Práci v Česku má 107.000 lidí z Ukrajiny s vízem k ochraně. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) označil zaměstnání vysokého počtu uprchlíků za velký úspěch. Podle statistik úřadu práce mělo na konci července v ČR celkem zaměstnání přes 248.900 lidí z Ukrajiny.
Je to zhruba o 39.300 víc než na konci února. Za posledního půl roku podle údajů přibylo na českém trhu práce zaměstnaných ukrajinských žen, počet mužů se nezměnil.
Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministerstvo vnitra vydalo od té doby přes 417.100 víz k ochraně. Zhruba 35 procent příchozích tvoří děti a mladí do 18 let. Z dospělých 72 procent představují ženy. Víc než pěti procentům dospělých je pak víc než 65 let.
Lidé s vízem k ochraně mohou v Česku získat zaměstnání volně bez překážek, nepotřebují pracovní povolení. Zaměstnavatelé musí jejich přijetí jako u jiných cizinců nahlásit. Týká se to zaměstnání i práce na dohodu.
"Dosud si u nás našlo práci více než 107.000 ukrajinských uprchlíků. Dalších asi 9800 občanů Ukrajiny s dočasnou ochranou nyní úřad práce eviduje jako zájemce nebo uchazeče o zaměstnání," uvedlo ministerstvo práce. Opakovaně informovalo, že příchozí obsazují hlavně pozice, které zůstávaly dlouho volné.
Podle ministra práce je počet zaměstnaných vysoký. "Velkým úspěchem je, že se nám podařilo velké množství lidí integrovat na trh práce," uvedl Jurečka. Už dřív zmínil, že zaměstnaní uprchlíci začali přispívat svými odvody do sociálního a zdravotního systému.
V únoru evidovaly úřady práce 209.658 zaměstnaných z Ukrajiny. Žen bylo 86.870 a mužů 122.788. S povolením pracovalo 49.393 lidí, se zaměstnaneckou kartou 78.805 a s modrou kartou pro vysoce kvalifikované 212. Zbývajících 86.248 lidí povolení mít nemuselo a hlásili je zaměstnavatelé. V červenci podle statistiky mělo v ČR zaměstnání 248.920 lidí z Ukrajiny. Žen bylo 126.308 a mužů 122.612. S povolením pracovalo už jen 5539 osob. Zaměstnaneckou kartu mělo 76.866 lidí a s modrou kartu 225. Povolení nepotřebovalo 166.236 ukrajinských sil.
Podle ministerstva se část pracovníků po začátku války vrátila do vlasti, nově se do Česka dostaly hlavně ženy s dětmi. Statistiky naznačují, že možnosti zaměstnání bez povolení tak mohli využít lidé, kteří už dřív v ČR pracovali s povolením. Jako občané Ukrajiny mohou získat vízum k ochraně.
Náměstkyně ministerstva práce pro zaměstnanost Kateřina Štěpánková už dřív poslancům řekla, že v červnu zhruba 45 procent uprchlíků mělo pracovní smlouvu a 55 procent pracovalo na dohodu. Postupně začalo víc přibývat smluv. Podle výsledků dubnového průzkumu zaměstnavatelé měli zájem o zaměstnávání na dobu neurčitou, příchozí ale hledali spíš krátkodobější úvazek kvůli případnému návratu domů.
Česko má nejnižší nezaměstnanost v EU. V červenci dosahovala 3,3 procenta. Úřady práce evidovaly 313.250 volných míst. Zaměstnavatelé si na nedostatek sil stěžují, žádají zvýšení kvót pro zahraniční zaměstnance. Podle zástupců firem příchod uprchlíků situaci nevyřeší. Experti poukazují na to, že by ČR měla co nejvíc využít kvalifikaci příchozích. Doporučují posílit jazykové kurzy.
Nejvíc běženců přijalo Polsko. Podle tamní pohraniční stráže do země z Ukrajiny po začátku invaze přijelo 5,4 milionu lidí, zpět se vrátilo 3,5 milionu. V Polsku díky blízkosti a podobnosti jazyka už před válkou pracoval vysoký počet Ukrajinců a Ukrajinek. Podle údajů tamního ministerstva rodiny a sociální politiky má teď v zemi práci asi 770.000 lidí z Ukrajiny, z nich 390.000 má vízum k ochraně. Na Slovensku bylo podle tamního ústředí práce v polovině července asi 9800 zaměstnaných uprchlíků, počet se zvyšuje. Německo podle dostupných informací do poloviny července zaregistrovalo 909.740 příchozích, většinou žen a dětí. Podle spolkové agentury práce se pracovním centrům nahlásilo do konce července 354.000 lidí. Polovina z nich je v evidenci nezaměstnaných, polovina chodí do kurzů či pečuje o děti. Překážkou v práci je jazyková bariéra. O komplikacích při zaměstnávání uprchlíků v Rakousku informovala opakovaně tamní média. Poukazovala na nesnadný přístup na trh práce, před koncem června mělo pracovní povolení podle kanceláře rakouského ministra práce asi 6700 uprchlíků.
Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.