Před zahájením očkování proti covidu lékaři nejčastěji podávali vakcínu proti tetanu

Očkování, ilustrační foto
Očkování, ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 2. května 2022 13:56
Sdílej:

Před zahájením očkování proti covidu-19 lékaři nejčastěji podávali vakcínu proti tetanu, ročně přes milion dávek. Svaz zdravotních pojišťoven dnes v tiskové zprávě informoval, že očkování proti tetanu stojí každý rok kolem 470 milionů korun. Pro srovnání vakcín proti covidu-19 bylo podle dat ministerstva zdravotnictví podáno v roce 2021 více než 15,5 milionu a letos už více než dva miliony. Náklady na očkování pojišťovny odhadují na miliardy korun.

Ročně je samostatnou vakcínou proti tetanu očkováno asi 550.000 lidí, jedná se o pravidelná očkování dospělých nebo preventivní podání po úrazech, při poranění nebo lidem s nehojícími se ranami, kterým hrozí nákaza tetanem. Dalších asi půl milionu dávek dostanou každý rok děti.

"Tři dávky dostanou už děti během prvních 13 měsíců života v rámci kombinovaného očkování proti vícero nemocem, v takzvané hexavakcíně, další následují během dětství a dospívání, dospělí se přeočkovávají každých deset až 15 let," uvedl výkonný ředitel svazu Martin Balada. Lékaři upozorňují, že na přeočkování dospělí často zapomínají.

Bakterie Clostridium tetani, která nemoc způsobuje, se běžně vyskytuje ve střevech lidí nebo hospodářských zvířat a její spory se s exkrementy dostávají do půdy, v níž přežívají i několik let. V Česku byl podle dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) jeden případ tetanu naposledy zaznamenán v roce 2019 a předtím po jednom také v letech 2015 a 2016.

Nakazit se lidé mohou při hlubších poraněních, která byla znečištěná právě kontaminovanou půdou. Přenos je pravděpodobnější u velkých, hlubokých ran nebo popálenin nebo u pacientů s otevřenými ranami. V ranách se spory bakterie mění zpět na aktivní bakterie, které produkují neurotoxin, jed, který působí na nervový systém.

Příznakem nemoci jsou svalové křeče a ztráta koordinace pohybů. "Nejprve přicházejí potíže při otevírání úst, postupně roste napětí dalších svalů a dochází k rozvoji celkových křečí. Život ohrožující je pak ochabnutí dýchacích svalů, které může vést až k udušení," uvedl v tiskové zprávě svaz. V Československu se proti tetanu očkuje od roku 1952, předtím ročně umíralo přibližně 25 lidí na milion obyvatel.

Témata:
Stalo se
Domácí
Ilustrační foto

Česko zasáhl obří blackout. Příčina už je známá

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

Světové celebrity
Michael Madsen

Zemřel americký herec Michael Madsen. Proslavil ho Tarantino

Hollywood zasáhla smutná zpráva. Ve věku 67 let zemřel americký herec Michael Madsen, jehož nejvíce proslavily role ve filmech slavného režiséra Quentina Tarantina. 

Domácí
Ilustrační fotografie.

Červencové svátky vyšly na víkend. Víme, jak to ovlivní provoz obchodů

Poprvé od května se v Česku řeší, jak jsou otevřené obchody. Můžete být v klidu, dnes nakoupíte ještě bez jakýchkoliv problémů. Tentokrát se to ale sešlo tak, že oba červencové svátky vycházejí na víkend. O to větší je nejistota ohledně otevírací doby. 

České celebrity
Leo Beránek

Foto jako důkaz. Leo Beránek prozradil, jaká výzva ho po propuštění čeká

Několik dní na svobodě už je Leo Beránek, rapper, kterého předtím, než skončil na dlouhá léta za mřížemi, proslavila jedna z televizních reality show. Co bude dělat po návratu do běžného života? Sám Beránek nabídl odpověď.