Prodej chytrých telefonů v letošním roce zřejmě klesne

Celosvětový odbyt chytrých telefonů v letošním roce klesne o 3,5 procenta na 1,31 miliardy přístrojů. Ve své nové prognóze to předpověděla výzkumná společnost International Data Corporation (IDC). Zhoršila tak svůj dřívější výhled, který počítal s růstem odbytu smartphonů, a to o 1,6 procenta.

mobilní telefony, photo by Rodion Kutsaev

"Odvětví chytrých telefonů čelí rostoucím problémům na mnoha frontách," uvedla Nabila Popalová z IDC. Poukázala například na slábnoucí poptávku, inflaci, geopolitické napětí a přetrvávající výpadky v dodavatelském řetězci. "Mnohem větší je ale dopad koronavirových uzávěr v Číně," upozornila. "Tyto uzávěry zasáhly globální poptávku a zároveň i nabídku," dodala.

IDC nicméně předpokládá, že letošní pokles odbytu bude jen přechodný a že trh se pak zotaví. Firma také předpověděla, že ve druhé polovině letošního roku poleví problémy kolem dodávek polovodičů.

V příštím roce by se podle Popalové měl odbyt chytrých telefonů zvýšit o pět procent, pokud se neobjeví žádné nové problémy. Průměrný roční růst v pětiletém období do konce roku 2026 by měl podle IDC dosáhnout 1,9 procenta.

Nejvýraznější pokles odbytu smartphonů letos podle IDC vykáže střední a východní Evropa, a to o 22 procent. V Číně, která je největším trhem s chytrými telefony na světě, odbyt podle odhadu klesne o 11,5 procenta.

Počet kybernetických incidentů se po lednovém nárůstu vrátil do průměru

10.03.2023 15:00 Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro…

NÚKIB varuje před TikTokem. Označil ho za bezpečnostní hrozbu

08.03.2023 19:49 Aktualizováno Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před instalací a…

Výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv. Tvrdí…

06.03.2023 08:44 První výročí ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo novou vlnu falešných zpráv na sociálních sítích.…

Češi recyklují stolní počítače, s mobily už je to horší

25.02.2023 13:38 Vysloužilé mobilní telefony lidé v Česku nejčastěji nechávají doma a nepoužívají je, končí jich tak…

Unikátní záběry Titaniku: Experti zveřejnili po téměř 40 letech vzácné…

16.02.2023 09:47 Americký oceánografický institut zveřejnil vzácné video potopeného Titaniku na dně Atlantského…

Související:

Nejnovější