Premiéři Česka a Slovenska Petr Fiala a Eduard Heger se při své dnešní schůzce shodli, že jádro musí být součástí energetického mixu obou zemí. Hovořili také o českém předsednictví v Radě Evropské unie a slovenském ve Visegrádské skupině, která na obě země čekají ve druhém pololetí letošního roku, o bezpečnosti nebo o koronavirové pandemii. Ministerští předsedové to řekli na tiskové konferenci.
Heger ocenil, že Fialova první zahraniční cesta ve funkci tradičně směřovala na Slovensko. Označil to za symboliku krátce po Novém roce, který Češi a Slováci naposled v jednom státě oslavovali před 30 lety. Česko Heger považuje za nejdůležitějšího politického i ekonomického partnera. Fiala doplnil, že si neuměl představit, že by jako první navštívil jinou zemi než Slovensko. Oba státy podle něj mají přátelské vztahy na mnoha úrovních.
Premiéři se shodli, že budou zastávat společnou pozici ohledně energetické politiky. Společným českým a slovenským zájmem je podle nich zahrnutí jádra do energetického mixu jako trvalého čistého zdroje. Uhlíkové neutrality je nutné podle Fialy dosáhnout bez sociálně ekonomických dopadů, nikoli na úkor občanů. Heger v této souvislosti zmínil, že každá země má jinou startovací pozici a je nutné to respektovat.
Předsednictví Česka v EU a Slovenska ve V4 mohou být podle Hegera příležitostí k tomu, aby obě země společně udávaly tón a směrovaly politiku v evropském prostoru. Zdůraznil, že oba kabinety jsou proevropské a zakládají vládnutí na hodnotách právního státu a respektování lidských práv.
Fiala nechtěl konkretizovat priority předsednictví v EU, s Hegerem se ale domluvili, že Česko a Slovensko se o nich budou vzájemně informovat. "Budeme se je snažit sladit tak, aby to dohromady dávalo nějaký smysl a přineslo to co nejlepší výsledek," dodal český premiér.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.
Česko nadále sužuje tropické počasí, přes 30 stupňů budou teploty šplhat i ve čtvrtek. Podle nové výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ukončí vlnu veder bouřky, které mohou být i velmi silné. Hrozí ve čtvrtek odpoledne a večer.
Václav Neckář se nakonec pěvecké kariéry nevzdal a zpívá i po osmdesátce, i když už bez doprovodu mladšího bratra Jana, který o staršího sourozence jinak vzorně pečuje. Tentokrát se mu ale Václav vrátil z pódia ve zhoršeném zdravotním stavu.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron spolu poprvé po téměř třech letech mluvili po telefonu. Informovala o tom ruská státní agentura TASS. Řešili válku na Ukrajině či íránský jaderný program. Podle Elysejského paláce se navíc dohodli, že budou v kontaktu i nadále.
Financování britské královské rodiny prošlo pravidelnou kontrolu, v jejímž rámci padlo velké rozhodnutí týkající se dopravy zástupců monarchie. Královský vlak bude nejpozději v roce 2027 vyřazen z provozu. Jde o jedno z úsporných opatření, které oznámil Buckinghamský palác. Informovala o tom BBC.
Izrael souhlasí s uzavřením dalšího příměří v Pásmu Gazy, oznámil americký prezident Donald Trump. Během klidu zbraní by se měly dojednat podmínky trvalého míru mezi Izraelem a Hamásem. Reakce palestinského hnutí na Trumpovo prohlášení zatím není známá.
Česko se právě nachází uprostřed dosud největší letošní vlny veder. Předpověď ale slibuje ochlazení ještě během probíhajícího týdne. Trend nižších teplot, než jsou ty současné, pak vydrží i v příštím týdnu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.