Uplynulý rok prezidenta Miloše Zemana výrazně poznamenaly jeho zdravotní potíže i protiepidemická opatření. Zeman kvůli nim výrazně omezil své veřejné aktivity. Jeho působení na domácí politickou scénu zároveň ovlivnil výsledek říjnových sněmovních voleb, ve kterých prohrál jeho dosavadní spojenec Andrej Babiš (ANO) a hnutí ANO.
Na počátku roku Zeman několikrát výrazně vstoupil do české domácí politiky. Ještě na konci minulého roku nečekaně brzy vyhlásil termín sněmovních voleb, čímž podle kritiků zvýhodnil vládní strany, zejména ANO. Prezidentův krok ale u Ústavního soudu obstál. Nesouhlas s rozhodnutím ústavních soudců ale Zeman netajil v případě zrušení části volebního zákona. Ústavní soud podle prezidenta svým rozhodnutím poškodil ČR, a předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému proto neudělil už oznámený Řád Tomáše Garrigua Masaryka.
I v letošním roce pokračoval v úzkém spojenectví s Babišem a jeho vládou. Menšinový kabinet ANO a ČSSD opakovaně podpořil nejen v otázce protikoronavirových opatřeních.
Zeman opakovaně slíbil jmenovat po volbách předsedou vlády šéfa strany, která získá ve volbách nejvíce poslaneckých mandátů, čímž dával větší šanci Babišovi před lídry koalic. I když hnutí ANO tuto podmínku splnilo, Zeman nakonec souhlasil se jmenováním lídra koalice Spolu Petra Fialy (ODS).
Zapojení prezidenta do povolebního dění výrazně ovlivnil jeho vážný zdravotní stav. V péči lékařů byl už v polovině září, kdy v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) strávil osm nocí. I když podle Hradu lékaři nezjistili u prezidenta život ohrožující problémy, vyvolala hospitalizace spekulace o vážnosti zdravotního stavu. Výrazně je přiživil další převoz Zemana do ÚVN 10. října. Důvodem nejistoty veřejnosti bylo i mlčení Hradu. V nemocnici Zeman zůstal zhruba měsíc a půl. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s jeho chronickým onemocněním, tím má být údajně cirhóza jater.
Po návratu z ÚVN byla u prezidenta zjištěna nákaza koronavirem, kvůli které strávil dva týdny v karanténě. S okolím se v té době stýkal přes plexisklovou zábranu. Jmenoval takto i Fialu předsedou vlády a přijal kandidáty na ministry.
Kvůli spekulacím o kondici hlavy státu si předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) jménem horní komory vyžádal zdravotní zprávu. Zeman podle ní nebyl schopen práce. Senát i další političtí představitelé začali proto zvažovat možnost zbavení Zemana prezidentských pravomocí. Úvahy utnulo zlepšení jeho stavu a propuštění do domácí péče. V Lánech se o něj od té doby starají zdravotní sestry ze soukromé společnosti.
Zeman ustoupil nejen při jmenování Fialy premiérem, ale i ve sporu o obsazení pozice ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Toho nejprve odmítal jmenovat, po jednání s Fialou ale vládu ustanovil jako celek.
Svůj vliv na Babišovu vládu se letos Zeman snažil uplatňovat i při snaze o odvolání některých ministrů. Dlouhodobě kritizoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Jeho odvolání prezidentovi nakonec navrhl místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD) poté, co Petříčka porazil v souboji o post lídra sociální demokracie. Zeman dosáhl také odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který nesouhlasil s využitím ruských a čínských vakcín proti covidu-19 před jejich schválením v EU. O jejich dodávky Zeman aktivně usiloval u svých protějšků v Rusku a Číně.
Kontroverzi svým přístupem prezident vzbudil i svým postojem ke kauze Vrbětice. Nejprve souhlasil s vyhoštěním ruských diplomatů v souvislosti se zjištěním, že do tragických výbuchů muničních skladů ve Vrběticích byli zapojeni ruští agenti, později ale zpochybnil, že existuje pouze jedna vyšetřovací verze zabývající se vlivem Ruska v této kauze.
Pokračoval i jeho spor s ředitelem BIS Michalem Koudelkou, kterého opětovně odmítl povýšit do generálské hodnosti. Bojoval i proti tomu, aby Koudelka nadále působil v čele české kontrarozvědky. BIS například obvinil z toho, že odposlouchávala jeho spolupracovníky.
Na zahraniční cestu se letos vydal do Rakouska, na summit východních členů NATO nebo na jednání aliančních lídrů do Bruselu, kde kritizoval stažení spojenců z Afghánistánu. V Česku naopak přivítal německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera nebo srbského prezidenta Aleksandara Vučiče. Tomu se omluvil za alianční bombardování Jugoslávie. I nadále pokračoval v podpoře Izraele.
Zeman se musel opět vypořádat s potížemi svých spolupracovníků. V únoru policie obvinila jeho kancléře Vratislava Mynáře z trestného činu poškozování finančních zájmů EU. Policie prezidentovo okolí také prověřuje v souvislosti s jeho hospitalizací, zda jeho spolupracovníci nespáchali trestný čin neposkytnutí péče a padělání a přisvojení pravomocí úřední osoby.
Jiří Mádl slavil se svým filmem Vlny úspěch nejen u diváků, ale i u odborníků. Ti snímek poslali do boje o Oscara, zároveň ho v Česku ocenili vítězstvím v několika kategoriích Českého lva. Ještě lépe si nakonec film vedl u sousedů na Slovensku.
Pracovat, aby člověk přišel na jiné myšlenky. Takové motto má zřejmě i Felix Slováček, který se již téměř dva týdny vyrovnává se smrtí dcery Aničky. Nehraje si přitom na hrdinu a přiznává, že je to pro něj velmi složité období.
Ruský prezident Vladimir Putin podle tamních médií vyhlásil velikonoční příměří na Ukrajině, informuje BBC. Za předpokladu, že na zastavení bojů přistoupí i Kyjev, má klid zabraní nastat ještě dnes. Podle neoficiálních informací se ukrajinská armáda rozhodla zastavit palbu.
Šéf diplomacie reagoval na ukrajinské straně jako první na ruský návrh velikonočního příměří. Andrij Sybiha neprozradil, zdali Kyjev kývne na zastavení bojů. Zdůraznil však, že slovům ruského prezidenta Vladimira Putina se nedá věřit. Zmínil také, že Moskva nadále může kdykoliv dát souhlas s bezpodmínečným třicetidenním příměřím.
Jeden z evropských králů dorazí v květnu do Česka. Pražský hrad ve čtvrtek prozradil, který z panovníků ze starého kontinentu přijal pozvání prezidenta Petra Pavla. Hrad také sdělil první podrobnosti o programu této návštěvy.
Zpěvák s poškozeným sluchem, to je velmi nepříjemná diagnóza. Náhlé problémy Dana Bárty vedly populární kapelu J.A.R. k odložení dvou pražských koncertů v uplynulých dnech. Fanoušci už si ale mohou do kalendářů zaznamenat náhradní termíny.
Dění kolem pohřbu babičky opět odhaluje velké spory mezi Ornellou Koktovou a její matkou Monikou Binias. Prvně jmenovaná zakázala matce, aby na smuteční obřad chodila. Ostrá protireakce se dala čekat a přišla.
Problémy s medvědy na sousedním Slovensku neberou konce. V pátek došlo k dalšímu útoku šelmy na člověka, který oproti případu ze závěru března naštěstí neskončil tragicky. Napadený muž skončil se zraněním v nemocnici.
Největší událostí probíhajícího týdne bylo úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou, která do první dubnové neděle statečně bojovala se zákeřnou rakovinou. Smuteční obřad probíhal za zavřenými dveřmi. Jaký byl očima Marty Jandové?
Američané tlačí především na Kyjev a na Evropu, nikoliv na Rusko, tvrdí evropští diplomaté, kteří se zúčastnili jednání s americkým ministrem zahraničí Marcem Rubiem. Právě šéf americké diplomacie vyvolal vášně, když naznačil, že Washington by mohl vzdát snahy o ukončení konfliktu na Ukrajině.
Úterní poslední rozloučení s Annou Slováčkovou proběhlo na její přání za zavřenými dveřmi. A rodiče respektují i další pokyny zesnulé. Fanoušky například zajímá, jak to bude s místem posledního odpočinku. Felix Slováček má pro příznivce milované dcery dobrou zprávu.
Americký prezident Donald Trump bagatelizoval varování šéfa diplomacie Marca Rubia, který naznačil, že Washingtonu dochází trpělivost při jednáních o míru na Ukrajině. Trump nicméně zcela nevyloučil, že by Američané mohli mírové snahy v budoucnu ukončit, pokud nepřinesou kýžený výsledek.