Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice či bezpečnosti …

21.01.2022 19:54 Jen asi pětina Čechů hodnotí situaci ve světě v ekonomice, bezpečnosti, řešení konfliktů či…

Česko je připraveno na nejhorší scénář na Ukrajině, podpoří sankce proti…

21.01.2022 18:40 Aktualizováno Česká republika je připravena i na nejhorší scénář vývoje na Ukrajině, řekl dnes ministr zahraničí…

Jurečka představil formy pomoci lidem, na které dopadlo zdražení energií

21.01.2022 18:09 Aktualizováno Lidé, na které výrazně dopadlo zdražení energií, mohou žádat úřady práce o podporu. Mohou získat…

Související:

Nejnovější

reklama