Proruští separatisté evakuaci zinscenovali? "Dnešní" videa natočili dopředu

Lídři proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny dnes ohlásili hromadnou evakuaci obyvatelstva do Ruska kvůli obavě z útoku ukrajinské armády. Videovzkazy oznamující evakuaci ale byly předtočené a vznikly už před několika dny, zjistilo rádio Svobodná Evropa z metadat. Dodalo, že ruští představitelé se "tvářili, že o evakuaci nevěděli", podle korespondenta rádia Marka Krutova je tak celé dnešní dění zinscenováno.

Proruští separatisté videa o evakuaci předtočili dopředu, ukazují metadata

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci nařídil ruskému ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti poblíž Ukrajiny zařídil pro nově příchozí vše potřebné. Vládu pak požádal, aby pro každého příchozího z Donbasu zajistila jednorázový příspěvek 10.000 rublů (zhruba 2785 Kč), informovala ruská tisková agentura TASS.

Vůdce neuznávané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin evakuaci zdůvodnil obavou, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mohl v nejbližší době vydat rozkaz k ofenzívě proti separatistům. Ukrajinský ministr zahraničí informaci o chystaném útoku odmítl jako dezinformaci.

První autobusy s ruskými občany mají podle agentury Interfax z území ovládaných separatisty vyjet ve 20:00 moskevského času (18:00 SEČ). Agentura doplnila, že evakuace již začala například v internátní škole pro sirotky v Doněcku.

"Od dnešního dne se organizuje hromadný, centrálně řízený odjezd obyvatelstva do Ruska. V prvé řadě se evakuují ženy, děti a starší lidé," řekl Pušilin.

Nedlouho po neuznávané Doněcké lidové republice oznámila evakuaci i takzvaná Luhanská lidová republika, která byla taktéž vyhlášena proruskými separatisty.

"Ve snaze zabránit obětem mezi civilisty vyzývám obyvatele republiky, aby v co nejkratší době opustili území a vydali se do Ruské federace," citovala prohlášení lídra luhanských povstalců Leonida Pasečnika agentura AFP.

Rádio Svobodná Evropa z metadat videovzkazů obou lídrů ale zjistilo, že záběry byly předtočené. Ačkoliv se na nich evakuace zahajuje "dnes" a jeden z lídrů označil i konkrétní datum, tedy 18. únor, videa vznikla už 16. února. "Všechno, co se dnes děje, je jasně a nepochybně zinscenováno," napsal na twitteru korespondent rádia Mark Krutov. 

"Evakuace kvůli vyhrocení situace byla vyhlášena 18. února. Toto datum je ve výzvě vůdce doněckých separatistů Denise Pušilina označeno jako "dnes". Obě videa – výzvy Pušilina a Leonida Pasečnika – však byla natočena 16. února jak vyplývá z metadat," uvedla Svobodná Evropa. "Ruští představitelé však bezprostředně po jejím pátečním zveřejnění situaci nekomentovali a tvářili se, že o evakuaci nic nevěděli," dodala.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na twitteru odmítl jako dezinformace ruské propagandy tvrzení separatistů o nadcházející ofenzívě ukrajinské armády či o sabotážích ukrajinských či polsky hovořících diverzantů v chemických provozech v Donbasu. "Ukrajina neprovádí ani nechystá takové akce. Počítáme pouze s diplomatickým řešením konfliktu," zdůraznil.

Putin nařídil ministrovi pro mimořádné události, aby v Rostovské oblasti přiléhající k ukrajinským územím ovládaným separatisty zajistil pro příchozí ubytování, teplou stravu a zdravotní pomoc, uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Proruští separatisté dnes vedle toho obvinili ukrajinskou armádu, že druhým dnem porušuje příměří a ostřeluje osady na povstaleckém území. Ukrajinská armáda naopak tvrdí, že separatisté za uplynulých 24 hodin porušili příměří v 60 případech. Jeden voják utrpěl zranění. Nad situací vyjádřil své znepokojení Kreml, který nechal u hranic s Ukrajinou rozmístit desítky tisíc vojáků, čímž vyvolal na Západě obavy z invaze.

Ta by podle západních zdrojů mohla začít právě pod záminkou ochrany ruských občanů a krajanů v Donbasu. Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem prohlásil, že ukrajinská armáda páchá v Donbase "genocidu". Moskva nicméně popírá, že by měla v úmyslu Ukrajinu napadnout. Ruští poslanci ale tento týden vyzvali Putina, aby uznal nezávislost povstaleckých republik.

Témata: Ukrajina

Na pohřbu Schwarzenberga promluvil Pavel, dorazil i Zeman

09.12.2023 14:59 V katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla zádušní mše v rámci posledního rozloučení s…

Evropská unie zreguluje AI, dosáhla předběžné dohody

09.12.2023 11:26 Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence,…

Izraelci potřebují v první fázi války v Gaze ještě dva měsíce

09.12.2023 09:54 Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve…

Advokáti se bojí o Navalného. Věznice je k němu nechce pustit

08.12.2023 21:27 Správa věznice, kde je vězněn ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj, již třetí den odmítá přijmout…

Putin nejspíš povede Rusko i nadále, opět chce kandidovat na prezidenta

08.12.2023 14:02 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek oznámil, že v roce 2024 má v plánu opět kandidovat v…

Ukrajina se kvůli ruskému útoku na elektrárnu potýká s nedostatkem…

07.12.2023 21:52 Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo…

Putin poprvé od invazi na Ukrajinu vycestoval do země, která není…

07.12.2023 18:37 Ruský prezident Vladimir Putin přijel ve středu večer do Saúdské Arábie a sešel se s korunním…

Lotyšsko reagovalo na Putinovy výhrůžky

07.12.2023 17:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkevičs označil hrozby ruského prezidenta za pokus o zastrašování a…

Američané zatím nepošlou Ukrajině další peníze. Senát je kvůli…

07.12.2023 09:14 Republikáni v Senátu ve středu zablokovali rozsáhlou finanční pomoc Ukrajině a Izraeli, kterou…

Zelenskyj: Rusko počítá s tím, že příští rok nastane "kolaps" jednoty…

06.12.2023 21:51 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj řekl ve středu lídrům skupiny G7, že Rusko zvýšilo tlak na…

Související:

Nejnovější