Při útocích v Kanadě zemřelo deset lidí, 15 je zraněných

Kanadská policie
Kanadská policie, foto: Pixabay
ČTK 5. září 2022 08:02 | akt. 5. září 2022 21:06
Sdílej:

V kanadské provincii Saskatchewan při sérii útoků bodnou zbraní zemřelo nejméně deset lidí, 15 osob je zraněných. Informovala o tom agentura AP. Policie pátrá po dvou podezřelých, kteří jsou na útěku. Podle ní jsou ozbrojení a nebezpeční.

Velitelka Královské kanadské jízdní policii (RCMP) v provincii Saskatchewan Rhonda Blackmoreová na nedělní tiskové konferenci uvedla, že mrtví a zranění se našli celkem na 13 různých místech ve venkovské oblasti severovýchodně od města Saskatoon. Podle ní útočníci na některé lidi cílili záměrně, jiní se zřejmě stali náhodnými oběťmi. Motiv útoku zatím není znám.

"To, co se v naší provincii dnes stalo, je hrůzostrašné," řekla Blackmoreová, podle které jsou mrtví ve vesnici Weldon a v blízké rezervaci.

"Podezřelí jsou na útěku, rozhodli jsme o rozšíření varování i na (provincie) Manitoba a Alberta," uvedla policie v prohlášení. Varovala zejména obyvatele měst, kde se podle svědků útočníci pohybovali. Jedním z nich je i metropole provincie Saskatchewan Regina.

"Pokud jste v oblasti Reginy, buďte opatrní a myslete na případný úkryt. Neopouštějte bezpečná místa. Nepřibližujte se k podezřelým osobám. Neberte stopaře," uvedla policie na twitteru. Zveřejnila i fotografie podezřelých - 31letého Damiena Sandersona a 30letého Mylese Sandersona. Není jasné, zda jde o příbuzné.

Zdravotní úřad v Saskatchewanu sdělil, že zraněné po ohlášení prvních obětí v neděli ráno místního času (odpoledne SELČ) přijalo několik nemocnic. Pro některé letěly vrtulníky.

"Dnešní útoky v Saskatchewanu jsou strašlivé a srdcervoucí. Myslím na ty, kteří přišli o své blízké, i na zraněné," uvedl kanadský premiér Justin Trudeau. "Neexistují slova, kterými by se dala popsat bolest a ztráta, již způsobilo toto nesmyslné násilí," napsal na twitteru guvernér provincie Saskatchewan Scott Moe.

Podezřelí z kanadských útoků byli obviněni z vraždy, zůstávají stále na útěku

Podezřelí z nedělních útoků v Kanadě, při kterých zemřelo kvůli pobodání deset lidí, byli obviněni z vraždy, oznámila dnes místní policie. Dva muži, 31letý Damien Sanderson a 30letý Myles Sanderson, jsou nicméně i nadále na útěku a policie po nich vyhlásila rozsáhlé pátrání, informovala agentura Reuters.

Útoky patří k netragičtějším v novodobé kanadské historii. Jejich motiv není znám, nicméně představitelé domorodých komunit hovoří o "souvislosti s drogami". "Tohle je ničivý následek toho, když škodlivé nelegální drogy naruší naše komunity," uvedla Federace suverénních domorodých národů, která sdružuje 74 domorodých komunit v Saskatchewanu. Podle policie si pachatelé některé z obětí vybrali cíleně, jiné zřejmě náhodou.

"Chtěla bych vzkázat obyvatelům Saskatchewanu i dalších oblastí, aby si byli jistí, že využíváme všechny lidské, vyšetřovací i technologické zdroje, které máme k dispozici, abychom vypátrali a zadrželi osoby zodpovědné za tuto tragédii a zajistili vaši bezpečnost," uvedla Rhonda Blackmoreová, velitelka Královské kanadské jízdní policie (RCMP) v provincii Saskatchewan. Na vyšetřování se podle ní podílejí stovky policistů i dalších osob.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Britney Spears

Nečekaná podpora: Syn Britney Spears si po ní změnil jméno

Syn populární zpěvačky Britney Spears, dvacetiletý Sean Preston Federline, učinil významné gesto, kterým veřejně vyjádřil podporu své matce. Na sociální síti Instagram si totiž změnil příjmení a místo otcova jména nyní jeho profil nese označení Sean P. Spears. Tento krok přichází v době, kdy se jeho matka potýká s vážnými osobními a právními problémy.

Světové celebrity
Tiger Woods

Tiger Woods byl úplně mimo? Při zatýkání dokonce usnul

Nové záběry z policejních kamer zachycují podle zahraničních médií dramatické momenty zatčení golfové legendy Tigera Woodse, ke kterému došlo minulý pátek na Floridě. Patnáctinásobný vítěz majorů byl zadržen poté, co se svým luxusním vozem Land Rover narazil do nákladního auta a následně se převrátil na bok. Video odhaluje Woodse v zuboženém stavu, kdy nebyl schopen projít testem střízlivosti a v policejním voze dokonce usnul.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Meghan riskuje totální morální i profesní krach, varují experti

Nadcházející cesta Meghan Markle do Austrálie, plánovaná na příští měsíc, měla být původně nablýskanou prezentací jejího nového životního stylu a značky „As Ever“. Místo oslavy „holčičího víkendu“ a propagace kalifornské elegance se však vévodkyně ze Sussexu ocitla uprostřed kontroverze, která může definitivně zpečetit její pověst i vztahy s královskou rodinou. 

Světové celebrity
Princ Harry

Harryho flirtování s novinářkou se propíralo i u soudu

V závěrečných dnech ostře sledovaného soudního procesu týkajícího se ochrany soukromí vypluly na povrch překvapivé detaily z minulosti britského prince Harryho. Londýnský soud se zabýval sérií osobních zpráv na sociální síti Facebook, které si vévoda ze Sussexu vyměňoval s novinářkou Charlotte Griffiths. Tato komunikace probíhala mezi prosincem roku 2011 a lednem 2012, tedy v době, kdy byl princ ještě svobodným mládencem a aktivním vojákem.