Prezident Zeman dostal od lidí návrhy na vyznamenání 139 osobností

Lidé prezidentu Miloši Zemanovi navrhli, aby 28. října vyznamenal 139 osobností. Na dotaz ČTK to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Lidé i organizace měli čas na zasílání návrhů, jako každoročně, do poloviny prázdnin. Zeman může vybírat i z návrhů, které mu předaly Sněmovna a Senát. Kdo bude nakonec 28. října oceněn, je na jeho rozhodnutí.

Předávání státních vyznamenání

"Celkem jde o 168 návrhů od občanů navrhujících na vyznamenání 139 osob," uvedl Ovčáček. Počet dopisů, které prezident s návrhy dostává, se v posledních letech snižuje. V roce 2019 mu lidé navrhli ocenit 257 osobností, o rok později 243 osob a loni 151.

Letošní 28. říjen bude posledním, kdy Zeman může ve funkci prezidenta vysoká státní vyznamenání udělit. Již dříve avizoval, že vyslyší návrh na udělení nejvyššího státního vyznamenání, Řádu bílého lva, ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému. V projevu při březnovém ceremoniálu předávání státních vyznamenání vyzdvihl Zelenského odvahu a statečnost při ruské invazi na Ukrajinu.

Návrhy na udělení státního vyznamenání může prezidentovi podat občan, skupina občanů nebo organizace. Prezident k nim může a nemusí přihlédnout, vybrat může osobnost také podle svého uvážení. V posledních dvou letech udělování vyznamenání ovlivnila pandemie koronaviru a Zemanovo onemocnění, kvůli kterému poslední státní svátek 28. října strávil v nemocnici.

Poslanecká sněmovna letos na Řád bílého lva navrhla šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů. Skupina se mezi návrhy objevila po několika letech, v minulosti její členy navrhoval na ocenění Senát. Dalším navrženým na nejvyšší státní vyznamenání je ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelku. Prezident už sedmkrát odmítl Koudelku jmenovat na návrh vlád do hodnosti generála, nedá se tak předpokládat, že by tento návrh akceptoval. Ve sněmovním seznamu adeptů na nejvyšší ocenění figuruje také Zelenskyj. Celkem by poslanci státní vyznamenání udělili 34 osobám.

Výrazně kratší seznam na Hrad přišel z horní komory Parlamentu. Senátoři navrhli pouze osm osobností včetně Řádu bílého lva pro členy protinacistické odbojové skupiny Tři králové Josefa Balabána, Josefa Mašína a Václava Morávka, kteří za druhé světové války prováděli sabotážní diverzní akce a předávali zprávy exilové vládě v Londýně. Nejvyšší ocenění si podle Senátu zaslouží i generál Karel Lukas, legionář a účastník zahraničního protinacistického odboje, kterého ve vězení umučil komunistický režim.

Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád bílého lva, druhým je Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Prezident uděluje také medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Řádovými dny pro propůjčování či udělování státních vyznamenání českým občanům jsou 1. leden a 28. říjen, zvykem je předávat je především během slavnostního večera 28. října na Pražském hradě. Cizí státní příslušník je může dostat kdykoli.

Rusko by mělo dodržet závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, řekl…

27.03.2023 18:08 Aktualizováno Rusko by mělo dodržovat své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska. Po jednání s…

Počet víz udělených uprchlíkům z Ukrajiny přesáhl 500 tisíc

27.03.2023 17:17 Více než půl milionu víz dočasné ochrany udělilo Česko lidem z Ukrajiny prchajícím před válkou. V…

Ostravská koalice ztratila kvůli hnutí ANO většinu

27.03.2023 14:17 Ostravská koalice, kterou tvoří ANO se Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty, přišla o většinu v…

Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát politici

27.03.2023 12:42 Prezident Petr Pavel v principu nevyloučil, že by se ústavními soudci mohli stát i lidé z prostředí…

Pavel se stěhuje na Pražský hrad, po kontrole je vše v pořádku

27.03.2023 12:16 Aktualizováno Prezident Petr Pavel se dnes přestěhuje z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl…

NKÚ: Český systém ochrany obyvatelstva má řadu nedostatků. Vnitro se…

27.03.2023 08:24 Systém ochrany obyvatelstva v ČR má řadu zásadních nedostatků, lidé nejsou dostatečně informováni,…

Zemřel válečný veterán Vladimír Stránský, hrdina východní fronty

26.03.2023 21:49 Zemřel válečný veterán Vladimír Stránský. Hrdina východní fronty, který prošel krvavými boji na…

Dálnice D1 byla po nehodě ve směru na Prahu neprůjezdná

26.03.2023 17:58 Aktualizováno Provoz na dálnici D1 je po nehodě na 156. kilometru ve směru na Prahu opět obnovený.

Bartoš navrhne omezení zveřejňování osobních údajů vlastníků datových…

26.03.2023 15:35 Vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) navrhne do konce dubna vládě novelu, která by…

Stávající systém stavebního spoření je podle Bartoše neefektivní

26.03.2023 13:44 Stávající systém stavebního spoření je podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) v…

Související:

Nejnovější