Pro získání antivirového léku molnupiravir na covid-19, který lze užívat v domácím prostředí, musí mít rizikoví pacienti papírový poukaz od svého praktického lékaře. Vyzvednout lék je pak možné jen ve zhruba 60 vybraných nemocnicích. Vyplývá to z manuálu pro praktické lékaře, který vydalo ministerstvo zdravotnictví. Důvodem je podle jeho mluvčího Ondřeje Jakoba způsob úhrady léku.
"Lék nemá stanovenu cenu a úhradu pro ambulantní podání. Je možné jej vykázat pouze jako přímý materiál k výkonu klinického vyšetření. Nelze proto předepsat na e-recept," sdělil na dotaz ČTK. Podobně musí získat lidé poukaz i na podání léku remdesivir, který se aplikuje infuzí v nemocnici.
Nakažený, který je v izolaci a navíc lékařem vyhodnocený jako ohrožený vážným průběhem nemoci covid-19, tak často cestuje do ordinace lékaře a poté s papírovým poukazem do jedné ze zhruba 60 nemocničních lékáren. Lék může pacientovi vyzvednout i jiná osoba.
Nemocnice, které mohou pacientům antivirové léky vydat, jsou podle mapy na webu ministerstva zejména ve větších městech. Například v Olomouckém kraji je lék dostupný jen v olomoucké fakultní nemocnici a v Královéhradeckém kraji ve fakultní nemocnici v Hradci Králové a v nemocnici v Jičíně. To, že lék není možné objednat do kterékoliv lékárny, kritizoval na twitteru také předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
Variantou pro ty, kteří nechtějí pro lék cestovat do nemocnice a pro poukaz k praktickému lékaři, je antivirový lék favipiravir. Ten je podle mluvčího Jakoba možné předepsat na e-recept, pacient si ho ale musí sám zaplatit. Cenu léku ale Státní ústav pro kontrolu léčiv neuvádí.
"Favipiravir může být alternativou u pacientů, kteří nemohou dostat monoklonální protilátky a případně nesouhlasí s posláním do centra pro vydání molnupiraviru, případně nesplňují podmínky pro molnupiravir. Lék je vydán v lékárně na recept a pacient si lék hradí sám," píše se o léku v manuálu pro lékaře. Ti musí zároveň zajistit od pacienta podepsaný informovaný souhlas s tím, že je mu podávaný neregistrovaný léčivý přípravek. Nevhodný je pro osoby s nemocemi jater a ledvin, těhotné a kojící.
Lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus a byli ohroženi vážným průběhem nemoci covid-19, dostávali do konce loňského roku takzvané monoklonální protilátky. Praktický lékař je mohl poslat do nemocnice, kde dostali infuzi s těmito léky, které brání množení viru v těle. Na variantu omikron ale protilátkové léky nefungují, lékaři tak místo nich podávají antivirové léky.
Česko jedná i o dodávce nového antivirotika paxlovid od firmy Pfizer. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je na nákup 50.000 dávek připravena miliarda korun, zatím ale není jasné, kdy by firma mohla léky dodat. S největší pravděpodobností to bude až poté, co odezní současná vlna nákazy způsobená variantou omikron.
Petr Pavel sice kroutí teprve třetí z pěti roků prvního funkčního období na Pražském hradě, ale agentury neustále zjišťují, koho dalšího si lidé umí představit jako prezidenta republiky. Opět padlo i jedno jméno ze šoubyznysu, které již v této souvislosti není nijak překvapivé.
Dvakrát na travnatých londýnských kurtech zcela triumfovala, ale derniéra Petry Kvitové na Wimbledonu neměla dlouhého trvání. Česká tenistka, která již avizovala, že letos definitivně ukončí kariéru, končí na nejslavnějším grandslamu hned v prvním kole.
Velké komplikace v pražské dopravě způsobila pondělní nehoda nákladního vozidla na Jižní spojce. Jedno velké omezení se přitom teprve chystá. V úterý ve 20 hodin se Jižní spojka v jednom směru uzavře, aby mohlo pokračovat odklízení následků havárie.
Červenec je od půlnoci v plném proudu a meteorologové už vidí až téměř do konce sedmého kalendářního měsíce. Podle nejnovějšího výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se po aktuální tropické epizodě vrátí počasí k tomu, co je pro tuto roční dobu nejobvyklejší.
Českou kuchařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku pouhých 50 let zemřel Roman Hadrbolec, jehož kuchařská profese dostala i k hollywoodským filmovým hvězdám první kategorie.
Červenec, který právě dnes začal, v sobě skrývá dva státní svátky. Na řadu přijdou již tento týden, konkrétně o víkendu. I proto si lidé nejsou jistí, zdali budou otevřené větší obchody. Česká obchodní inspekce (ČOI) potvrdila, že lidé si bez problémů nakoupí.
Hned první červencový den má svého slavného oslavence, který navíc letos slaví kulatiny. Karlosi Vémolovi je právě dnes 40 let. Nejlepší dárek si zřejmě nadělil sám na červnovém turnaji Oktagonu, kde definitivně porazil úhlavního rivala Attilu Végha. Nakonec ho ale potěšilo i něco, co je hmotné.
Úmorné vedro bude Česko sužovat přinejmenším do čtvrtka. Meteorologové nově na středu vyhlásili výstrahy před vysokými a velmi vysokými teplotami pro téměř celé území republiky a před nebezpečím požárů pro jihozápadní polovinu území.
Českým šoubyznysem otřásla v posledních dnech smutná zpráva. Ve věku pouhých 28 let náhle zemřel kadeřník slavných Jakub Zábranský. V péči měl například zpěváka Jana Bendiga či současnou partnerku Jaromíra Jágra.
Marek Ztracený je zpět. Úřadující Slavík se poprvé od koncertů v Edenu vrátil na pódia. Bylo to opět v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. Vystoupení se neobešlo bez zajímavých momentů, ale také bez problémů.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i v červnu, který právě skončil. Těhotenství oznámila někdejší televizní moderátorka Michaela Ochotská či herečka Barbora Pleva Mottlová. Právě druhá jmenovaná nyní prozradila, jak radostnou novinku odhalila svému manželovi Davidovi.
Na začátku letních prázdnin se stala další tragická událost. V pondělí zemřel malý chlapec v autokempu v Sedmihorkách na Semilsku. O život přišel po pádu do vody. Na místě zasahovaly záchranné složky.