Další postup ohledně jmenování Petra Hladíka (KDU-ČSL) ministrem životního prostředí oznámí premiér Petr Fiala (ODS) po pátečním zasedání vedení lidovců. Fiala dnes novinářům řekl, že řešení by mohlo zohlednit mimo jiné končící mandát prezidenta Miloše Zemana, který ve středu Hladíkovo jmenování odmítl.
Později Fiala v rozhovoru pro televizi CNN Prima News vyjádřil přesvědčení, že prezident republiky má jmenovat kandidáta na ministra, jehož mu navrhne premiér.
Fiala věří, že příští hlava státu bude respektovat ústavu i jejího ducha. A tedy že na rozdíl od Zemana bude vycházet z principu, že odpovědnost za členy vlády má premiér a že vláda, nikoliv prezident, se zodpovídá Poslanecké sněmovně, potažmo veřejnosti.
Kompetenční žalobu na Zemana k Ústavnímu soudu nevyloučil, zdůraznil ale, že se vždy snaží najít jiné řešení než soudní cestu. "Prezident by měl v zájmu naší země a v zájmu kvalitní politické kultury respektovat návrh, který předkládá předseda vlády," soudí Fiala. "Věřím, že příští prezident to dělat bude a tyto problémy ustanou," dodal. Zemanův nástupce se úřadu ujme za dva měsíce.
Hladík po středečním jednání se Zemanem řekl, že prezident ho není v tuto chvíli připraven jmenovat. Měl přitom dojem, že výhrady, které prezident vznesl, mu vysvětlil. Podle vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Mariana Jurečky, který nyní ministerstvo životního prostředí řídí, se výhrady týkaly například Hladíkovy odbornosti nebo kauzy přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila.
O situaci ve středu jednalo předsednictvo KDU-ČSL, na pátek Jurečka svolal celostátní výbor, který probere další postup. "Zítra (v pátek) bude jednat celostátní vedení KDU-ČSL a přijde s nějakým návrhem. Jsou tu nějaké možnosti, jak postupovat dál. Poté, co se poradí vedení lidovců, tak oznámíme další postup," uvedl dnes Fiala. Je podle něj důležité, aby kolem důležitého ministerstva bylo brzy jasno.
Jurečka ve středu naznačil, že by lidovci mohli vyčkat na postoj příštího prezidenta, který vzejde z lednových voleb. Podobnou věc zmínil dnes i Fiala. "Musíme zohledňovat některé skutečnosti, které tu jsou, třeba končící funkční období prezidenta Zemana a některé další faktory. Myslím, že po pátku bude jasněji," řekl premiér. Zdůraznil, že při podobných situacích při odmítání kandidátů na ministra, které nastaly za éry Zemana i jeho předchůdců, byl klíčový postoj premiéra.
Připomněl, že Zeman při skládání Fialovy vlády chtěl vetovat Jana Lipavského (Piráti) navrženého na ministra zahraničí, i přes výhrady ho ale nakonec jmenoval. "Na rozdíl od svých předchůdců jsem neustoupil, nepředkládal jsem žádné alternativy, já jsem prostě Jana Lipavského prosadil," řekl dnes Fiala na CNN Prima News.
Bývalý americký prezident Bill Clinton v pátek 27. února absolvoval dlouho očekávané slyšení před sněmovním výborem pro dohled v New Yorku. Výpověď se týkala jeho vztahu s odsouzeným sexuálním delikventem Jeffreym Epsteinem. Ačkoliv bylo jednání pro média uzavřené, Clinton zveřejnil své prohlášení na sociální síti X.
Syn slavné herecké dvojice Angeliny Jolie a Brada Pitta, čtyřiadvacetiletý Maddox, se rozhodl vypustit příjmení svého otce z filmových titulků. Stalo se tak u nejnovějšího snímku své matky s názvem Couture, na kterém se Maddox podílel jako asistent režie. Drama, ve kterém padesátiletá Angelina ztvárňuje americkou režisérku bojující s rakovinou prsu během práce v Paříži, vstoupilo do francouzských kin ve středu 18. února.
Začíná víkend, kdy skončí meteorologická zima a zároveň únor a odstartuje meteorologické jaro a březen. Počasí má být podobné jako v posledních dnech, denní maxima budou stoupat nad 10 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) se po devíti letech objeví v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Šéf jedné z koaličních stran přijal pozvánku od televizních dramaturgů.
Českou hudební scénou v týdnu otřásla zpráva o úmrtí někdejšího klávesisty kapely Olympic Jiřího Valenty. Podle dostupných informací si měl hudebník, jenž legendární formaci opustil před šesti lety, sám vzít život.
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Dádu Patrasovou potkalo něco, s čím rozhodně nepočítala. Na sociálních sítích se totiž začala šířit zpráva o jejím údajném úmrtí. V takovém případě existuje jediná možná obrana. Patrasová se ozvala, aby uklidnila všechny fanoušky v Česku i na Slovensku.
Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích.
Agáta Hanychová opravdu nezažívá klidné časy. Do křížku se dostala i s kamarádkou Ornellou Koktovou, zároveň se opět stupňuje napětí ve vztahu s bývalým partnerem Jaromírem Soukupem. Všechno nasvědčuje tomu, že jejich vzájemná dohoda je jenom cárem papíru.
V Česku už na přelomu února a března panuje jarní počasí. Nic se na tom nezmění ani o víkendu, kdy se navíc nad území republiky dostane saharský prach. Upozornil na to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Česká televize připravuje výstavu Svět Jiřiny Bohdalové, která bude věnována jedné z nejvýraznějších osobností české filmové, divadelní a televizní historie. Expozice nabídne ucelený pohled na mimořádně rozsáhlou hereckou kariéru Jiřiny Bohdalové, jež se výrazně zapsala do kulturní paměti několika generací diváků.
Pondělní nehodu ministerského auta, v němž cestoval ministr kultury Oto Klempíř, zavinil jeho řidič. Policie ji vyřešila přímo na místě. Klempíř se po nehodě dopravil na ministerstvo jinak, ale nakonec zamířil do nemocnice. Vyšetření naštěstí neodhalilo žádný závažný problém.