Posledního rozloučení s britskou královnou Alžbětou II. se za Českou republiku zúčastní premiér Petr Fiala (ODS). Rádiu Frekvence 1 to dnes řekl prezident Miloš Zeman. Hlavě státu lékaři létat zakázali kvůli vyživovací sondě. Státní pohřeb britské panovnice Alžběty II. bude v pondělí 19. září v londýnském Westminsterském opatství.
"Já jsem poprosil Petra Fialu, aby se toho zúčastnil z toho prostého důvodu, že mně lékaři zakázali létat, protože mám díru v břiše kvůli žaludeční sondě," řekl Zeman. Fiala podle něj souhlasil.
Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle dřívějšího vyjádření prezidentova kancléře Vratislava Mynáře přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.
Zeman vzpomínal, že se s královnou setkal několikrát. Nejprve, když ji do Česka pozval tehdejší prezident Václav Havel, následně také například v Buckinghamském paláci. V Británii je podle něj královna zobrazením a ztělesněním mnohasetleté tradice. "Ten symbol obrovské kontinuity dějin je něco, co dává královně bez ohledu na formální kompetence nesmírně vlivnou pozici," dodal prezident.
Alžběta II. zemřela ve čtvrtek 8. září ve věku 96 let. Na trůnu strávila 70 let a byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách. Novým králem se stal její třiasedmdesátiletý syn Karel III.
Státní pohřeb zažila Británie naposledy v roce 1965, kdy se loučila s několikanásobným ministerským předsedou Winstonem Churchillem. To, že se pohřbu plánují zúčastnit, už avizovali mimo jiné americký prezident Joe Biden, francouzský prezident Emmanuel Macron či japonský císař Naruhito.
Charlotte Gottová se poprvé proslavila duetem s tatínkem Karlem, který pro rodinné duo napsal Richard Krajčo. Pokud by si dívka chtěla zazpívat i přímo s Krajčem, má zřejmě smůlu. Dveře si zavřela jedním vlastním rozhodnutím.
Tropické počasí sice v úvodu července v Česku nepanuje, přesto na některých místech opět hrozí požáry. Může za to sucho a vítr. Nebezpečí je největší v části Moravy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Agáta Hanychová letos musela za dramatických okolností přehodnotit své působení na české podcastové scéně. Původně totiž spolupracovala s Ornellou Koktovou, jenže nakonec mezi oběma influencerkami došlo k rozkolu. Jaký byl jejich společný podcast pohledem jedné z tvůrkyň?
Poprvé od května se v Česku řeší, jak budou otevřené obchody. Na dveře totiž klepou dva červencové svátky na přelomu tohoto a příštího týdne. Tradičně tak panuje nejistota ohledně otevírací doby prodejen.
Hlavní svatební sezóna je v plném proudu, zatímco další rychlobruslařská sezóna teprve začne. Z hvězdného českého bruslařského páru už sice bude pokračovat jen Nikola Zdráhalová, ale v těchto dnech si pojistila podporu legendární Martiny Sáblíkové. Co se stalo?
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Již v pátek odstartuje Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, kde ani letos nebudou chybět velké hollywoodské hvězdy. Pořadatelé proto prozradili, kdy je lidé budou moci v lázeňském městě na západě Čech potkat.
Modelka Katie Price prožívá po propuštění svého čtvrtého manžela Leeho Andrewse z vězení bouřlivé období plné žárlivosti a nejistoty. Osmačtyřicetiletá celebrita zuřivě reagovala na sociální síti Instagram poté, co jedna z fanynek poslala jejímu muži explicitní fotografii, na které pózovala v kožené sukni a punčochách, s výzvou, aby na Katie zapomněl a nechal se od ní opatrovat. Price veřejně sdílela snímek této zprávy a dotyčnou ženu zkritizovala s tím, že se za její chování na sociálních sítích stydí.
Herečka Blake Lively podala oficiální žádost o úhradu právních nákladů ve výši osmi milionů dolarů, které požaduje po režisérovi a herci Justinu Baldonim a jeho společnosti Wayfarer Studios. Tato částka má pokrýt výdaje, jež Lively vznikly od ledna do června roku 2025 v souvislosti s obranou proti Baldoniho protižalobě.
Český fotbal dostal na stále probíhajícím mistrovství světa pořádnou facku, když reprezentace uhrála jediný bod a vypadla hned ve skupinové fázi. Neúspěch již odnesl trenér národního týmu, ale diskuze se vede i o pozici Pavla Nedvěda. Bude snoubenec zpěvačky Dary Rolins u týmu pokračovat?
Červencové svátky sice nepatří k těm, které mají vliv například na provoz obchodů, ale ovlivní něco jiného. Některým seniorům přijde červencový důchod o malinko později. Jde o poslední změnu výplatního termínu v letošním roce.
Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se po návštěvě folklorního festivalu ve Strážnici, kde se dočkal pískotu, chystá na další významnou kulturní událost, na které se může setkat s hlasitými kritiky. Podle dostupných informací nemá chybět na pátečním slavnostním zahájení filmového festivalu v Karlových Varech.