Prokurátor navrhuje 24 let vězení pro ruského novináře Safronova za vlastizdaru

Prokurátor navrhl trest 24 let vězení pro ruského novináře, poradce šéfa Roskosmosu Ivana Safronova, který je obžalován z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou.

Ilustrační foto

Uvedla to agentura TASS s odvoláním na sdělení moskevského městského soudu, u kterého se proces se Safronovem koná. "Maximální trest podle daného článku zákona činí 20 let," upozornil list Kommersant, pro který Safronov dříve pracoval. Soudní proces se odehrává v utajení, s vyloučením médií a veřejnosti.

Safronov od počátku jakoukoliv vinu odmítá. Zdůrazňuje, že se věnoval jen žurnalistice a neměl přístup ke státnímu tajemství. Obvinění přičítá snaze tajné služby o výrobu špionů, když ty skutečné je těžké dopadnout.

"Zástupce obžaloby požádal soud, aby Safronova uznal vinným z vlastizrady a uložil mu trest 24 let odnětí svobody v nápravném zařízení s přísným režimem," citovala agentura z vyjádření soudu.

Safronova zatkla v červenci 2020 ruská tajná služba FSB a obvinila ho z vlastizrady. Tajná služba tvrdí, že novináře v roce 2012 zverbovala česká rozvědka. Safronov podle FSB předával tajné informace o dodávkách ruských zbraní postsovětským státům, na Blízký východ, do Afriky a na Balkán a tyto informace by prý státy NATO mohly použít proti bezpečnosti Ruska. Podle vyšetřovatelů měl novinář také předávat informace o působení ruských vojáků v Sýrii politologovi Demurimu Voroninovi, který je prý dále přeposílal německé tajné službě. Voronin podle vyšetřovacího spisu údajně platiů Safronovovi za poskytnuté údaje 248 dolarů (asi 6000 Kč). Podle prokuratury se novinář dopouštěl trestních činů kvůli odměně.

Server Meduza upozornil, že podle investigativních novinářů lze veškeré informace, jejichž předání české a německé rozvědce klade obžaloba Safronovovi za vinu, lze najít v otevřených zdrojích.

Politolog Demuri Voronin, který dříve přistoupil na dohodu s vyšetřovateli výměnou za svědectví proti Safronovovi, u soudu poskytl výpověď očišťující Ivana Safronova, řekl v pondělí agentuře RIA Novosti novinářův obhájce Ivan Pavlov, bez dalších podrobnosti o výpovědi svědka obžaloby.

Témata: Ivan Safronov | Rusko | soudy

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Labouristé by rádi zrušili jednu z komor britského parlamentu

05.12.2022 18:26 Britská opoziční Labouristická strana navrhuje zrušení Sněmovny lordů, nevolené horní komory…

Putin přijel osobně zkontrolovat Kerčský most

05.12.2022 17:57 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes přijel osobně zkontrolovat Kerčský most, který spojuje Ruskem…

Putin podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz propagace LGBT+ témat

05.12.2022 15:23 Ruský prezident Vladimir Putin dnes podle očekávání podepsal novelu zákona, která zpřísňuje zákaz…

Související:

Nejnovější