Předvolební kampaň ve Francii skončila, v zámoří už se hlasuje

Ve Francii o půlnoci skončila kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Voličům se kandidáti na post hlavy státu Emmanuel Macron a Marine Le Penová připomínají už jen plakáty vylepenými v ulicích. Politickou orientaci jednotlivých čtvrtí lze odhadovat podle nápisů a kreseb, které zdobí plakáty kandidátů. Napětí stoupá a kvůli ohlášeným demonstracím se v ulicích objevují kordony policistů.

Macron v televizním duelu s Le Penovou (20. dubna 2022).

Nacionalistka Le Penová navrhuje mnohá radikální řešení, která připadají části Francouzů přitažlivá. Dřívější odchod do důchodu, větší suverenita a národní hrdost pro Francii, zastavení migrace. Jiní ale její názory považují za příliš radikální a nebezpečné. Na plakátech třiapadesátileté blondýny v kostýmku ve čtvrti Vanves přibyl knírek nápadně podobný tomu, jaký nosil nacistický vůdce Adolf Hitler. Vedle je nápis "zastavte fašisty".

"Jestli letos nevyhraje Le Penová, tak za pět let bude mít Francie arabského prezidenta," myslí si důchodkyně Reine. Navzdory obavám z rostoucího počtu Arabů ve Francii bude v neděli její hlas patřit Macronovi. "Jestli ale Macron nebude dodržovat to, co slíbil, v červnových (parlamentních) volbách se mu to zle vrátí," dodává žena.

V Paříži je na dnešek ohlášeno hned několik demonstrací. Na Place d'Italie se scházejí stoupenci protestního hnutí žlutých vest, v přilehlých ulicích už od časného rána stojí desítky policejních dodávek a strážci zákona v neprůstřelných vestách a s kufry plnými zbraní. K dění ve svém okolí se odmítají vyjadřovat, odkazují na vedení zásahu. To má ovšem plné ruce práce s přípravami na dohled nad demonstranty pro případ, že by se situace vymkla z pod kontroly.

Pořadatelé protestu uvádějí, že bojují za sociální, daňovou a klimatickou spravedlnost, a také proti zdražování základních životních potřeb, jako je benzin, elektřina a podobně. Žádají zrušení očkovacího průkazu proti covidu-19 a jsou proti státnímu násilí. Průvod má z náměstí vyrážet ve 14:30, hloučky lidí už ale byly na místě kolem 10:00.

Francouzi na ostrově Svatý Pierre a Miquelon začali volit prezidenta jako první

Přestože se prezidentské volby ve Francii konají až v neděli, v zámořských územích v Atlantském oceánu Francouzi o budoucí hlavě státu rozhodují už dnes. Jako první začali v 08:00 místního času (12:00 SELČ) volit obyvatelé souostroví Svatý Pierre a Miquelon u východního pobřeží Kanady.

V pevninské Francii skončila kampaň před druhým kolem o půlnoci na dnešek, v zámořských územích už o den dříve, protože i volby tam začínají dříve. V následujících hodinách začne hlasovat i Guadeloupe, Martinik, Francouzská Guyana, Francouzská Polynésie, Svatý Martin a Svatý Bartoloměj. Výjimku mají také volební místnosti v Americe.

Ačkoliv se tam volební místnosti uzavřou o několik hodin dříve než ve zbytku Francie, výsledky z těchto oblastí bude možné zveřejnit až v neděli po 20:00, spolu s ostatními. Do té doby se k volbám nesmí vyjadřovat ani prezidentští kandidáti Emmanuel Macron a Marine Le Penová.

Rusko umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí diplomacie

25.05.2022 12:21 Aktualizováno Rusko je připraveno utvořit koridory pro ukrajinské lodě s potravinami, uvedl dnes náměstek ruského…

Střelba na texaské škole: 19 mrtvých dětí, 2 zabití dospělí

25.05.2022 12:18 Aktualizováno Nejméně 19 dětí a dva dospělé v úterý zabil střelec vyzbrojený dvěma útočnými puškami na základní…

Slovensko nezavede daň na ruskou ropu v plánovaném termínu

25.05.2022 12:12 Slovensko nezavede daň z ruské ropy v plánovaném termínu od začátku června. Kvůli nedohodě ve…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Putin proti sobě invazí na Ukrajinu poštval i Kreml

25.05.2022 10:49 Ruský prezident Vladimir Putin si za tři měsíce poštval proti sobě přívržence války proti Ukrajině…

Česko už udělilo víza 354.631 uprchlíkům z Ukrajiny

25.05.2022 10:08 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

Francie hlásí už celkem pět potvrzených případů opičích neštovic

25.05.2022 09:39 Počet potvrzených případů opičích neštovic ve Francii vzrostl ze tří na pět. Uvedla to agentura…

Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, příští rok poletí na ISS

25.05.2022 08:54 Turecko začalo vybírat svého prvního kosmonauta, jehož plánuje příští rok vyslat na Mezinárodní…

Severní Korea odpálila v rozmezí hodiny tři balistické střely

25.05.2022 08:26 Severní Korea odpálila východním směrem celkem tři balistické střely. S odvoláním na jihokorejskou…

Související:

Nejnovější