Ve Francii o půlnoci skončila kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Voličům se kandidáti na post hlavy státu Emmanuel Macron a Marine Le Penová připomínají už jen plakáty vylepenými v ulicích. Politickou orientaci jednotlivých čtvrtí lze odhadovat podle nápisů a kreseb, které zdobí plakáty kandidátů. Napětí stoupá a kvůli ohlášeným demonstracím se v ulicích objevují kordony policistů.
Nacionalistka Le Penová navrhuje mnohá radikální řešení, která připadají části Francouzů přitažlivá. Dřívější odchod do důchodu, větší suverenita a národní hrdost pro Francii, zastavení migrace. Jiní ale její názory považují za příliš radikální a nebezpečné. Na plakátech třiapadesátileté blondýny v kostýmku ve čtvrti Vanves přibyl knírek nápadně podobný tomu, jaký nosil nacistický vůdce Adolf Hitler. Vedle je nápis "zastavte fašisty".
"Jestli letos nevyhraje Le Penová, tak za pět let bude mít Francie arabského prezidenta," myslí si důchodkyně Reine. Navzdory obavám z rostoucího počtu Arabů ve Francii bude v neděli její hlas patřit Macronovi. "Jestli ale Macron nebude dodržovat to, co slíbil, v červnových (parlamentních) volbách se mu to zle vrátí," dodává žena.
V Paříži je na dnešek ohlášeno hned několik demonstrací. Na Place d'Italie se scházejí stoupenci protestního hnutí žlutých vest, v přilehlých ulicích už od časného rána stojí desítky policejních dodávek a strážci zákona v neprůstřelných vestách a s kufry plnými zbraní. K dění ve svém okolí se odmítají vyjadřovat, odkazují na vedení zásahu. To má ovšem plné ruce práce s přípravami na dohled nad demonstranty pro případ, že by se situace vymkla z pod kontroly.
Pořadatelé protestu uvádějí, že bojují za sociální, daňovou a klimatickou spravedlnost, a také proti zdražování základních životních potřeb, jako je benzin, elektřina a podobně. Žádají zrušení očkovacího průkazu proti covidu-19 a jsou proti státnímu násilí. Průvod má z náměstí vyrážet ve 14:30, hloučky lidí už ale byly na místě kolem 10:00.
Francouzi na ostrově Svatý Pierre a Miquelon začali volit prezidenta jako první
Přestože se prezidentské volby ve Francii konají až v neděli, v zámořských územích v Atlantském oceánu Francouzi o budoucí hlavě státu rozhodují už dnes. Jako první začali v 08:00 místního času (12:00 SELČ) volit obyvatelé souostroví Svatý Pierre a Miquelon u východního pobřeží Kanady.
V pevninské Francii skončila kampaň před druhým kolem o půlnoci na dnešek, v zámořských územích už o den dříve, protože i volby tam začínají dříve. V následujících hodinách začne hlasovat i Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Výjimku mají také volební místnosti v Americe.
Ačkoliv se tam volební místnosti uzavřou o několik hodin dříve než ve zbytku Francie, výsledky z těchto oblastí bude možné zveřejnit až v neděli po 20:00, spolu s ostatními. Do té doby se k volbám nesmí vyjadřovat ani prezidentští kandidáti Emmanuel Macron a Marine Le Penová.
Česko dnes čeká předposlední zápas ve skupinové fázi letošního mistrovství světa s vědomím, že by do dějiště šampionátu přece jen mohla dorazit ještě jedna posila ze zámořské NHL. V noci totiž opustil Stanley Cup tým s českým hokejistou v kádru.
Jiří Krampol oslaví za necelé dva měsíce 87. narozeniny, ale pokročilý věk nevnímá jako jedinou příčinu častých zdravotních potíží, které ho trápí. Někdejší velký sportovec se domnívá, že zásadní roli sehrála jedna konkrétní věc.
Jiří Bartoška prožil většinu života za dob společného československého státu, takže není divu, že zpráva o jeho smrti v minulém týdnu zasáhla i sousední Slovensko. Vzpomínku na hereckého kolegu a prezidenta karlovarského filmového festivalu připojila i Magda Vášáryová.
Bývalému americkému prezidentovi Joeu Bidenovi byla diagnostikována agresivní forma rakoviny prostaty s metastázemi v kostech. Informovala o tom BBC s odvoláním na prohlášení jeho kanceláře.
Agáta Hanychová tvrdí, že dostala kudlu do zad, ale nechce říct, kdo ji měl zradit. Jen jedno je jisté. Spolehnout se prý může jen na členy rodiny. Fanoušci se proto domnívají, že kamarádku zklamala Ornella Koktová. Co se mělo stát?
Proměnlivé bude počasí během dalšího květnového pracovního týdne, který právě začíná. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Dnešek a dny před víkendem mají být chladnější, uprostřed týdne se přechodně oteplí.
V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.
Uplynul ve čtvrtek měsíc od chvíle, co se v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s Aničkou Slováčkovou, statečnou bojovnicí, která v pouhých 29 letech podlehla zákeřné rakovině. K jejím oporám z řad přátel patřil i Milan Peroutka. Známý zpěvák se teď rozhodl poskytnout odpověď na citlivou otázku.
Dáda Patrasová to nemá jednoduché, protože se před měsícem musela vyrovnat se smrtí milované dcery Aničky. Ztráta blízkého člena rodiny se na ní podepsala natolik, že v uplynulých dnech skončila v péči odborníků. A rodina o tom nechce moc mluvit.
I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.
Donald Trump už několikrát dokázal, že umí vrátit úder svým kritikům, a to i v případě, že jde o slavné osobnosti. Aktuálně se ostře opřel do legendárního rockera Bruce Springsteena, který vyjádřil obavy o USA na jednom z koncertů ve Velké Británii.
Česko je národem pejskařů, čehož je důkazem i Kateřina Brožová. Tu pořádně pobouřila nová kauza jedné pražské kliniky, se kterou má ona sama jako klientka velmi neblahou zkušenost.