Australští a američtí se pustili do nákladného projektu, jehož cílem je vzkřísit vyhynulého tasmánského tygra, informovala dnes BBC. Poslední tasmánský tygr, neboli vakovlk tasmánský, uhynul ve 30. letech minulého století. Podle týmu vědců by však bylo možné tento druh znovu vytvořit pomocí kmenových buněk a technologie úpravy genů. Do přírody by se podle nich první tasmánský tygr mohl vrátit za deset let. Jiní odborníci jsou však skeptičtí a tvrdí, že oživení vyhynulých druhů je pouhé sci-fi.
Skupina vědců plánuje odebrat kmenové buňky žijícímu druhu vačnatce s podobnou DNA a pomocí technologie úpravy genů pak "oživit" vyhynulý druh - nebo vytvořit velmi podobný. V případě, že by se to podařilo, šlo by o mimořádný úspěch. Vyžadovalo by to ovšem několik vědeckým průlomů.
"Domnívám se, že za deset let bychom mohli mít první živé mládě vakovlka tasmánského od doby, kdy byl skoro před 100 lety vyhuben lovem," řekl Andrew Pask, který vede výzkum na Melbournské univerzitě.
Samotářský vakovlk, který si kvůli svislým tmavým pruhům na zadní části žlutohnědě nebo šedě zbarveného těla vysloužil přezdívku tasmánský tygr, byl v minulosti hojně rozšířen v Austrálii i na Nové Guineji. Populace tasmánských tygrů se snížila, když před desítkami tisíc let přišli do Austrálie lidé, a znovu, když se objevili divocí psi dingo. Později se tito masožraví vačnatci volně pohybovali pouze na ostrově Tasmánie a nakonec byli loveni natolik, že byli vyhubeni. Poslední žijící vakovlk byl odchycen v roce 1933 a o tři roky později pošel v zoologické zahradě v Hobartu.
Pokud by se vědcům podařilo tohoto vačnatce oživit, znamenalo by to první "deextinkci" v historii. Mnozí odborníci ale pochybují, zda se to podaří. "Deextinkce je věda z říše pohádek," řekl listu Sydney Morning Herald Jeremy Austin z Australského centra pro starověkou DNA. Dodal, že projekt je "spíše o mediální pozornosti pro vědce a méně o seriózní vědě".
Myšlenka vrátit na svět tasmánského tygra se objevuje už více než 20 let. V roce 1999 začalo Australské muzeum realizovat projekt klonování tohoto zvířete a od té doby se v různých intervalech prováděly pokusy o získání nebo obnovení životaschopné DNA ze vzorků.
Nejnovější projekt je výsledkem spolupráce vědců z Melbournské univerzity a texaské společnosti Colossal. Tato americká firma se loni dostala na titulní stránky novin se svými plány použít podobnou technologii editace genů k oživení mamuta srstnatého. To se ovšem zatím nepodařilo.
Evropští lídři se zatím k oznámeným americkým clům nevyjadřují, ale některé osobnosti se již ke krokům prezidenta Donalda Trumpa vyjádřily. Podle exministra financí Miroslava Kalouska zchudnou Američané, ale i ostatní národy. Šéf evropských lidovců Manfred Weber mluví o útoku, který poškodí obě strany.
Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.
V posledních měsících se objevují zprávy o napětí mezi princem Harrym a jeho sestřenicí, princeznou Eugenií. Dříve blízký vztah mezi nimi údajně ochladl, což vyvolává otázky o dynamice uvnitř královské rodiny. Podle některých zdrojů se Harry, který se po odchodu z královských povinností usadil s Meghan Markle v Kalifornii, začal distancovat od svých britských příbuzných, včetně Eugenie.
Máme za sebou Valentýna, ale český svátek zamilovaných, tedy první máj, se pomalu blíží. Pod rozkvetlou třešní si jistě dají pusu i Lucie Bílá a její partner Radek Filipi. Dojde někdy k tomu, že svůj vztah posunou na další úroveň?
Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.
Odsouzený exposlanec Dominik Feri, který si ve vězení odpykává tříletý trest, čelí dalšímu obvinění. Policie jej od března stíhá pro podezření ze znásilnění nezletilé dívky, které bylo v tu chvíli jen 17 let.
Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka.
Blíží se první víkend dubna, který je sice již druhým jarním měsícem, ale tentokrát přinese zimní počasí. Přes Česko přejde studená fronta, kterou bude doprovázet vpád arktického vzduchu ze severu.
Letošní Velikonoce se blíží. Pro rodinu Karla Gotta budou již šesté bez legendárního zpěváka, který nás po vleklých zdravotních problémech opustil v říjnu roku 2019. Jak prožil poslední velikonoční svátky ve svém životě?
Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli?
Česko ve středu zasáhla zpráva o úmrtí oblíbeného herce Aloise Švehlíka. Bylo mu 85 let. Od samého rána se objevují reakce na odchod uznávaného umělce. Ozval se například ministr kultury Martin Baxa (ODS) či režisér Jiří Strach.
Hollywood zasáhla velmi smutná zpráva. Po desetiletém boji s vážnou nemocí zemřel Val Kilmer, jeden z nejpopulárnějších herců 80. a 90. let. Poslední filmem jeho bohaté kariéry byl Top Gun: Maverick, který měl premiéru před třemi lety.