Pro uprchlíky by měly být letos letní kempy, navrhují experti

Ministerstvo školství by podle neziskové organizace EDUin mělo letos podpořit konání letních vzdělávacích kempů pro ukrajinské uprchlíky podobně, jako to udělalo loni pro žáky českých škol po výuce na dálku. Společnost EDUin to dnes uvedla v tiskové zprávě. Kempy by podle ní mohly dětem pomoct s češtinou a integrací do české společnosti. Ministerstvo školství již dříve oznámilo, že na kurzy češtiny a adaptační skupiny pro Ukrajince může do konce srpna rozdělit dotace ve výši 1,4 miliardy korun.

Ministerstvo školství

Loni v létě se kvůli několikaměsíční výuce na dálku kvůli epidemii covidu-19 konalo zhruba 5170 doučovacích kempů, na které ministerstvo vyčlenilo přibližně 260 milionů korun. Peníze si rozdělilo přes 400 pořadatelů. Kempů se podle úřadu zúčastnilo v červenci a srpnu kolem 90.000 žáků základních škol. Cílem bylo podle tehdejšího ministra školství za ANO Roberta Plagy nejen dohnání znalostí, ale zejména podpora duševního zdraví školáků po výuce na dálku. Kempy mohly pořádat školy či střediska volného času, mládežnické spolky a další neziskové organizace.

Podobné kempy by podle společnosti EDUin byly nyní vhodné i pro válečné běžence z Ukrajiny. Dotace pro ně by proto podle organizace mělo ministerstvo vytvořit jako minulý rok. "Kempy by ukrajinským dětem mohly pomoci s jazykem i s integrací do české společnosti a také je vytrhnout z letní nudy, protože sotva někam budou moci vyjet mimo místo pobytu. A bude to investice i do českých učitelů, protože kempy připraví předpolí pro výuku v češtině od září,“ uvedl programový ředitel EDUinu Miroslav Hřebecký. Ukrajincům by se podle něj mělo umožnit i zapojení do letních aktivit společně s českými dětmi.

Ministerstvo školství na začátku dubna vyzvalo k žádostem o dotace organizátory kurzů češtiny a adaptačních skupin, které se pro uprchlíky budou konat do konce srpna. Žádosti musí podat do konce května, v programu pro ně je podle ministerstva 1,4 miliardy korun. Z toho je 150 milionů korun na kurzy češtiny pro Ukrajince ve věku 14 až 18 let a 1,25 miliardy korun může jít na adaptační skupiny pro děti od tří do 15 let. Peníze na kurzy češtiny mohou získat veřejné vysoké školy a školská zařízení zapsaná v rejstříku, kraje a obce či městské části hlavního města Prahy. Podporu na provoz adaptačních skupin mohou obdržet navíc i příspěvkové a nestátní neziskové organizace.

Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 355 701 lidem z Ukrajiny, ve středu jich přibylo 1070. Cizinecké policii se přihlásilo více než 261 tisíc osob, dalších 1703 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, které tvoří asi 30 procent uprchlíků.

Expracovnice úřadu vlády viněná z podvodu přistoupila na dohodu

04.07.2022 16:52 Aktualizováno Bývalá zaměstnankyně Úřadu vlády ČR, která podle policie připravila podvodem úřad o téměř osm…

Starostové a nezávislí si zvolí vedení v Hradci Králové, Rakušan má podporu

04.07.2022 16:06 Mimořádný sněm hnutí Starostové a nezávislí (STAN) se uskuteční 23. července v hotelu Aldis v…

Střelec v nákupním centru v Kodani zabil tři lidi, čtyři jsou v kritickém…

04.07.2022 16:03 Aktualizováno Střelec v nákupním centru v Kodani v neděli večer zabil tři lidi a několik dalších lidí zranil,…

Hygienici zaznamenali devátý případ opičích neštovic v Česku

04.07.2022 15:59 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil devátý případ opičích neštovic v ČR. Informoval o tom dnes v…

Fiala se v Praze sejde s chorvatským premiérem Plenkovičem

04.07.2022 15:30 Premiér Petr Fiala (ODS) se ve čtvrtek v Praze sejde se svým chorvatským protějškem Andrejem…

Česko prosazuje na jednáních v OSN snížení protiizraelské agendy

04.07.2022 15:10 Česko je jedinou zemí Evropské unie, která na jednáních v OSN prosazuje snížení protiizraelské…

U Karlštejna kvůli utržené části skalního převisu nad tratí neprojedou…

04.07.2022 14:42 Provoz na železniční trati mezi Karlštejnem a Zadní Třebaní na Berounsku bude opět zastaven.…

Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo 87 procent…

04.07.2022 13:18 Na nakažlivější subvarianty koronaviru omikron ukázalo minulý týden vyšetření 87 procent…

Fiala chce do obnovy Ukrajiny zapojit české firmy

04.07.2022 10:43 Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce…

Policisté vyšetřují požár v Zápech u Prahy, nevylučují možnost úmyslného…

04.07.2022 10:04 Při vyšetřování příčin rozsáhlého víkendového požáru haly v Zápech u Prahy, který podle předběžných…

Související:

Nejnovější